Ślub

Czym jest ślub?

Ślub jest uroczystością zawarcia małżeństwa. Polega na złożeniu przysięgi przed duchownym, lub urzędnikiem stanu cywilnego. Podczas ślubu konieczna jest obecność świadków. Symbolem małżeństwa są obrączki ślubne, wzajemnie nakładane na palec serdeczny. W Polsce zakładane są na palec prawej dłoni, jednak w wielu państwach (np. w Wielkiej Brytanii i USA) nakłada się je na palec lewej dłoni. 

W Polsce zazwyczaj oprócz ślubu organizuje się także wesele. Na przyjęciu weselnym oprócz ucztowania, organizowane są także tańce i zabawy. W Polsce istnieje wiele tradycji ślubnych, a do najpopularniejszych należą: powitanie chlebem i solą, tłuczenie kieliszków, pierwszy taniec, krojenie tortu i oczepiny.

Ślub cywilny czy kościelny?

W świetle polskiego prawa jedynie małżeństwo zawarte w Urzędzie Stanu Cywilnego jest uznawane za ważne. Jeśli jednak młodej parze zależy na ślubie kościelnymwarto wybrać ślub konkordatowy (inaczej ślub wyznaniowy). Łączy on ślub kościelny ze ślubem cywilnym. W ciągu 5 dni od zawarcia małżeństwa, duchowny ma obowiązek dostarczyć wszystkie niezbędne dokumenty do Urzędu Stanu Cywilnego.

Jak przygotować się do ślubu?

Najważniejszą kwestią jest wyznaczenie terminu ślubu w kościele lub Urzędzie Stanu Cywilnego, a także dopełnienie związanych z tym formalności. Oprócz tego należy zarezerwować sale weselną, fotografa, kamerzystę, DJ-a lub zespół, a także zamówić tort i przygotować listę gości, wybrać świadków oraz rozesłać zaproszenia. Znalezienie sukni ślubnej, garnituru oraz obrączek również znajduje się na liście zadań. Warto także pamiętać o usługach, takich, jak: fryzjer, makijażystka czy stylistka paznokci. Oprócz tego konieczny może być zakup alkoholu, transport oraz przygotowanie upominków dla gości.

Ile kosztuje wesele?

Organizowanie wesela wiąże się ze sporymi wydatkami. Średni koszt wesela na 100 osób wynosi około 60 tysięcy złotych. Cena ta może być jednak znacznie niższa lub wyższa.

W skład kosztów wchodzą m. in.: wynajęcie sali (150 - 500 zł za osobę), suknia ślubna (1 - 10 tys. zł), garnitur (800 - 7 tys. zł), tort (około 1 000 zł), fotograf oraz kamerzysta (5 - 8 tys. zł), zespół muzyczny (2 - 8 tys. zł) lub DJ (1 - 3 tys. zł), a także alkohol (około 5 000 zł). Istnieją także dodatkowe koszty, takie, jak wynajęcie fotobudki czy przygotowanie upominków dla gości.

Pokaż więcej

Roksana Węgiel Kevin Mglej
23.04.2024 16:35 To stąd ten pośpiech? Smutne kulisy ślubu Roksany Węgiel

Roksana Węgiel i Kevin Mglej są jedną z najpopularniejszych par w polskim show-biznesie. O ich relacji zrobiło się szczególnie głośno, gdy nieco ponad rok temu młoda piosenkarka przyjęła oświadczyny 8 lat starszego od siebie ukochanego. Zbliżający się wielkimi krokami ślub pary rozgrzewał ciekawość portali plotkarskich do czerwoności. Mimo to para zdecydowała się zachować datę ożenku tylko dla siebie i najbliższych. Niespodziewanie kilka tygodni temu w mediach pojawiły się nieoficjalne informacje, jakoby Roxie i Kevin mieli już być małżeństwem. Spory wpływ na ich decyzję miała wywrzeć rodzinna tragedia.

