Lifestyle.Lelum.pl Plotki i gwiazdy Nie żyje Jan Ptaszyn Wróblewski. Bez niego cały gatunek wyglądałby inaczej
Fot. TRICOLORS/East News, CanvaPro

Nie żyje Jan Ptaszyn Wróblewski. Bez niego cały gatunek wyglądałby inaczej

7 maja 2024
Autor tekstu: Julia Bogucka

Wybitny muzyk zmarł w wieku 88 lat. Jan Ptaszyn Wróblewski był kompozytorem, dyrygentem oraz dziennikarzem. Specjalizował się w muzyce jazzowej. O jego śmierci poinformowali bliscy.

Jan Ptaszyn Wróblewski nie żyje

Zajmował się muzyką jazzową zarówno jako wykonawca, jak i kompozytor i dyrygent . Grał na saksofonie tenorowym i barytonowym. Karierę muzyczną rozpoczął w 1954 roku, a już dwa lata później wystąpił na sopockiej scenie . Okazją do tego wydarzenia był festiwal jazzowy . Zmarł w wieku 88 lat, o czym poinformowała pogrążona w żałobie rodzina .

Był pierwszym polskim wykonawcą tego gatunku muzycznego, który wyjechał na amerykański festiwal w Newport . Wraz ze swoimi zespołami odwiedził niemal każdy skrawek Ziemi — występował w Europie, Azji, Ameryce Północnej oraz Afryce . Spod jego ręki powstały kompozycje do znanych polskich filmów, między innymi “Dwaj ludzie z szafą” Romana Polańskiego.

Jacek Zieliński nie żyje. Legendarny muzyk założył zespół Skaldowie
Aktor z "TItanica" nie żyje. Świat na chwilę stanął w miejscu

Jan Ptaszyn Wróblewski pracował w Polskim Radiu

W 1968 roku Polskie Radio powołało Studio Jazzowe , na którego czele stanął muzyk . W jego działanie zaangażowani byli również tacy muzycy jak Krzysztof Komeda, Zbigniew Namysłowski oraz Michał Urbaniak .

Myśmy wtedy ściągali na nagrania każdego, kogo się dało. Kto tylko nowy, ciekawy się pojawił, musiał natychmiast pojawić się również w Studiu. Był to skład ludzi, którzy mieli kupę fantazji i można było bardzo wiele rzeczy zostawiać dowolnych w partyturze, wiedząc że koledzy i tak sobie z tym znakomicie poradzą - mówił w Polskim Radiu Jan Ptaszyn Wróblewski.

Na antenie “Trójki” od lat pojawiała się audycja muzyka “Trzy kwadranse jazzu” . Zadebiutowała w 1970 roku, a jej nadawanie nigdy nie zostało przerwane . Ostatni raz kompozytor poprowadził ją w poniedziałek 6 maja 2024 roku.

ZOBACZ TEŻ: Wieloletni pracownik TVP nie żyje. Miał zaledwie 40 lat

Jan Ptaszyn Wróblewski: historia kariery

Miał osiemnaście lat, kiedy zaczął prowadzić studenckie zespoły muzyczne . Pierwsze kroki w karierze stawiał w Poznaniu. Powołał do życia wiele własnych grup zajmujących się muzyką jazzową: Kwintet Poznański, Jazz Outsiders, Polish Jazz Quartet, Studio Jazzowe Polskiego Radia, SPPTChałturnik, Mainstream, Grand Standard Orchestra, Liga 13 Dżentelmenów, Four, SOS, Made in Poland . Na swoim koncie miał kilkanaście własnych albumów, współpracował przy powstawaniu kilkudziesięciu.

EN_01310569_0245.jpg
Fot. TRICOLORS/East News

Utwory, do których komponował muzykę, wykonywały takie gwiazdy jak Maryla Rodowicz, Andrzej Zaucha czy Łucja Prus . Za swoje dokonania otrzymał szereg nagród, między innymi “Złoty Mikrofon”, “Złotego Fryderyka” czy Paszport “Polityki” . Akademia Muzyczna im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu przyznała mu tytuł doktora honoris causa .

Nie żyje żona znanego artysty Jacka Skubikowskiego, spływają kondolencję
Osierocił synka. Nie żyje Dawid "DEV" Błach, miał tylko 31 lat
Obserwuj nas w
autor
Julia Bogucka

Redaktorka portalu Lelum.pl. Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie. Żywo zainteresowana polską polityką oraz mechanizmami zarządzającymi mediami społecznościowymi. Fanka gier komputerowych i malarstwa amatorskiego.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@lelum.pl
plotki i gwiazdy programy quizy