Lifestyle.Lelum.pl > Plotki i gwiazdy > Wyniki late poll. Już wiadomo, kto prawdopodobnie przejmie władze w Polsce
Martyna Pałka
Martyna Pałka 16.10.2023 08:10

Wyniki late poll. Już wiadomo, kto prawdopodobnie przejmie władze w Polsce

Wyniki late poll
Wyniki late poll, fot. KAPIF; ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Late poll to sondaż, który umożliwia prognozę wyników wyborów na podstawie cząstkowych danych zebranych z losowo wybranych lokali wyborczych. To właśnie dzięki niemu możemy już dowiedzieć się, kto najprawdopodobniej wygrał wybory. Oto wyniki late poll wyborów 2023.

Co to jest late poll?

Late poll to popularny sondaż, który przeprowadza się po zamknięciu wszystkich obwodowych komisji wyborczych. Badanie to umożliwia otrzymanie wstępnych wyników kilkanaście godzin przed oficjalnymi wynikami wyborów parlamentarnych, podawanych przez Państwową Komisję Wyborczą. 

Najczęściej zlecane są one przez gazety, stacje radiowe oraz telewizyjne po to, aby Polacy szybciej otrzymali wstępne wyniki wyborów. Ich przeprowadzeniem zajmują się instytuty badania opinii społecznej, takie jak Ipsos, GFK Polonia oraz TNS OBOP.

To przejdzie do historii. Piotr Gąsowski sparodiował debatę w TVP. Mistrzostwo, Polacy biją mu brawo

Czym late poll różni się od exit poll?

Główna różnica pomiędzy late poll a exit poll polega na tym, że pierwsze z wymienionych badań polega na dokonaniu analizy jedynie na podstawie cząstkowych wyników. Udostępniane są one przez obwodowe komisje wyborcze bezpośrednie po ich zamknięciu o godzinie 21. 

Z kolei exit poll polega na uzyskaniu odpowiedzi od wyborców, opuszczających lokale wyborcze. Zaraz po wyjściu z budynku podchodzą oni do specjalnej ankiety i dobrowolnie zdradzają, na kogo oddali swój głos. Dlatego też late poll jest badaniem wiarygodniejszym, ponieważ bazuje na oficjalnych danych z komisji, a nie na słowach Polaków, które nie zawsze muszą być zgodne z prawdą.

Znamy wyniki late poll wyborów 2023!

Właśnie dzisiaj w niedzielę 15 października odbyły się długo wyczekiwane wybory parlamentarne, podczas których Polacy mogli zdecydować, kto od tej pory będzie reprezentować nas w Sejmie oraz Senacie. Lokale wyborcze były otwarte od 7 do 21, a każdy oddał już głos na wybranych przez siebie kandydatów.

Właśnie otrzymaliśmy wyniki late poll z wyborów parlamentarnych. Ze wstępnego badania wynika, że:

Prawo i Sprawiedliwość – 36,6 procent (198 mandatów) Koalicja Obywatelska – 31 procent (161 mandatów) Trzecia Droga – 13,5 procent (57 mandatów) Nowa Lewica – 8,6 procent (30 mandatów) Konfederacja – 6,4 procent (14 mandatów) Bezpartyjni Samorządowcy – 2,4 procent (0 mandatów) Polska Jest Jedna – 1,3 procent (0 mandatów) Inne – 0,2 procent (0 mandatów)

Tagi: wybory
Powiązane
Quiz, jak wiele pamiętasz ze szkolnych lat
Pytania ze szkoły podstawowej. Ile zostało ci w głowie? Sprawdź, czy odpowiesz na wszystkie pytania