Cezary Żak, Katarzyna Żak
16.04.2024 15:39 Wcale nie w teatrze. Aż nie chce się wierzyć, gdzie poznali się Żakowie

Cezary i Katarzyna Żakowie są powszechnie stawiani za wzór szczęśliwego i zgodnego małżeństwa. Ich związek przeszedł wiele wspaniałych momentów, jednak nie zabrakło również tych trudnych. Mimo to udało im się wspólnie przezwyciężyć przeciwności losu, a także własne słabości, i do dziś idą przez życie u swojego boku. W świecie show-biznesu związki z takim stażem jak ich to prawdziwa rzadkość. Co ciekawe, mimo iż oboje są aktorami, wcale nie poznali się w teatrze. Gdzie tak naprawdę miała początek ich relacja?

Zenek i Danuta Martyniuk
12.04.2024 11:34 Zenon i Danuta Martyniuk w dniu ślubu już byli niczym gwiazdy. Te włosy

Od ślubu Zenka i Danuty Martyniuków minęło niedawno 35 lat. W czasie świąt Wielkanocnych para bawiła się na weselu swojego jedynego syna. Wzbudziło to nostalgię i refleksję, a wraz z nimi powrót do przeszłości. Tak prezentował się gwiazdor disco-polo i jego świeżo upieczona małżonka w dniu ślubu.

Jennifer O'Neill
12.04.2024 09:01 Aż 9 razy składała małżeńską przysięgę. Ta aktorka to istna rekordzistka

Jennifer O'Neil odkąd skończyła piętnaście lat, pracowała jako modelka. Zagrała również w wielu produkcjach filmowych, choć nie przyniosły jej one ogólnoświatowej sławy. Może się jednak poszczycić czymś innym. Dziewięć razy stawała na ślubnym kobiercu i wychodziła za mąż. Jednemu z partnerów przysięgała nawet dwukrotnie.

Roksana Węgiel i Kevin Mglej
09.04.2024 09:12 Roksana Węgiel w CEIDG. Poza nazwiskiem uwagę zwraca jeszcze jeden szczegół

Kariera Roksany Węgiel kwitnie. Nazwisko gwiazdy budzi nieustanne zainteresowanie mediów i fanów, jednak okazuje się, że teraz może nie brzmieć ono już po prostu „Węgiel”. Wiele wskazuje na to, że w życiu piosenkarki zaszła prawdziwa rewolucja. Ślub? Rozdzielność majątkowa? Co naprawdę dzieje się u Roxie?

Roksana Węgiel, Kevin Mglej
04.04.2024 08:37 "To przyszło niespodziewanie"! To dlatego Roxie Węgiel tak szybko chce wziąć ślub

Roksana Węgiel od pewnego czasu jest szczęśliwa u boku Kevina Mgleja. Para ogłosiła swoje zaręczyny w 2023 roku, a ślub ma mieć miejsce jeszcze w tym roku. Wiemy już, dlaczego tak spieszno zakochanym, by powiedzieć sakramentalne “tak”.

Joanna Racewicz
03.04.2024 07:58 Joanna Racewicz przeprasza. "Byłam pewna, że to oczywiste"

Joanna Racewicz 1 kwietnia podzieliła się w mediach społecznościowych, zaskakującą wiadomością. Dziennikarka poinformowała swoich fanów, że wzięła ślub. Teraz się tłumaczy. 

Joanna Racewicz
01.04.2024 21:44 Joanna Racewicz wzięła ślub? Fani licznie komentują

Joanna Racewicz efektownie świętująca zamążpójście - takiego kadru w Wielkanoc nie spodziewali się nawet jej najwierniejsi fani. Dziennikarka ogłosiła, że wzięła ślub. Reakcja internautów (w tym także koleżanek z show-biznesu) była natychmiastowa.

