Lifestyle.Lelum.pl > Plotki i gwiazdy > Mało kto wie, co łączy Jolantę Kwaśniewską z Danielem Olbrychskim
Julia Bogucka
Julia Bogucka 27.04.2024 21:17

Mało kto wie, co łączy Jolantę Kwaśniewską z Danielem Olbrychskim

Jolanta Kwaśniewska, Daniel Olbrychski
Fot. KAPiF

Do biografii Jolanty Kwaśniewskiej wywiadu udzieliło wiele osób ze świata medialno-artystycznego. Należy do nich między innymi Daniel Olbrychski, który ma za sobą doświadczenie dość osobistego kontaktu z pierwszą damą. Wszystko jest związane z zagraniczną premierą filmu “Pan Tadeusz”.

Jolanta Kwaśniewska jest bohaterką książki

Jesienią ubiegłego roku światło dzienne ujrzała biografia jednej z pierwszych dam. Jolanta Kwaśniewska zdaniem wielu była najlepszą żoną głowy państwa w historii polskiej demokracji. Nic więc dziwnego, że Eryk Priebe postanowił przenieść wspomnienia z okresu prezydentury Aleksandra Kwaśniewskiego na papier. Jak czytamy w opisie publikacji, jest ona “próbą przedstawienia medialnego wizerunku byłej prezydentowej, który na przestrzeni lat ewoluował i inspirował wiele Polek”.

KAPIF_oryginal_K1113304F.jpg
Fot. KAPiF

Książka opiera się między innymi na analizie archiwalnych materiałów prasowych oraz rozmowach z osobami, które miały bezpośredni kontakt z Jolantą Kwaśniewską w czasach pełnienia funkcji pierwszej damy. Do przedstawicieli świata medialnego, którzy zdecydowali się udzielić wywiadu do publikacji, należą między innymi Irena Santor, Ryszard Kalisz czy Daniel Olbrychski.

Znamy kwotę emerytury Jolanty Kwaśniewskiej. Polacy mogą jej pozazdrościć "Czułam się bardzo, bardzo samotna". Poruszające wyznanie Jolanty Kwaśniewskiej. Nikt nie powinien mieć takich Świąt

Daniel Olbrychski opowiedział o swoich doświadczeniach z Jolantą Kwaśniewską

Aktor nie szczędził komplementów w kierunku żony byłego prezydenta. Jak opowiadał w wywiadzie przeprowadzonym dla książki “Pierwsza wśród dam — Jolanta Kwaśniewska”, jest ona kobietą posiadającą własny charakter i temperament, a równocześnie wykazuje się umiejętnością zjednywania sobie ludzi z każdej warstwy społecznej.

Miała okazję pełnić funkcję pierwszej damy przez dwie kadencje, czyli pełen możliwy okres. Robiła to przez 10 lat w sposób bardzo wyrazisty. Zawsze była osobą energiczną i aktywną, więc jej działania dotyczyły wielu dziedzin - mówił Daniel Olbrychski o Jolancie Kwaśniewskiej.

Dodał również, że jego zdaniem Polska ma wyjątkowe szczęście do pierwszych dam, każda z nich bowiem jest wspaniałą kobietą. Zdradził, że udało mu się poznać każdą z wyjątkiem Agaty Dudy.

ZOBACZ TEŻ: Zdjęcia już poszły w świat. Niebywałe, że Jolanta Kwaśniewska tak wyszła do ludzi. I te włosy!

Tak Jolanta Kwaśniewska pomogła Danielowi Olbrychskiemu

Jedna z historii, którą podzielił się aktor na łamach publikacji Eryka Priebe, w wyjątkowy sposób ukazała dobre serce, którym wykazywała się Jolanta Kwaśniewska. Chodziło o paryską premierę filmu “Pan Tadeusz” w reżyserii Andrzeja Wajdy. Pierwsza dama towarzyszyła wówczas ekipie produkcyjnej. Okazuje się, że postanowiła udzielić Danielowi Olbrychskiemu dość nietypowej pomocy.

Byłem wtedy po operacji nogi, poruszałem się o kulach, a każdy, kto zna budynek polskiej ambasady w Paryżu, wie, że do części, w której odbywają się przyjęcia, prowadzą szerokie i wysokie schody. Wejść byłoby mi trudno. Ale Jola – pozwalam sobie na taką poufałość, bo jesteśmy od lat po imieniu – zaordynowała, zwracając się do towarzyszących jej ochroniarzy: 'Chłopcy, krzesełko z rączek i pana Daniela na krzesełko'. Zostałem wniesiony na górę przez ochronę pani prezydentowej - opowiedział aktor.

KAPIF_oryginal_K1037325F.jpg
Fot. KAPiF

W związku z premierą tego samego filmu Jolanta Kwaśniewska podróżowała z jego twórcami do Wilna. Daniel Olbrychski podsumował ten lot, mówiąc, że był to bardzo “wesoły samolot”.