Lifestyle.Lelum.pl > Plotki i gwiazdy > Kim są rodzice i siostra Igi Świątek? Mama i Agata wykonują prestiżowy zawód
Martyna Pałka
Martyna Pałka 31.05.2024 12:18

Kim są rodzice i siostra Igi Świątek? Mama i Agata wykonują prestiżowy zawód

Iga Świątek
fot. AKPA

Iga Świątek jest teraz jedną z najpopularniejszych i najbardziej cenionych sportsmenek na świecie. Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, czym zawodowo zajmują się jej rodzice. Tenisistka ujawniła zaskakującą prawdę o swojej rodzinie.

To rodzice stoją za sukcesem Igi Świątek

Młoda tenisistka nigdy nie ukrywała, że jest bardzo zżyta ze swoimi rodzicami i to właśnie oni zaszczepili w niej pasję i miłość do sportu. Tomasz Świątek wyznał, że zawsze stara się wspierać swoją córkę — z trybun lub sprzed ekranu telewizora. Wielokrotnie też pojawiał się na wielu imprezach branżowych, aby osobiście towarzyszyć swojemu dziecku. Podkreśla jednak, że nie czuje się dobrze w świetle reflektorów.

Nie ukrywam, że czerpię z jej sukcesów satysfakcję. Nie należę jednak do tych, którzy lubią brylować, skakać z radości i zbierać za nią pochwał - przyznał podczas rozmowy z “Przeglądem Sportowym”.

Sama tenisistka wielokrotnie dziękowała swojemu tacie za obecność i wsparcie podczas ważnych zawodów. Nie ukrywa, że łączy ją wyjątkowa więź z ojcem, który jest dla niej nie tylko rodzicem, ale też przyjacielem i największym kibicem.

Wielkie podziękowania dla mojego taty. Nie byłoby mnie na świecie bez ciebie, więc muszę ci podziękować za wszystko. Każda osoba w tym boksie ciężko pracowała, żebym się tutaj znalazła - powiedziała gwiazda w Paryżu w 2022 roku po wygranym tytule wielkoszemlowym.

Monika Miller pokazała się w sukni ślubnej. Najodważniejsza panna młoda? Krzysztof Zalewski opowiedział o swojej historii. Został pobity za swój wygląd

To właśnie tata Igi Świątek zaszczepił w niej pasję do tenisa

Tata Igi Świątek nie ukrywa, że to właśnie on zachęcił ja do spróbowania swoich sił w tenisie. Mężczyźnie bardzo zależało, aby córka uprawiała sport indywidualny, gdzie w całości bierze odpowiedzialność za swoje sukcesy i porażki. 

Trochę celowo wepchnąłem Igę w ramiona tenisa. Chciałem, żeby córki uprawiały coś indywidualnego, żeby one ponosiły odpowiedzialność za sukcesy i za porażki. To troszkę wynika z moich doświadczeń sportowych, które nie do końca ode mnie zależały. To jest właśnie zespół, kiedy jakieś kółeczko w całej machinie wypada i wówczas nie ma tego sukcesu - mówił w “Dzień dobry TVN” w 2016 roku.

Sam mężczyzna również jest sportowcem. W przeszłości uprawiał wioślarstwo, a także reprezentował nasz kraj w Seulu na igrzyskach olimpijskich w 1988 roku. Pojawił się wtedy w zespole razem ze Sławomirem Cieślakowskim, Mirosławem Mrukiem i Andrzejem Krzepińskim. Kilka razy wystąpił również na mistrzostwach świata.

ZOBACZ TEŻ: Karol Strasburger zdradził sekret małżeństwa z 37 lat młodszą żoną.

Kim jest mama Igi Świątek?

O mamie tenisistki wcale nie jest w mediach tak głośno, jak o jej tacie. W przeszłości kobieta bardzo często towarzyszyła córce podczas ważnych wydarzeń sportowych. Dzisiaj jednak Dorota Światek kibicuje głównie przed ekranem telewizora. 

Z zawodu mama Igi Świątek, podobnie jak jej starsza siostra Agata, jest dentystką i podkreśla, że dalej jest jej do sportu niż jej mężowi, który również zajmował się tym zawodowo. Nie oznacza to jednak, że kobieta nie wspiera swojej sławnej córki, jednak przez odległość i obowiązki nie jest w stanie stale być u jej boku.

Nie czuję, bym wycofała się na własne życzenie z jej życia sportowego. Żeby kogoś wspierać, nie trzeba fizycznie przy nim być. Byłam mamą wielozadaniową i faktycznie dużo czasu stałam z boku... fotela stomatologicznego, aby zapewnić obydwu córkom wszechstronny rozwój osobisty - powiedziała w wywiadzie dla WP.

Iga Świątek 3.jpg
Kim jest mama Igi Świątek?, fot. AKPA