Tomasz Karolak
30.03.2024 10:43 Tomasz Karolak udziela ślubów. Wiemy, jaki jest koszt

Tomasz Karolak jest aktorem, który chętnie podejmuje wyzwania. Grafik artysty jest bardzo napięty, większość czasu spędza na planach filmowych, m.in. nowego programu TVN “Czas na Show. Drag Me Out”. Choć odcinki show ukazują się co tydzień, Karolak w wolnych chwilach chętnie oddaje się nietypowemu zajęciu. Okazuje się, że aktor udziela ślubów! Ta wiadomość z pewnością ucieszy zakochanych, którzy są fanami aktora. Ile trzeba zapłacić, by Tomasz Karolak poprowadził ceremonię?

Doda, Dariusz Pachut
26.03.2024 15:32 Doda już po 3 ślubie. Pachut mógł niechcący się wygadać?

W życiu Dody doszło do wielu skandali i miłosnych rozterek. Jej głośne i medialne związki były na językach dużej części społeczeństwa. Obecnie wokalistka jest związana ze sportowcem Dariuszem Pachutem. Niedawno zaczęto podejrzewać, że para się zaręczyła. Teraz jednak podejrzewa się, że Doda ma na koncie trzeci ślub!

Roksana Węgiel
20.03.2024 09:12 Roksana Węgiel w sukni jak do ślubu. Można się rozmarzyć

Roksana Węgiel w ubiegłym roku przekazała swoim fanom radosną wiadomość, że zaręczyła się z Kevinem Mglejem. Para ma stanąć na ślubnym kobiercu jeszcze w tym roku. Niedawno wokalistka pojawiła się na branżowym wydarzeniu, gdzie prezentowała się zjawiskowo w sukni, która do złudzenia przypominała suknię ślubną. 

Daniel Martyniuk
17.03.2024 16:18 Daniel Martyniuk planuje wesele? Szykuje się duża impreza

Po kilku miesiącach od ślubu i po gigantycznym skandalu wiemy już, co dalej z życiem Daniela Martyniuka i jego małżonki. Jeszcze w tym miesiącu syna gwiazdy disco-polo czeka duża impreza. Data zaskakuje, podobnie jak jej szczegóły. To na pewno dobry wybór?

Kornelia i Marek "Ślub od pierwszego wejrzenia"
12.03.2024 10:34 Uczestnik “ŚOPW” wydał poruszający komunikat ws. żony

Choć program “Ślub od pierwszego wejrzenia” wzbudza pewne kontrowersje, jego fani z radością śledzą dalsze losy uczestników, którym udało się pozostać w związku. Nieczęsto się zdarza, aby relacja nawiązana w tym formacie przetrwała próbę czasu, ale w ostatniej edycji poznaliśmy parę, która ma na to szanse. Niedawno w sieci pojawił się poruszający wpis Marka.

Agnieszka Chylińska
07.03.2024 19:21 Chylińska ma za sobą rozwód. Pierwsze małżeństwo trwało 16 miesięcy

Ikona polskiego rocka i rozbrajająca publiczność jurorka — tymi określeniami z powodzeniem można nazwać Agnieszkę Chylińską. Skrzętnie ukrywa swoje życie prywatne, choć zdarza jej się opowiadać o szczęściu, jakiego doświadcza w obecnie trwającym związku małżeńskim. Jej pierwszy związek, który dotarł do ślubnego kobierca, nie był aż tak pomyślny. Co się tam wydarzyło?

Mama aktorki ma ukochanego młodszego od córki, fot. KAPiF, Facebook/Anna Stasiukiewicz
28.02.2024 14:09 Mama aktorki ma ukochanego młodszego od córki

Pod koniec ubiegłego roku media obiegła wiadomość o ślubie Agnieszki Włodarczyk. Aktorka, która zasłynęła między innymi za sprawą swoich rów w filmie „Sara”, a także kultowym serialu „13 posterunek”, poślubiła sportowca Roberta Karasia. Na ich pięknej uroczystości w Dubaju zabrakło jednak matki aktorki, ponieważ… ona także brała wtedy ślub. 

