Premiera kreskówki odbyła się w PRL podczas Wieczorynki na antenie TVP i okazała się hitem – nawet dorośli śledzili przygody rezolutnej Pszczółki. Wcześniej tylko nieliczni wróżyli jej sukces. Sam Zbigniew Wodecki nie był przekonany, czy powinien zaśpiewać tytułową piosenkę.PRL był okresem, kiedy polskie dzieci na rozrywkę mogły liczyć głównie poza domem. Przełom nastąpił 26 grudnia 1979 roku. Wtedy wyemitowano pierwszy odcinek popularnej do dziś Pszczółki Mai. Powstały dwie serie dające w sumie 104 odcinki, ale mało kto wie, że początkowo w naszym kraju miało ich być zaledwie kilka.
Bajki z PRLu do dziś wywołują uśmiech na twarzy. Pamiętacie przygody wodnika Szuwarka, który zamieszkiwał staw o nazwie Szmaragdowe Oko? Pomocny, sympatyczny stworek bawił dzieci wraz z rakiem Wawrzyńcem, karpiem Mateuszem, błędną iskierką Werką i trzema ropuchami. W wodzie działy się bardzo nietypowe, magiczne rzeczy. Bajki z przełomu lat 70. i 80., choć zniknęły z ekranów telewizorów, wciąż zajmują szczególne miejsce w naszej pamięci. Oglądaliście Wodnika Szuwarka? Ten czechosłowacki animowany serial był uwielbiany przez dzieci, a jego główny bohater uczył najmłodszych, że warto pomagać potrzebującym. Magiczne rzeczy, które działy się w zamieszkiwanym przez niego stawie uruchamiały wyobraźnię młodych widzów. Czasami warto wrócić do wspomnień z dawnych lat, prawda? Wodnik Szuwarek – klasyka gatunku Bajki emitowane w czasach PRLu były niewątpliwie wyjątkowe, co z pewnością potwierdzą wszyscy, którzy dorastali w tym czasie. Wśród kultowych produkcji z tego okresu znajduje się Wodnik Szuwarek, czechosłowacki serial animowany, stworzony z myślą o najmłodszych. Głównym bohaterem bajki jest tytułowy wodnik, o imieniu Szuwarek. Bohater mieszka w Szmaragdowym Oczku. Jego wygląd jest dość osobliwy. Kolor skóry ma odcień niebieski, potężny nos, ma kształt przypominający kropę deszczu i kilka włosów na głowie. Pamiętacie tego kultowego bohatera? Bajki z dawnych lat Wodnik Szuwarek to tylko jedna z wielu bajek, które niegdyś były uwielbiane przez wszystkie dzieciaki. Kolorowe kadry pełne finezji, sprawiały, że najmłodsi nie odrywali wzroku od wielkiego ekranu. Jakie wy znacie bajki z przeszłości, które skradły wasze serca? Z pewnością jest ich naprawdę wiele. Pamiętajcie, że na bajki nigdy nie jest się za starym. Wiek to tylko liczba, która o niczym nie świadczy. Jeżeli zwykła bajka może sprawić nam przyjemność i dać nam szansę na powrót do przeszłości, nie zwlekajcie. ZOBACZ ZDJĘCIE: Fot. Kadr z bajki Wodnik Szuwarek Stare kreskówki mają niepowtarzalny klimat. Pamiętacie przygody wodnika Szuwarka? Źródło: wikipedia.org
Z zawodu był szewcem, jednak życie zmusiło go do przeobrażenia się w rozbójnika, który nie rozstawał się ze swoim pistoletem. Cała fabuła bajki skupia się na konflikcie między rodziną Rumcajsa a Księciem i Księżną. Ich rozmaite przygody przyciągały przed telewizory tysiące widzów. Oglądaliście Rumcajsa i jego szalone przygody? Przygody Rumcajsa to czechosłowacka bajka, którą dawniej cieszyła się ogromną popularnością. Źródło: wikipedia.orgRumcajs to tytułowy bohater animowanego serialu dla dzieci, który po raz pierwszy pojawił się w Czechosłowacji. Przygody Rumcajsa, jego żony Hanki i synka Cypiska uwielbiali nie tylko najmłodsi. Szalona rodzinka mieszkała w Rzacholeckim lesie i toczyła odwieczną walkę z Księciem Panem i Księżną Panią. Kto pamięta tę bajkę?
