W ostatnich tygodniach przez Polskę przeszła fala przeziębień i grypy. Praktycznie każdy miał w rodzinie kogoś chorego lub sam niedomagał. W takich sytuacjach zbawienne okazywały się leki, ale jak się okazuje, teraz nie każdy może mieć szansę je dostać. Rzeczniczka Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego informuje bowiem, że wystąpiły problemy z dostępnością niektórych medykamentów.
Seniorzy będą mogli otrzymać bezpłatne leki. Wszystko to pod warunkiem, że pozwolą lekarzowi sprawdzić, jakie wcześniej wystawiane były im recepty. Centrum e-Zdrowia podało szczegółowe zasady. – Osoby w wieku 75+ mogą otrzymać #erecepta na bezpłatne leki, jeżeli pozwolą sprawdzić lekarzowi, jakie preparaty były im przepisywane. Można to zrobić m. in. udostępniając lekarzowi dane ze swojego #IKP – czytamy na Twitterze Centrum e-Zdrowia.
Główny Inspektorat Farmaceutyczny na bieżąco informuje, jakie leki zostały wycofane z aptek. W ostatnich tygodniach było ich całkiem sporo. Sprawdźcie, czy macie któreś z nich w swojej apteczce — jeśli tak, nie powinniście ich zażywać! Jeśli leki, które kupiliśmy, zostały wycofane ze sprzedaży przez GIF, nie należy ich zażywać. Można wymienić je w aptece. Trzeba też pamiętać, że najczęściej wycofanie danego produktu dotyczy nie całej partii, a konkretnej serii. Podajemy dokładne specyfikacje leków, wycofanych przez GIF w ostatnich tygodniach. Sprawdźcie, czy seria, którą macie w domu, nie została wycofana!
Zapadła decyzja – partia produktu leczniczego Apo-Simva 40 znika z półek aptecznych na terenie całej Polski. Podczas badań laboratoryjnych w leku wykryto poważne nieprawidłowości. Wada stanowi zagrożenie dla ludzkiego zdrowia.Główny Inspektorat Farmaceutyczny podjął decyzję o wycofaniu całej partii znanego leku z aptek. W medykamencie Apo-Simva 40 stwierdzono zagrażającą zdrowiu wadę jakościową. Każdy, kto ma wskazaną partię leku w domu, pod żadnym pozorem nie powinien go zażywać.
Substancją czynną w Ketonalu jest ketoprofen. Po wielu staraniach został on dopuszczony do sprzedaży bez recepty. Jest to dobra wiadomość dla osób, które zmagają się z dolegliwościami bólowymi – zwłaszcza tymi związanymi z występowaniem stanu zapalnego. Ważną informacją dla pacjentów jest cena preparatu. Zobacz, ile kosztuje Ketonal bez recepty.
Główny Inspektor Farmaceutyczny wycofuje z obrotu popularny lek na przeziębienie i grypę. Chodzi o Febrisan. Znamy powody decyzji GIF. Febrisan został natychmiastowo wycofany z obrotu. Jak podaje GIF, powodem są wady jakościowe ostatnich partii leku. Chodzi dokładnie o Febrisan (Paracetamolum + Acidum ascorbicum + Phenylephrini hydrochloridum) (750 mg + 60 mg + 10 mg)/5 g), proszek musujący, 12 saszetek.
Leki to w dzisiejszych czasach coraz droższy wydatek. Niestety, ale z biegiem lat ich cena idzie coraz bardziej w górę. Wielu ludzi, którzy wymagają odpowiedniej opieki lekarskiej i przyjmowania znacznej dawki leków, ma ograniczony budżet. Szczególnie tyczy się to ludzi w starszym wieku, np. po siedemdziesiątce. Waszym zdaniem leki dla takich osób powinny być darmowe? Kiedy przychodzi nam wybrać się do apteki po leki, musimy liczyć się z głębszym sięgnięciem do kieszeni. Lekarstwa są coraz droższe i nie zapowiada się na to, żeby było taniej. Niestety, ale ludzie w podeszłym wieku często wymagają przyjmowania znacznej dawki leków, na które nie jest ich stać. Twoim zdaniem powinni dostawać je za darmo?
Leki dla seniorów za darmo. Czy takie rozwiązanie w ogóle mogłoby sprawdzić się w Polsce? Z pewnością dla wielu starszych osób taki pomysł byłby bardzo pomocnym rozwiązaniem. Wielu emerytów po prostu nie stać na leczenie coraz droższymi farmaceutykami. Państwo decydując się na taki krok, odciążyłoby budżet seniorów w znaczny sposób, ale czy to możliwe? Niejednokrotnie słyszymy od starszych osób, że mają zbyt niską emeryturę, by pozwolić sobie na dostatnie życie i leczenie, jakiego potrzebują. W starszym wieku wspieranie organizmu farmaceutykami jest naturalną koleją rzeczy. Emeryci, by zachować zdrowie, wydają znaczną część swojego miesięcznego przychodu. Czy polski rząd zdołałby zdjąć ten kłopot z seniorów?
Leki powinny być darmowe dla seniorów? Zastanawiamy się, czy takie rozwiązanie jest słuszne i czy w ogóle można byłoby je zastosować w praktyce. Wątłe emerytury i wielkie zmartwienie, jakie towarzyszy starszym osobom o swoje utrzymanie jest powodem do rozważań czy taki pomysł dałoby się wprowadzić w życie w Polsce.Emeryci, szczególnie ci, którzy nie są już w stanie, w żaden sposób dorobić do swojej emerytury często są stawiani przed dramatyczną sytuacją. Leki, które muszą kupić, by normalnie funkcjonować i dbać o swoje zdrowie zazwyczaj przekraczają ich finansowe możliwości. Jak wyglądałoby rozwiązanie problemu w postaci udostępnienia farmaceutyków za darmo?
Leki zostały pilnie wycofane. Główny Inspektorat Farmaceutyczny wydał w poniedziałek 15 czerwca natychmiastową decyzję o wycofaniu z obrotu popularnych leków. Były stosowane do leczenia nadciśnienia i działały uspokajająco. Okazuje się, że w opakowaniach mógł znaleźć się inny lek, niż podaje nazwa. Wiemy, których leków nie powinniście używać.
Leki, które postanowiono wycofać, zawierają uchybienia, które mogą być tragiczne w skutkach. Decyzja Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego natychmiast wycofała leki z obrotu. Nie kupimy ich na razie w żadnej aptece, dopóki nie zostaną spełnione normy dopuszczające je do ponownej sprzedaży zmiany.Leki wycofane ze sprzedaży przez Główny Inspektorat Farmaceutyczny to dwa produkty, które możesz mieć w domu. W obu przypadkach stwierdzono natychmiastowe wycofanie produktów z obrotu. Koniecznie sprawdź, czy nie masz ich w domowej apteczce. Podajemy numery serii.