Lifestyle.Lelum.pl > Programy > TV Republika się zbroi. W TVP kosił miliony!
Julia Bogucka
Julia Bogucka 19.02.2024 18:13

TV Republika się zbroi. W TVP kosił miliony!

TV Republika, Michał Rachoń
Pawel Wodzynski/East News/TRICOLORS/East News

Wiele osób, które rozstały się z Telewizją Polską ze względu na medialną rewolucję, postanowiło przenieść się do TV Republika. Już od kilku tygodni na ich antenie oglądamy między innymi Danutę Holecką czy Michała Rachonia. Ten drugi zdradził wieści o kolejnym dużym transferze. Jest naprawdę grubą rybą!

Efekty medialnej rewolucji w TV Republika

Odkąd 19 grudnia ubiegłego roku w Sejmie przegłosowano uchwałę dotyczącą bezstronności i rzetelności mediów publicznych, w wielu podmiotach zaszły olbrzymie zmiany. Najbardziej intensywne obserwujemy w Telewizji Polskiej. To stamtąd zwolniono wielu dziennikarzy, którzy do tej pory prowadzili serwisy informacyjne i programy publicystyczne. Władze stacji uległy zmianie, a wraz z nimi niektóre popularne formaty.

Niektóre osoby, które do tej pory były związane z TVP, postanowiły przejść do innych redakcji. W wielu przypadkach wybór padł na Telewizję Republika, stacja Tomasza Sakiewicza o charakterze prawicowym nadająca od 2013 roku. Obecnie na jej antenie możemy oglądać takie osoby jak Danuta Holecka, Michał Rachoń czy Rafał Patyra. Jak tłumaczył na początku stycznia prezes i redaktor naczelny TV Republika, Tomasz Sakiewicz, są gotowi na zatrudnienie kilkunastu dziennikarzy.

EN_01247369_0125.jpg
Źródło: Wojciech Olkusnik/East News
TVP wstrzymuje emisję popularnego serialu. Kurska oburzona To on odpowiadał za paski w TVP. "Duży smród się za mną ciągnie"

Problemy z dochodami TV Republika

Na przełomie roku 2023 i 2024, kiedy wokół Telewizji Republika skupiła się uwaga wielu osób, w mediach społecznościowych zawrzało z powodu treści wypowiadanych na jej antenie. Internauci zwrócili uwagę na kontrowersyjne wypowiedzi o obozach koncentracyjnych. Z tego powodu głos zabrało wiele firm, których reklamy pojawiały się w TV Republika. To między innymi IKEA, Media Expert i mBank.

Jak twierdziły wymienione firmy, ich spoty pojawiły się na antenie stacji ze względu na specjalny pakiet reklamowy

“Sprawdziliśmy z domem mediowym, który w naszym imieniu odpowiada za zakup czasu reklamowego w mediach. TV Republika od niedawna jest częścią pakietu stacji tematycznych, oferowanych przez Polsat. Pakiet kupuje się w całości, nie byliśmy świadomi zmiany oferty. Od 4 stycznia 2024 r. nie będzie już naszych reklam w TV Republika”

- tłumaczyła dyrektorka komunikacji IKEA Retail Katarzyna Broniarek-Niemczycka. Po wycofaniu się sieci sklepów meblowych i innych firm z reklam na antenie TV Republika, stacja zaczęła nawoływać do ich bojkotu, a zyski ze spotów, mimo wysokiej oglądalności, zaczęły spadać.

EN_01608255_0340.jpg
Źródło: Pawel Wodzynski/East News

ZOBACZ TEŻ: Marzec odsłonił szokujące kulisy pracy w TVP. Wstrząsające, co ujawnił

Ten transfer do TV Republika może zaskoczyć

Te kłopoty nie powstrzymały jednak Telewizji Republika przed dalszym rozwojem i przyjmowaniem do swoich szeregów nowych osób. Okazuje się, że stacja złowiła naprawdę grubą rybę, związaną do niedawna z TVP. Michał Rachoń poinformował za pośrednictwem platformy X, że stanowisko szefa wydawców TV Republika obejmie Jarosław Olechowski. 

Dziennikarz swoją karierę w telewizji publicznej rozpoczął w 2010 roku, a w czerwcu ubiegłego roku zakończył tę współpracę. Wtedy objął stanowisko pełnomocnikiem zarządu Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej ds. komunikacji i mediów. Według kontroli NIK Jarosław Olechowski, gdy był dyrektorem Telewizyjnej Agencji Informacyjnej, w ciągu trzech lat zarobił 3,5 miliona złotych i był najlepiej opłacanym pracownikiem mediów publicznych w tamtym okresie.

Powiązane
Czesław Niemen, Kora
Największe przeboje PRL. Jeden z czterech nie pasuje do autora. Zgadniesz który?