Koziołek Matołek ukazał się już w 1932 roku. Opowieści o wesołym zwierzątku były jednymi z pierwszych. Seria książek, następnie animowany serial – teraz kultowa postać. Jakie są wasze ulubione bajki i jak wspominacie Koziołka Matołka? Opowiedzcie nam swoje historie!ZOBACZ ZDJĘCIE:Koziołek Matołek to jedna z pierwszych rysunkowych bajek, jakie pojawiły się w Polsce. Mimo iż od zakończenia przygód tytułowego bohatera minęły lata, bajka ciągle jest uwielbiana wśród dzieci. Dorośli także chętnie wracają pamięcią do beztroskich czasów, gdy cały dzień czekało się na obejrzenie krótkiej opowieści rysunkowej! Jaka była Wasza ulubiona bajka z czasów dzieciństwa?
Kubuś Puchatek i Miś Uszatek to dwie postaci, które, mimo że nie spotkały się nigdy w jednej bajce to i tak każdy je zna. Jeden to grubasek w czerwonej koszulce z zamiłowaniem do miodu. Drugi – uroczy pluszak z oklapniętym uszkiem. Który z nich był Waszym ulubionym?Kubuś Puchatek i Miś Uszatek to prawdopodobnie dwa najpopularniejsze misie w Polsce. Jako dzieci na pewno mieliście swojego ulubieńca. Jesteśmy ciekawi preferencji naszych czytelników. Koniecznie się z nami podzielcie, którą bajkę wolicie?
Żwirek i Muchomorek byli jednymi z ulubionych dziecięcych bohaterów. Pamiętacie jeszcze ich nietypowe przygody?Żwirek i Muchomorek po raz pierwszy na ekranach polskich telewizorów pojawili się w latach 70. i od tamtego czasu świecili swój triumf wśród najmłodszych widzów. Choć popularna dobranocka w końcu przestała być nadawana, do dziś niektórzy rodzice odtwarzają Bajki z mchu i paproci swoim pociechom, by przybliżyć im smak własnego dzieciństwa i zabrać w magiczną krainę zamieszkałą przez dwójkę skrzatów!Żwirek i Muchomorek byli ulubieńcami wszystkich dzieci. Pamiętasz te dwa wesołe skrzaty zamieszkujące w wydrążonej w leśnym drzewie chatce? Bohaterowie Bajek z mchu i paproci tulili najmłodszych do snu, a ich przygody, w których pojawiały się rusałki i leśne stworzenia, przenosiły nas w magiczny świat.
Bajki polskie czy zagraniczne? Które woleliście za malucha? Zdania często są podzielone, bo albo mamy zwolenników Bolka i Lolka, albo Toma & Jerry’ego. Wśród mężczyzn z kolei mnóstwo fanów Dragon Ball. Tak czy inaczej, wszystkie sprowadzają się do jednego – przywodzą na myśl fantastyczne wspomnienia dzieciństwa, beztroskę i zabawę. Chciałoby się wrócić do tych czasów.Próbując teraz je obejrzeć, często trudno wytrzymać chociaż chwilę. Niezwykle prosta fabuła, infantyle żarty, aż ciężko uwierzyć, że kiedyś przed telewizorem mogliśmy wysiadywać godzinami. Ale takie uroki dzieciństwa i kolejność rzeczy. Mimo wszystko tęskni się do beztroski i wolności, nieprawdaż?
