Lifestyle.Lelum.pl > Plotki i gwiazdy > Aktor z "MASH" i "Igrzysk śmierci" nie żyje. Miał 88 lat
Julia Bogucka
Julia Bogucka 20.06.2024 20:16

Aktor z "MASH" i "Igrzysk śmierci" nie żyje. Miał 88 lat

Donald Sutherland nie żyje
Fot. ALBERTO PIZZOLI/AFP/East News/Canva

Media obiegła informacja o śmierci wybitnego aktora. Donald Sutherland wystąpił w takich produkcjach jak “Igrzyska śmierci”, “Menażeria” czy “MASH”. Zmarł w wieku 88 lat.

Donald Sutherland zmarł w wieku 88 lat

Aktor kanadyjskiego pochodzenia osiągnął wiele, jeśli chodzi o branżę kinematograficzną. Swoją karierę rozpoczął w połowie lat 60. ubiegłego roku. Wystąpił w takich produkcjach jak “Igrzyska śmierci” czy “Menażeria”. Dziś media obiegła informacja o jego śmierci. Mężczyzna miał 88 lat. O wszystkim poinformował jego syn w poruszającym wpisie umieszczonym w mediach społecznościowych.

Z głębokim żalem informuję, że zmarł mój ojciec, Donald Sutherland. Uważam, że był jednym z najważniejszych aktorów w historii filmu. Nigdy nie zniechęcał się rolą, dobrą, złą czy brzydką - napisał.

Ten przystojniak grał główną rolę w "Wymarzonej miłości". Nie uwierzycie, co kiedyś robił Te polskie gwiazdy nie ochrzciły swoich dzieci. Takie podają powody

Donald Sutherland jest znany z wielu hollywoodzkich ról

Aktor nie miał łatwego życia. Jako dziecko cierpiał na gorączkę reumatyczną, zapalenie wątroby i chorobę Heinego-Medina. To nie powstrzymało go jednak w budowaniu kariery, która poskutkowała tym, że zagrał w znanych amerykańskich produkcjach. Wystąpił w takich filmach jak “Parszywa dwunastka”, “Złoto dla zuchwałych” czy "MASH". To te role ugruntowały jego pozycję w branży.

Do jednej z najpopularniejszych postaci, jaką wykreował Donald Sutherland, należy prezydent Coriolanus Snow z serii “Igrzyska śmierci”. Bohater był dyktatorem fikcyjnego państwa odpowiedzialnym za organizację Głodowych Igrzysk i rozmieszczenie Strażników Pokoju. Ekranizacja zarobiła prawie trzy miliardy dolarów. Aktor poza swoją karierą filmową, angażował się również w aktywizm antywojenny. Za swój sprzeciw wobec konfliktu zbrojnego w Wietnamie został odznaczony Orderem Kanady.

EN_01395643_0212.jpg
Fot. Michael Murdock / SplashNews.com/East News

ZOBACZ TEŻ: Przed śmiercią była uwięziona w czterech ścianach. Wstrząsające kulisy ostatnich lat życia Zofii Merle

Donald Sutherland otrzymał wiele nagród

Przez wszystkie lata swojej kariery, mimo że był szanowanym aktorem w całych Stanach Zjednoczonych, nie otrzymał żadnej nominacji do Oscara. Nie oznacza to jednak, że Akademia Filmowa nie doceniała jego wkładu w kształtowanie kultury kinematograficznej. W 2017 roku zadecydowano nagrodzić Donalda Sutherlanda honorowym Oscarem za całokształt jego twórczości. To niejedyna statuetka, jaką udało mu się otrzymać.

Aktor jest laureatem dwóch Złotych Globów, sześciokrotnie został również nominowany do tej nagrody. Innymi jego osiągnięciami jest otrzymanie Emmy za rolę drugoplanową w produkcji “Obywatel X”, Teen Choice za “Igrzyska śmierci: W pierścieniu ognia” oraz Young Hollywood Award w kategorii “Wzór do naśladowania”.