Misiek Koterski
14.01.2024 20:22 Wielkie szczęście w domu Michała Koterskiego. Czekali na to tyle lat. Pogratulowała nawet Kasia Cichopek

Misiek Koterski i Marcela Leszczak prowadzili burzliwy związek. Para kilkukrotnie rozstawała się w olbrzymich emocjach, aby po jakimś czasie znów do siebie powrócić. Mają również za sobą podwójne zaręczyny. Misiek i Marcela korzystali nawet z pomocy w postaci terapii par i okazuje się, że jednak udało im się odbudować swoje uczucie. Z mediów społecznościowych dowiadujemy się, że wzięli ślub! 

Grzegorz Braun, ślub
13.12.2023 11:44 Szokujące fakty na temat ślubu Grzegorza Brauna. Zwykle milczy o rodzinie, ale tego nie mógł utrzymać w tajemnicy

Grzegorz Braun zasłynął na polskiej scenie politycznej jako jeden z najbardziej kontrowersyjnych polityków. Co więcej, pilnie chroni on szczegółów ze swojego życia prywatnego, jednak mediom nie umknął fakt, jak zaskakujący wziął ślub. Tego nie wiedzieli o nim nawet najbardziej dociekliwi internauci.

ślub
17.11.2023 07:37 Wnieśli pana młodego na ślub w trumnie. Niebywałe, co stało się później

Państwo młodzi zwykle skrupulatnie planują swoje wesela i to do tego stopnia, że nie pozostawiają przypadkowi nawet wjazdu na samą ceremonię. Część decyduje się na klasyczne auta, inni na szybkie bryki, a ci bardziej romantyczni na dorożkę. Ten pan młody przebił jednak wszystkich. Goście byli, delikatnie mówiąc, nieco zmieszani na ten widok.

ślub
23.10.2023 13:50 Pan młody w trakcie przysięgi pokazał tajemniczy liścik. Dwoma słowami zrujnował ślub i humor ukochanej

Ślub to najważniejszy dzień w życiu wielu osób. Państwo młodzi często obawiają się, że coś może im tę wyjątkową okazję zrujnować. Rzadko kiedy jednak zdarza się, by ceremonię swoim dziecinnym zachowaniem popsuło jedno z nich. Tak niestety było w tym przypadku.

Ślub
18.10.2023 12:20 Ksiądz podał pannie młodej wino. Nie mieści się w głowie, co było potem. Reakcja pana młodego powala

Weselne filmy oglądane już jakiś czas po ślubie często odkrywają szczegóły ceremonii, na które w jej trakcie mało kto zwrócił uwagę. Sieć właśnie podbija nagranie, na którym widać, co przed ołtarzem zrobiła pani młoda. Goście mieli małe szanse, by dostrzec to na żywo. Dobrze, że się nagrało.

Robert Biedroń podzielił się zdjęciami ze scenicznego ślubu, fot. Instagram/robertbiedron
28.09.2023 14:28 Szok, jak wyglądał ślub Roberta Biedronia! Czegoś podobnego nikt się nie spodziewał, co za SCENY

Robert Biedroń od 23 lat stanowi udany związek z Krzysztofem Śmiszkiem. Wspólnie starają się walczyć o prawa społeczności LGBTQ+, między innymi o związki partnerskie i prawo do zawierania małżeństw jednopłciowych. Nie wstydzą się mówić o uczuciu jakim się darzą, co potwierdzili ceremonią zaślubin. 

ksiądz, para młoda
25.09.2023 11:32 "Nie mogę udzielić Wam ślubu". Rodzice pary młodej mogli po kazaniu księdza dostać palpitacji

Ślub to zdecydowanie jedno z najważniejszych wydarzeń, na które zakochani potrafią szykować się latami. Gdy stają przed ołtarzem, stres potrafi sięgnąć zenitu, jednak z odpowiednim duchowym, który potrafi przeprowadzić ceremonię w piękny i wzruszający sposób, para młoda może być spokojna. Pewien ksiądz postanowił przekazać młodym bardzo ważne przesłanie, jednak sprawił przy tym, że naprawdę się zestresowali!