Domowe przedszkole było jednym z ulubionych programów najmłodszych widzów. Kto oglądał wesołego krasnala Hałabałę, który opowiadał o nieznanych miejscach i wraz z przedszkolankami uczył dzieci czytać, liczyć i ładnie się zachowywać? Na samo wspomnienie łezka kręci się w oku. Ciężko uwierzyć, że od emisji ostatniego odcinka minęło już 20 lat! Domowe przedszkole uczyło i bawiło dzieci, które dorastały w latach 80. i 90. Bohater programu, którym był wesoły krasnal Hałabała wraz z czteroma przedszkolankami pięć dni w tygodniu, od poniedziałku do piątku, prezentował najmłodszym widzom tajniki matematyki, savoir-vivre’u czy najdalsze zakątki świata, a wielu z nas na kolejne odcinki wyczekiwało z wypiekami na twarzy. Pamiętacie to uczucie? Choć Domowe przedszkole zniknęło z anteny 21 czerwca 2000 roku, po sześciu latach ponownie cieszyło telewidzów. Niestety, po niewiele ponad roku zostało zdjęte na dobre, a po krasnalu zostały nam tylko piękne wspomnienia. Fot. Fragment programu Domowe Przedszkole Pamiętacie Domowe przedszkole? W latach 80. i 90. było jednym z najpopularniejszych programów wśród najmłodszych widzów.
Sąsiedzi to seria prezentująca codzienne życie dwóch bohaterów, Pata i Mata. Ta dwójka każdego dnia mierzy się z różnymi problemami, które najczęściej rodzą tylko kolejne kłopoty. Głównym motywem jest ich nieporadność, którą przedstawiono w bardzo humorystyczny sposób. Pamiętacie ten serial? Kto z was oglądał Sąsiadów? Aż chce się śmiać!Sąsiedzi to czechosłowacki serial animowany, który zdobył serca nie tylko najmłodszych! Przygody Pata i Mata, nieudolnych majsterkowiczów, w latach 80′ i 90′ cieszyły się szerokim zainteresowaniem. Bajka po raz pierwszy pojawiła się w roku 1976. Oglądaliście Sąsiadów?
Pszczółka Maja to animowany serial, który cieszył się ogromną popularnością na całym świecie. W wieczorynce nie zabrakło dużej dawki wiedzy przyrodniczej. Polska wersja dobranocki była wyjątkowa, ponieważ rozpoczynała się piosenką śpiewaną przez Zbigniewa Wodeckiego. Pamiętacie jeszcze jej słowa?Pszczółka Maja to jedna z najbardziej znanych w Polsce wieczorynek i bajek animowanych. Przygody Mai i Gucia po raz pierwszy pojawiły się na ekranie już 1975 roku. Dobranocka ta zachwycała nie tylko najmłodszych, ale również tych starszych widzów. Dawne wieczorynki były naprawdę wyjątkowe, a otwierające je piosenki większość z nas pamięta do dziś!
Bajki z dzieciństwa, które doskonale pamiętamy, pomimo upływu lat się nie starzeją. Są tak samo zabawne i interesujące jak kiedyś. Przygody Pomysłowego Dobromira oglądały pokolenia wychowujące się w latach 70. i 80. Wyprodukowano jedynie 20 10-minutowych odcinków, ale pomimo tak małej ilości i tak każdy z nas je dobrze pamięta!Bajki z dzieciństwa starzeją się razem z nami. Przygody Pomysłowego Dobromira kojarzą nawet ci, którzy bajkę widzieli tylko kilka razy w życiu. Kultowa dobranocka była też powodem sporów. Co uderzało Dobromira w głowę, gdy pojawiał się w jego głowie pomysł? Jajko czy piłka? Produkcja Studia Miniatur Filmowych produkowała tę bajkę na przełomie 1973-1975 roku. Oprócz Dobromira występowała również postać ptaszka i Dziadka. Kto pamięta tę uroczą dobranockę?
Program Pora na Telesfora po raz pierwszy został wyemitowany w latach 70. Początkowo prowadzony był przez Macieja Damięckiego, później przez Zygmunta Kęstowicza. Dzieci natychmiast zakochały się w bohaterach! Smok Telesfor i jego piosenki do dziś pamiętane są jako jeden z najlepszych programów dla dzieci.Rymowane piosenki pojawiające się w programie były przeznaczone dla dzieci i niosły ze sobą pouczający i edukacyjny przekaz. Do Telesfora w pewnym momencie dołączył także jego siostrzeniec, Teodor. Często wspominana też była tajemnicza ciotka Teodozja, która przysłała do Telesfora jego siostrzeńca. Emitowana w piątki o 16:40 bajka do tej pory jest prawdziwie kultowa. Pamiętacie jeszcze jakieś piosenki z programu?
