Lifestyle.Lelum.pl > Programy > To oni jako pierwsi prowadzili "Koło fortuny". Szło im lepiej niż Krzan i Norbiemu?
Sara  Karmańska
Sara Karmańska 04.02.2024 16:37

To oni jako pierwsi prowadzili "Koło fortuny". Szło im lepiej niż Krzan i Norbiemu?

 To oni jako pierwsi prowadzili "Koło fortuny", fot. kadr z programu „Koło fortuny” prod. TVP
To oni jako pierwsi prowadzili "Koło fortuny", fot. kadr z programu „Koło fortuny” prod. TVP

Program „Koło fortuny” ma naprawdę wielu fanów. Od lat utrzymuje wysoką, choć spadkową oglądalność. Format był prowadzony niegdyś przez Rafała Brzozowskiego, jednak po jakimś czasie został zastąpiony przez Norbiego. Łamigłówki słowne cieszą się olbrzymią popularnością, a uczestnicy nieraz muszą się naprawdę postarać, aby dotrzeć do finału. 

„Koło fortuny” hitem TVP

Teleturniej „Koło fortuny” polega na kręceniu kołem losującym kwoty, które później wylądują na naszym koncie. Celem jest odgadnięcie hasła ukrytego na ekranie. To swojego rodzaju połączenie gry w wisielca oraz ruletki. Od początku 2020 roku główną nagrodą w konkursie jest 100 tysięcy złotych.

Nie każdy jest świadomy tego, że to, co obecnie możemy oglądać na antenie Telewizji Polskiej, wcale nie jest takie nowe. Okazuje się, że „Koło fortuny” zadebiutowało w polskiej telewizji w 1992 roku. Całość oparta jest na formacie pochodzącym z Ameryki. 

Nowe wieści o "Pytaniu na śniadanie". Polacy już nie wytrzymali Był kierownikiem budowy w NND. Teraz mieszka w takich warunkach

„Koło fortuny" nie jest jedynym programem, jaki powrócił po latach

Nieoficjalne źródła mówią, że „Koło fortuny” było pierwszym teleturniejem w Polsce, który został zrealizowany na licencji zza granicy. Pierwszy raz zniknął z anteny w 1998 roku, jednak powrócił w 2007. Wtedy nie zagościł na długo, bowiem po dwóch latach ponownie go pożegnaliśmy. Po niecałej dekadzie ponownie wsiąkliśmy w grę w odgadywanie haseł, która mogła zaangażować całe rodziny.

„Koło fortuny” to niejedyny format, który powrócił po latach do telewizji. Do tego grona zalicza się wiele programów, które w odświeżonej wersji ponownie zachwyciły widzów. Jednym z takich przykładów może być „Va Banque”, również emitowany na antenie Telewizji Polskiej. Polega na podawaniu uczestnikom odpowiedzi, podczas gdy oni muszą stworzyć dla nich pytania. Format pojawił się po raz pierwszy w 1996 roku i trwał do 2003. Powrócił po siedemnastu latach. W 2020 roku TVP postanowiło natomiast sięgnąć po inny program rozrywkowy, który debiutował na ekranach przed laty. Chodzi mianowicie o format „Jak oni śpiewają”, którego pierwszymi prowadzącymi byli Katarzyna Cichopek i Krzysztof Ibisz, natomiast po latach w tych rolach zastąpili ich Michalina Sosna i Mariusz Czerkawski.

ZOBACZ TEŻ: Paweł Małaszyński potwierdza plotki o rozstaniu. Po 22 latach ciężko było odjeść

To oni jako pierwsi prowadzili „Koło fortuny”

Pierwszym prowadzącym teleturniej „Koło fortuny” był Wojciech Pijanowski, a hostessą Magda Masny. Wspólnie tworzyli duet, który skradł serca Polaków. 

Wojciech Pijanowski nie ukrywa, że z programem „Koło fortuny” pożegnał się, ponieważ był już zmęczony. Obecnie gospodarz popularnego formatu jest już na emeryturze. We wrześniu ubiegłego roku wystąpił w programie „Dzień Dobry TVN”, gdzie ujawnił, że to jednak nie znaczy, że nic nie robi. Między innymi przetłumaczył kanadyjską sztukę, komedię, przygotowuje film z kolegami ze Stanów, a także zaczął pisać książkę o sobie

Mimo ogromnej popularności, jaką przyniosło jej „Koło fortuny” Magda Masny nie zdecydowała się na kontynuowanie kariery w świecie show-biznesu. Swoich sił próbowała za to w polityce, kandydując do Sejmu w 2005 roku, a w 2009 roku do europarlamentu. Jej starania niestety nie przyniosły rezultatu. Hostessa zdecydowała się na przeprowadzkę do Trójmiasta, gdzie doczekała się trzeciego dziecka. Magda Masny próbowała swoich sił jako florystka, gdy otworzyła własną kwiaciarnię „Ogrody Magdy Masny”. Ostatecznie zdecydowała się jednak zamknąć lokal, a z perspektywy czasu jest zdania, że podjęła dobrą decyzję. W czasie pandemii dużo czasu poświęcała opiece nad wnukiem, którego rodzice są ratownikami medycznymi. Hostessa „Koła fortuny” musiała zmierzyć się także z rodzinną tragedią, ponieważ spłonęło jej mieszkanie. W wyniku pożaru straciła prawie cały dobytek życia. 

Wojciech Pijanowski w 2023 roku, fot. KAPiF.jpg
Wojciech Pijanowski w 2023 roku, fot. KAPiF
Magda Masny w 2013 roku, fot. KAPiF.jpg
Magda Masny w 2013 roku, fot. KAPiF
Magda Masny i Wojciech Pijanowski w 2015 roku, fot. KAPiF.jpg
Magda Masny i Wojciech Pijanowski w 2015 roku, fot. KAPiF
Powiązane
Cezary Żak
Jak dobrze znasz seriale TVP? Tylko najlepsi poradzą sobie z quizem