Lifestyle.Lelum.pl > Plotki i gwiazdy > Cannes 2024: Wyniki. Kto zgarnął Złotą Palmę?
Julia Bogucka
Julia Bogucka 25.05.2024 20:42

Cannes 2024: Wyniki. Kto zgarnął Złotą Palmę?

Cannes 2024
Fot. VALERY HACHE/AFP/East News

Za nami 77. festiwal filmowy w Cannes. Znamy już zwycięzców. Grono laureatów “Złotej Palmy” właśnie się powiększyło. W związku z niektórymi produkcjami narodziło się wiele kontrowersji. 

Za nami 77. festiwal w Cannes

Otwarcie ceremonii rozdania nagród towarzyszyło wiele emocji. Na scenie pojawiła się między innymi Meryl Streep, która otrzymała honorową Złotą Palmę. Aktorka wspomniała wtedy swoją ostatnią wizytę na imprezie, kiedy uważała, że jej kariera właśnie zmierza do końca. Tymczasem ponownie udało jej się zostać laureatką.

Podczas festiwalu wręczono wiele nagród a różnorodnych kategoriach. Na jedenastominutowe owacje na stojąco zasłużyła Demi Moore, która została doceniona za swój powrót w horrorze “The Substance”. Brutalna produkcja wzbudziła olbrzymie emocje w widzach, a sceny wyrywania zębów czy paznokci z pewnością zostaną z nimi na długo.

Koleżanki z TVN-u w szoku na widok odważnej stylizacji Moniki Olejnik. Naprawdę tak pokazała się w Cannes Katarzyna Cichopek w Sopocie w okularach za 2 tysiące

To oni zostali docenieni na festiwalu w Cannes

Branża filmowa została doceniona w wieku kategoriach. Statuetki przyznano między innymi za najlepszy film, reżyserię, aktora, aktorkę oraz scenariusz. Nie zabrakło również Grand Prix oraz nagrody specjalnej. Poniżej odnajdziecie spis wszystkich zwycięzców tegorocznego festiwalu w Cannes.

  • Grand Prix: Payal Kapadia, "All We Imagine as Light"
  • Nagroda jury — najlepszy film: Jacques Audiard, "Emilia Perez"
  • Najlepsza reżyseria: Miguel Gomes, "Grand Tour"
  • Najlepszy aktor: Jesse Plemons, "Rodzaje życzliwości"
  • Nagroda specjalna: Mohammad Rasoulof, "The Seed of the Sacred Fig"
  • Najlepsza aktorka: Adriana Paz, Karla Sofía Gascon, Selena Gomez, Zoe Saldana, "Emilia Perez"
  • Najlepszy scenariusz: Coralie Fargeat, “The Substance”
EN_01621373_1926.jpg
Fot. CHRISTOPHE SIMON/AFP/East News

ZOBACZ TEŻ: Dziś wieczorem włączycie Polsat i zobaczycie Katarzynę Cichopek

Kto otrzymał Złotą Palmę na festiwalu w Cannes?

Jeśli chodzi o główną nagrodę, nie zabrakło kontrowersji. Jak się okazało, wśród nominowanych filmów, tylko cztery zostały stworzone przez kobiety. Łącznie o Złotą Palmę walczyły 22 obrazy. Zostało to zauważone przez osoby walczące o równouprawnienie płci i wyraźnie skrytykowane.

Ostatecznie Złotą Palmą może poszczycić się Sean Baker, który wystąpił z filmem “Anora”. Reżyser przedstawił na ekranie historię młodej brooklińskiej striptizerki, która oddała serce rosyjskiemu oligarsze. Okazało się, że to właśnie ten utwór zrobił największe wrażenie na jurorach. W tym składzie znaleźli się Greta Gerwig, Ebru Ceylan, Lily Gladstone, Eva Green, Nadine Labaki, Juan Antonio Bayona, Pierfrancesco Favino, Hirokazu Koreeda oraz Omar Sy.

Sekspraca to po prostu praca, a te osoby zasługują na nasz szacunek. Każdy na niego zasługuje. Dla wielu ludzi takie zajęcie oznacza finansową niezależność, wolność. Dla innych — wykorzystywanie, kolejny przejaw patriarchatu. Uważam jednak, że bez względu na wszystko powinno się je wreszcie zdekryminalizować – i to na całym świecie. Chcę opowiadać historie, które są ludzkie i uniwersalne. Może powoli, krok po kroku, pomogą pozbyć się tego piętna? To chyba mój ostateczny cel - opowiadał o filime “Anora” Sean Baker.

EN_01621373_2026.jpg
Fot. CHRISTOPHE SIMON/AFP/East News