Animowany serial powstał w latach 60. w łódzkim Studio Małych Form Se-Ma-For i był konsekwentnie produkowany do 1977 roku. W latach 90. z fragmentów złożono także pełnometrażowy film! Co ciekawe, w bajce nie ma absolutnie żadnych dialogów – co wcale nie przeszkadzało dzieciom w świetnej zabawie! Do dziś z łezką w oku patrzy się na tę klasyczną animację. Pamiętacie?Bajki sprzed lat powodują natychmiastowy powiew nostalgii i uśmiech na twarzy! Kto z was pamięta jeszcze bohaterów tej uroczej kreskówki? To oczywiście Zaczarowany Ołówek! Przygody chłopca o imieniu Piotrek, krasnoludka i pieska Pimpka mają już ponad 50 lat, a wciąż są aktualne i pouczające.
Bajki, które pamiętamy z dzieciństwa zupełnie różnią się od tych, które oglądają dziś dzieci. Choć dzisiejszym dobranockom nie można niczego odmówić, bądźmy szczerzy – to nie to samo! Rysunkowe przygody Bolka i Lolka to kreskówka, którą oglądał chyba każdy z nas.Animowany serial o dwóch chłopcach wciąż pakujących się w kłopoty podbił serca młodych widzów. Pierwsze odcinki powstały jeszcze w latach 60! Jednak seria okazała się tak dużym sukcesem, że dziś ma wręcz miano kultowej i nadal można ją czasem obejrzeć w telewizji. Powstały także filmy, komiksy, a nawet gry komputerowe na podstawie uwielbianej bajki. Trudno się dziwić – seria jest naprawdę nie do podrobienia!
Bajka o tajemniczym zwierzątku przypominającym misia miała spore grono fanów! Czeburaszka, lub Kiwaczek to urocza postać ze starej bajki, która podbiła serca dzieci. Zwierzątko zadebiutowało jako bohater książek, jednak to animowana bajka rozkochała w sobie małych widzów.W sumie bajka miała 4 części. To w pierwszej z nich Kiwaczek poznał swojego przyjaciela, Krokodyla Gienę, który pomógł mu się odnaleźć w wielkim świecie. Rosyjska animacja przedstawia ich wspólne przygody, a urocza postać Czeburaszki po dziś dzień ma spore grono fanów. Wszystko przez oryginalny, słodki wygląd głównego bohatera. Został nawet maskotką reprezentacji rosyjskiej na Letnich Igrzyskach Olimpijskich w Atenach w 2004 roku, a w kolejnych igrzyskach jego futerko zmieniało kolor na bardziej adekwatny do okazji. Pamiętacie tę bajkę? Można ją wciąż obejrzeć w internecie!
Bajki z dawnych lat to cudowny powiew nostalgii i powrót do dzieciństwa. Kto z was pamięta kota Filemona i jego przygody? To jedna z najlepszych starych bajek, którą do tej pory dobrze pamięta wielu z nas!Telewizyjny serial był emitowany od końca lat 70. do początku 80. Przygody kota Filemona i jego starszego przyjaciela Bonifacego były bajką, którą dzieciaki wprost uwielbiały. Jeszcze w latach 90. można było oglądać ją w telewizji! Urocze koty i ich wiejskie przygody doczekały się wielu fanów, którzy z wypiekami na policzkach śledzili ich losy. To bez wątpienia jedna z najlepszych bajek z dawnych lat!
Bajka pierwotnie powstała w Czechosłowacji, jednak szybko podbiła serca dzieciaków i pojawiła się również polska wersja. Żwirek i Muchomorek doczekali się trzech sezonów swoich przygód, zamkniętych w 39 odcinkach. Wyjątkowe postacie i ciekawe poczucie humoru autora zaowocowało pozycja dziś już kultową. Dziś także można spokojnie obejrzeć dobranockę – jest dostępna na DVD!Bajki z mchu i paproci to dobranocka, którą pamięta kilka pokoleń! Polska wersja powstała w 1970 roku. Do dziś ma wielu fanów, a bohaterowie wciąż podbijają serca dzieci. Żwirek i Muchomorek to jedni z najbardziej rozpoznawalnych bohaterów dawnych bajek!