Maciej Kuroń z córką
24.09.2023 09:16 Córka Kuronia wzięła ślub. To on poprowadził ją do ołtarza, kadry z ceremonii wyciskają łzy

Zanim show w telewizji zaczęła robić Magda Gessler czy Wojciech Modest Amaro, jednym z najpopularniejszych ekspertów od gastronomii w show-biznesie był Maciej Kuroń. Nie ma go już z nami, ale w ostatnim czasie na pewno spoglądał “z góry” na swoich bliskich. Córka Kuronia wyszła bowiem za mąż.

Ewa Wachowicz
03.09.2023 13:21 TO nie był pierwszy ślub Ewy Wachowicz. Wypłynęły kolejne fakty, przykre, co ją spotkało. "On jej jeszcze robił wyrzuty"

Trzeba przyznać, że mało kto z show-biznesu tak skutecznie dba o swoją prywatność, jak Ewa Wachowicz. Celebrytce udało się bowiem do samego końca utrzymać w tajemnicy przed mediami wieści o swoim ślubie. Jej nowy mąż nie jest jednak pierwszym.

Zaskakujące, co na wczorajszym weselu ze Skibą zrobiła wystylizowana panna młoda
20.08.2023 17:22 Zaskakujące, co na wczorajszym weselu ze Skibą zrobiła wystylizowana panna młoda. Reakcja Krzysztofa powalająca

19 sierpnia był wyjątkowym dniem dla Krzysztofa Skiby i jego wybranki, Karoliny Kempińskiej. Para poznała się dwa lata temu na imprezie branżowej. Wczoraj stanęła na ślubnym kobiercu w Łodzi, a na wyjątkowej ceremonii pojawiło się wielu znanych gości. 

Krzysztof Skiba, Karolina Kempińska
20.08.2023 09:38 59-letni Krzysztof Skiba się ożenił! Suknia Karoliny wprawia w osłupienie. Wybrała klasyczny, nieprzemijający trend

Nadszedł wielki, długo wyczekiwany dzień Krzysztofa Skiby i Karoliny Kempińskiej. Zakochani wzięli ślub! Ceremonia zgodnie z planem odbyła się w Łodzi, a pojawiło się na niej wiele znanych osobistości. Na nielicznych zdjęciach z uroczystości, które natychmiast podbiły sieć, w oczy od razu rzuciła się kreacja panny młodej. Karolina wyglądała w niej obłędnie!

Niesamowite, jak na własny ślub ubrała się Ada z "Królowych życia"
11.08.2023 10:12 Kilka dni temu był ślub Ady z "Królowych życia" z 30 lat młodszym! Ubiór panny młodej to coś niesamowitego

Adrianna Eisenbach największą popularność zyskała dzięki swojemu udziałowi w show “Królowe życia”. Gwiazda znana jest ze swoich zaskakujących kreacji i tatuaży, które pokrywają znaczną część jej ciała. Niewiarygodne, jak kontrowersyjna uczestniczka ubrała się na swój własny ślub.

Robert Gawliński, Beniamin Gawliński
31.07.2023 07:14 Niesłychane, co działo się w weekend na ślubie syna Roberta Gawlińskiego. Takie stroje na weselu?!

29 lipca w domu Gawlińskich zapanowała wielka radość. Jego syn Beniamin stanął przed ołtarzem wraz z piękną wybranką serca. Ślub i wesele były niezwykłym wydarzeniem, który na długo pozostanie w pamięci rodziny lidera “Wilków”. Uwagę mediów przykuł jednak pewien szczegół. Beniamin Gawliński na ceremonii zaprezentował się w oryginalnym stroju!