Lifestyle.Lelum.pl Plotki i gwiazdy "Tu leży zawsze świerzy". Można się przewrócić na widok grobu znanego Polaka
Fot. Lelum, Piotr Molecki/East News

"Tu leży zawsze świerzy". Można się przewrócić na widok grobu znanego Polaka

29 października 2024
Autor tekstu: Marcelina Gancarz

Dbanie o groby zmarłych to już wielowiekowa tradycja w Polsce. Ludzie udają się na cmentarze zwłaszcza kiedy nadchodzi okres poprzedzający uroczystości Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny. Przygnębiający widok stanowią zaniedbane nagrobki, bo świadczą o tym, że pamięć o tych, którzy odeszli już przeminęła. Z drugiej strony można też zauważyć, że wciąż wyraża się szacunek dla zasłużonych artystów. Na ich grobach płonie wiele zniczy.

Tak wyglądają groby gwiazd

Już za kilka dni na cmentarzach pojawią się tłumy osób. Wielu Polaków już zdążyło uporządkować i zadbać o groby najbliższych. Dla niektórych ludzi była to również okazja, aby odwiedzić miejsca wiecznego spoczynku osób, które pozostawiły po sobie wyjątkowy dorobek. Do ich grona należą artyści, pisarze, działacze społeczni, znani sportowcy czy politycy.

Wierni fani odwiedzają groby cenionych postaci nie tylko w okresie listopadowych uroczystości. Ważnymi datami są również rocznice śmierci. W tym czasie zwykle nagrobki toną w kwiatach, można na nich odnaleźć również inne wyrazy uznania i pamięci.

Grób Emiliana Kamińskiego przed Wszystkich Świętych. Z daleka rzuca się w oczy
Nie do wiary, co ktoś położył na grobie Kory. Lepiej tego nie dotykać

Tych artystów pochowano na Powązkach

Cmentarz na warszawskich Powązkach to miejsce wyjątkowe. Znajduje się w dzielnicy Wola i zajmuje powierzchnię liczącą aż 43 hektary. Nekropolia przetrwała mimo różnych nieszczęść i ma już ponad 200-letnią historię. Najtrudniejszym okresem dla cmentarza była druga wojna światowa, podczas której znaczna część nagrobków uległa zniszczeniu.

Dzisiaj ten cmentarz jest zabytkiem i niezwykłą pamiątką dawnych dziejów. Turyści odwiedzają go chętnie w trakcie całego roku i szukają grobów znanych postaci. Na Powązkach pochowani są m.in. Władysław Reymont, Jan Parandowski, Leopold Staff, Czesław Niemen czy Jan Kiepura. Najstarsze nagrobki, które udało się zachować do tej pory w dobrym stanie, są dowodem niezwykłego kunsztu rzemieślników i rzeźbiarzy. Jednak wygląd niektórych grobów jest dość zaskakujący.

Zadziwiający wygląd grobu polskiego artysty

Na warszawskich wojskowych Powązkach został pochowany jeden z najwybitniejszych polskich twórców sztuk wizualnych — Waldemar Świerzy. Artysta był jednym z współtwórców polskiej szkoły plakatu.

Do dorobku grafika należy ponad 1500 plakatów, a także liczne znaczki pocztowe, ilustracje do książek oraz okładki płyt i czasopism. Artystę doceniono również za granicą. Prace Świerzego umieszczono w Museum of Modern Art (MoMA) w Nowym Jorku , znajdują się też w Amsterdamie, Berlinie, Petersburgu czy Londynie.

Artysta zmarł w 2013 roku w Warszawie i został pochowany na drugiej powązkowskiej nekropoli. A dokładniej, jego grób znajduje się w Alei Zasłużonych na cmentarzu Wojskowym na Powązkach. Jednak, aby go zauważyć, trzeba być bardzo uważnym, ponieważ płyta jest położona dość nisko. Na uwagę zasługuje też czerwony kwadrat i umieszczony pod nim napis. Jeśli ktoś nie wie, kim był pochowany tam człowiek, może się trochę zdziwić.

TU LEŻY ZAWSZE ŚWIERZY — można odczytać na nagrobku.

Śiwrzy grób.jpeg
Fot. Lelum
Grób Emiliana Kamińskiego przed Wszystkich Świętych. Z daleka rzuca się w oczy
Minął rok od śmierci Cezarego Olszewskiego. Jego historia łamie serce
Obserwuj nas w
autor
Marcelina Gancarz

Redaktorka portalu Lelum.pl.  Studentka psychologii w Wyższej Szkole Biznesu – National Louis University. Interesuje się światem filmu, zarówno tego na dużym jak i małym ekranie. Miłośniczka kultury latynoamerykańskiej. W wolnych chwilach uczę się hiszpańskiego. 

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@lelum.pl
plotki i gwiazdy programy quizy