Bajki, na których się wychowaliśmy często pamiętamy aż do późnej starości! Pamiętacie Pszczółkę Maję, Żwirka i Muchomorka czy Krecika? Dawne wieczorynki były naprawdę wyjątkowe, a otwierające je piosenki większość z nas pamiętamy do dziś!Pszczółka Maja powstała w 1975 roku, a jako postać nadal ma się świetnie! Wielu z nas, którzy wychowali się na tej bajce, pokazywało ją również swoim dzieciom. Piosenkę do bajki zaśpiewał nie kto inny, jak sam Zbigniew Wodecki! Każdy z nas pamięta pewnie, choć początek kultowego otwarcia. Tęsknimy za takimi nostalgicznymi kreskówkami – dzisiejsze dzieci bawią się przy zupełnie innych bajkach!
Pierwsza książka z serii o Muminkach powstała w 1945 roku. Od tego czasu ich historię widzowie mogli śledzić nie tylko w licznych produkcjach filmowych, ale także w formie komiksów. Dolinę Muminków w cyklu Wieczorynka przez wiele lat emitowała Telewizja Polska. Muminki na podstawie uwielbianej na całym świecie powieści autorstwa Tove Jansson, to nieodłączny element dzieciństwa wielu z nas. Życie Muminków i ich przyjaciół z Doliny skupia się wokół domu Mamy i Tatusia Muminka, a każdy mógł liczyć na ich pomoc i przyjaźń. Panna Migotka, Paszczak, mała Mi, Włóczykij, czy Ryjek to postacie tak charakterystyczne, które na zawsze pozostaną w pamięci czytelników i widzów. Do której z nich się utożsamialiście? Muminki to bajka, o której ciężko zapomnieć. Bohaterowie o zabawnej budowie ciała, zamieszkujące Dolinę w Finlandii, skradły serca widzów na całym świecie. Niestety, obecnie dzieciaki nie znają tej bajki.
Rozbójnik Rumcajs, kto oglądał, ten wie, że trudno o tej kultowej bajce zapomnieć. Czeska produkcja, w której głównym bohaterem był wielkoduszny brodacz w czerwonym kapeluszu na głowie, rozbawiała do łez. Trudno było oderwać wzrok od ciekawych przygód Rumcajsa i jego rodziny – żony Hanki i syna Cypiska. Bajki, to nieodłączny element każdego dzieciństwa. Kto z nas nie pamięta legendarnych bohaterów, którzy toczyli walkę dobra ze złem, lub rozbawiali nas do łez? Jednym z nich był Rozbójnik Rumcajs, w końcu nie sposób zapomnieć o brodaczu w czerwonym kapeluszu na głowie. Kto pamięta jego niesamowite przygody?
Serial o przygodach Tytusa, Romka i A’tomka ma już 30 lat! Pamiętacie jeszcze tych łobuzów, którzy pakowali się w rozmaite kłopoty? Zaczęło się w 1957 roku od serii komiksów, które wydawane są do dziś! Oglądaliście animowany serial?Choć komiksy są wydawane już od przeszło 60 lat, animowana seria doczekała się jedynie dwóch odcinków. W 2002 roku powstał również film pełnometrażowy, a komiks doczekał się nawet własnej gry komputerowej. Rysowani przez Papcia Chmiela bohaterowie wciąż cieszą się niebywałą popularnością, a choć ich najlepsze czasy już minęły, komiks nadal jest wydawany i rozpoznawalny wśród wszystkich pokoleń!
