"Milionerzy": słownik jako niepoprawny podaje wyraz: morzyć, mżyć, lżyć czy łżeć? Uczestniczka nie wiedziała
Nawet dla wykształconej osoby meandry polskiej ortografii mogą stać się pułapką. Na własnej skórze przekonała się o tym uczestniczka 593. odcinka „Milionerów”. Spośród czterech wyrazów, które z powodzeniem mogłyby podbić punktację w scrubble’ach miała wskazać ten błędny. Od razu odrzuciła poprawną odpowiedź.
Pani Katarzyna Pytlos z Wrocławia szczęśliwie przeszła eliminacje i zasiadła w fotelu naprzeciwko Huberta Urbańskiego. Dobra passa skończyła się jednak dość szybko. Już przy drugim pytaniu uczestniczka kompletnie straciła głowę… czy szansę na milion także?
„Milionerzy”: Uczestniczka zdradziła, co zrobi z wygraną
Uczestniczka najszybciej ułożyła w odpowiedniej kolejności codzienne przybory, pokonując piątkę kandydatów. Poprzeczka była zawieszona dość wysoko – jej poprzednik zakończył grę z sumą 75 tysięcy złotych. Opowiadając o sobie, wspomniała m.in., że od 13 lat pracuje w ośrodku pomocy dla uchodźców. Nie ukrywała, że wygraną w programie „Milionerzy” sumę być może przeznaczy na związany z tym cel.
Od samego początku wyzwanie miało charakter… polonistyczny. W pierwszym pytaniu chodziło bowiem o trzy przedmioty, które łączyła przypisywana w przysłowiach i związkach frazeologicznych cecha. But, nogi od stołu i cap oznaczały oczywiście głupotę – zawodniczka bez wahania zaznaczyła tę odpowiedź.
„Milionerzy”: morzyć, mżyć, lżyć czy łżeć?
Z pytaniem o prawa miejskie było już więcej problemów i dopiero wykorzystując dwa koła ratunkowe, Katarzynie udało się uzyskać gwarantowany tysiąc. Później uczestniczce szło jednak jak z płatka, a z puli pojawiły się m.in. tematy dotyczące „Władcy Pierścieni”, czy języków obcych. Dobra passa ostatecznie ulotniła się jak kamfora przy pytaniu za 20 tysięcy.
Słownik podaje jako niepoprawną formę:
A. morzyć
B. mżyć
C. lżyć
D. łżeć
"Milionerzy": Jaka była poprawna odpowiedź?
Pani Katarzyna nie miała zielonego pojęcia. Próbując zachować zimną krew, drogą dedukcji wyeliminowała odpowiedź B i A. Poprawne wydawało jej się też sformułowanie „łżeć”. W końcu, zamotana w labiryncie słów, postanowiła wykonać telefon do przyjaciela, a gdy i ta opcja zawiodła, z niepewnością zaznaczyła odpowiedź A.
Niestety, błędnie. Niepoprawna była forma „łżeć” – bezokolicznik ten we właściwej wersji brzmi „łgać”, choć w liczbie pojedynczej mówi się „łże”. Zawodniczka odpadła z gry zanim zdołała osiągnąć następny pułap. Zakończyła grę i wróciła do domu z gwarantowanym tysiącem.