Lifestyle.Lelum.pl > Plotki i gwiazdy > Zaskakujące wieści o terapii Kate. “Nie ma czegoś takiego”
Julia Bogucka
Julia Bogucka 24.03.2024 17:06

Zaskakujące wieści o terapii Kate. “Nie ma czegoś takiego”

Księżna Kate, lekarz
Fot. princeandpricessofwhales/Instagram, CanvaPro

Księżna Kate poinformowała niedawno, że zmaga się z nowotworem. Pałac Kensington wydał wyraźny komunikat, że więcej informacji na ten temat nie pojawi się w mediach. Medycy z całego świata zastanawiają się nad diagnozą żony księcia Williama. Wiemy, czym jest “chemioterapia prewencyjna”.

Księżna Kate poddała się leczeniu

Po wielu tygodniach milczenia w końcu otrzymaliśmy oficjalne informacje na temat stanu zdrowia księżnej Walii. W obliczu plotek i spekulacji Kate Middleton zdecydowała się sama zabrać głos i wyjaśnić zainteresowanym szczegóły swoje zniknięcia. Jak było powszechnie wiadomo, żona księcia Williama w styczniu poddała się operacji jamy brzusznej. Z nagrania wyemitowanego na stacji BBC wynika, że wówczas nie przewidywano zdiagnozowania poważnej choroby.

Przeprowadzone później badania potwierdziły jednak, że w organizmie księżnej Kate pojawiły się komórki rakowe. Kobieta poinformowała na nagraniu, że zespół medyczny zalecił jej poddanie się prewencyjnej chemioterapii. Pierwsze jej dawki otrzymała pod koniec lutego. Pałac Kensington z kolei przekazał, że wszelkie decyzje związane z powrotem księżnej Kate do pełnienia oficjalnych obowiązków będą podejmowane w porozumieniu z jej zespołem medycznym.

Pałac Kensington wydał oświadczenie. O to proszą dla chorej księżnej Kate Zwlekano z oświadczeniem o chorobie Kate. Wyszło na jaw, dlaczego

Tak brytyjska lekarka ocenia diagnozę Kate Middleton

Informacja o chorobie księżnej Walii wywołała niemałe poruszenie w społeczeństwie. Zarówno obywatele Wielkiej Brytanii, jak i całej reszty świata, zainteresowali się sprawą, a do Pałacu Kensington ciągle napływają kolejne słowa otuchy i życzenia powrotu do zdrowia. Również medycy rozmawiają na temat okoliczności pojawienia się nowotworu w organizmie Kate Middleton. Głos zabrała między innymi brytyjska lekarka rodzinna, która zwróciła uwagę na młody wiek żony księcia Williama.

Niezwykłe jest to, że Kate jest stosunkowo młoda. Nawet operacja brzucha… operacja z łagodnego powodu byłaby nietypowa. Stało się jednak tak, bo na podstawie badań USG założyli, że jest to nowotwór łagodny, a kiedy faktycznie przyjrzeli się temu pod mikroskopem, odkryli, że to rak - podkreśla lekarka Ellie Cannon.

Uwagę niektórych medyków zwróciła również chemioterapia prewencyjna, o której mówiła księżna Kate w nagraniu wyemitowanym na antenie BBC. 

goff_the_princess_o_5007301.jpg
Fot. Ken Goff/AKPA
action_43119336.jpg
Fot. Action press/AKPA

ZOBACZ TEŻ: Czy nagranie księżnej Kate było edytowane? Stanowcza odpowiedź

Czym jest chemioterapia prewencyjna?

Komentarza na ten temat udzielił onkolog Kamil Kuć w rozmowie z portalem “Medonet”. Lekarz wyjaśnia, czym dokładnie jest proces leczenia, któremu postanowiła poddać się księżna Kate po zdiagnozowaniu raka. 

W nazewnictwie medycznym nie ma czegoś takiego jak chemioterapia prewencyjna, jest to raczej pewien skrót myślowy. Najprawdopodobniej mamy tu do czynienia z leczeniem o charakterze uzupełniającym. (…) Jej najważniejszy cel jest jeden: zniszczenie wszystkich komórek nowotworowych, które mogły pozostać w ciele pacjenta pomimo wycięcia zmiany. Dzięki temu minimalizujemy ryzyko prawdopodobnego nawrotu choroby - podkreśla onkolog Kamil Kuć w wywiadzie udzielonym portalowi “Medonet”.

Jak zdradził lekarz, tego typu leczenie można wprowadzić na kilka sposobów. Chemioterapię uzupełniającą można przyjmować w tabletkach i dzięki temu pozostawać w domowym zaciszu, innymi formami jej podania są zastrzyki podskórne lub wlewy dożylne. Te ostatnie wymagają przyjścia pacjenta do placówki medycznej i spędzenie tam zazwyczaj jednego dnia.