Mić Colargol był nie tylko bohaterem dobranocek – doczekał się również 3 filmów pełnometrażowych zmontowanych z fragmentów odcinków. Colargol znany był na całym świecie pod różnymi przydomkami – w Polsce i Francji był Colargolem, w USA i UK nazywał się Barnaby, a w Kanadzie Jeremy. Pamiętacie jeszcze piosenki misia?Miś ze zdjęcia to postać, którą pamięta wielu z nas! Pamiętacie jeszcze uroczego misia Colargola? My tak! Powstająca w Łodzi bajka doczekała się 53 odcinków, a niektóre wciąż pamiętamy!
Uwielbiamy stare bajki i nostalgię z nimi związaną. Niektóre z nich zapadły nam w pamięć bardziej niż inne, a do najpopularniejszych programów z pewnością należą przygody Kulfona i Moniki, czyli Ciuchcia. Piosenki z programu do dziś brzmią nam w głowach! Najbardziej popularną z pewnością jest Kulfon, Kulfon, co z ciebie wyrośnie?… Pamiętacie, jak to dalej szło?Bajki z dawnych lat były naprawdę wspaniałe! Zupełnie inne niż te dzisiejsze, dzieci w tych czasach na pewno miałyby problem z przestawieniem się na taką formę rozrywki. Pamiętacie Kulfona i Żabę Monikę? Te dwie urocze postacie na zawsze wpisały się do naszej popkultury!
Bajki z dawnych lat były zupełnie inne, niż te dzisiejsze. Gdyby dzieci dziś zobaczyły, co oglądali kiedyś ich rówieśnicy, na pewno bardzo by się zdziwiły! Technologia i rozrywka na przestrzeni dekad zmieniła się tak diametralnie, że łezka się w oku kręci na samo wspomnienie. Pamiętacie jeszcze Misia Colargola?Miś Colargol, Jacek i Agatka, Bolek i Lolek czy Miś Uszatek to bajki, na których wiele z nas się wychowało! Wystarczyły kukiełki, by dzieci były zainteresowane, co się dzieje na ekranie. Dzisiaj potrzeba nieco więcej środków, by przyciągnąć najmłodszych przed telewizor. Patrząc na te stare programy ciężko nie poczuć nostalgii za dzieciństwem!
Stare bajki to coś, na czym wychowywały się miliony Polaków. Mimo upływu lat kultowe produkcje takie jak Reksio, Bolek i Lolek czy Miś Uszatek nadal są chętnie oglądane i znane przez młodsze pokolenia. Nic dziwnego, nie tylko bawią, ale i uczą, a także przekazują najważniejsze wartości.Do tych najbardziej uwielbianych należą także Jacek i Agatka, Zaczarowany ołówek, Dziwne przygody Koziołka Matołka, Pomysłowy Dobromir, Przygody kota Filemona, Porwanie Baltazara Gąbki, Przygody Misia Colargola czy Przygód kilka Wróbla Ćwirka. A jakie są wasze ulubione bajki z dzieciństwa?Nowe produkcje nie mają w sobie już tej magii, a także nie skupiają się na treści, z której dzieci mogłyby wynieść cenną lekcję. Stare bajki są nie do podrobienia, a co więcej mają w sobie niepowtarzalny klimat. Niestety, coraz rzadziej pojawiają się w telewizji. Na szczęście wielu rodziców dba o to, aby ich pociechy znały legendarne seriale animowane.
Ślub przedstawiony w popularnej bajce dla dzieci wzbudził kontrowersje. Dlaczego? W związek małżeński wchodzą dwaj mężczyźni. Części rodziców nie podoba się, że ich dzieci dowiedzą się, że nie wszyscy ludzie są tacy sami. Jednak twórca bajki nie ugina się pod naciskami. Jest dumny z tego odcinka i uważa, że spełnia założenie, z jakim tworzony jest jego program! W natłoku dostępnych opcji ciężko czasami jest obecnie znaleźć bajkę, która nie nudząc najmłodszych, jednocześnie poruszałaby istotne tematy i uczyła dzieci czegoś wartościowego o życiu. Za taką zdecydowanie można uznać amerykańsko-kanadyjską kreskówkę o tytule Artur. W tej bajce często pojawiają się tematy poważne, na poziomie dostosowanym do najmłodszych odbiorców.