Lifestyle.Lelum.pl > Plotki i gwiazdy > Szokujące jak księża spędzają święta i sylwestra, zajrzeliśmy w kuluary plebani. Ks. Piotr Jarosiewicz w szczerym wywiadzie
Sara  Karmańska
Sara Karmańska 22.12.2023 14:42

Szokujące jak księża spędzają święta i sylwestra, zajrzeliśmy w kuluary plebani. Ks. Piotr Jarosiewicz w szczerym wywiadzie

Jak księża spędzają święta Bożego Narodzenia i sylwestra?, fot. Canva/Pexels, pixabay, TikTok/@ks.piotrjarosiewicz
Jak księża spędzają święta Bożego Narodzenia i sylwestra?, fot. Canva/Pexels, pixabay, TikTok/@ks.piotrjarosiewicz

Wielkimi krokami zbliżają się święta Bożego Narodzenia. Wiele rodzin w tym czasie spotyka się przy wigilijnym stole i kultywuje tradycje przekazywane z pokolenia na pokolenie. Niektórzy jednak te szczególnie dni obchodzą nieco inaczej. Wiele osób zastanawia się, jak wyglądają obchody świąt i sylwestra u duchownych. Na to pytanie odpowiedział nam popularny na TikToku ksiądz Piotr Jarosiewicz. Na portalu można go znaleźć pod nazwą @ks.piotrjarosiewicz.

Jak księża spędzają święta Bożego Narodzenia?

W rozmowie z naszym portalem ksiądz Piotr Jarosiewicz ujawnił, że Boże Narodzenie i same święta są przez duchownych obchodzone w wyjątkowy sposób ze względu na specyfikę ich powołania – podczas gdy inni spędzają czas z rodziną lub odpoczywają, księża wracają do domu, by spowiadać, odprawiać msze i żeby służyć. 

[…] [Święta, przyp. red.] są inne z racji powołania, ale piękne z racji służby. 

Jak się jednak okazuje, same obchody świąt Bożego Narodzenia i związane z nimi tradycje nie tyle nie różnią się od tego, co spotka się w domach świeckich rodzin, ale są ze sobą tożsame. Wielu księży w tym czasie odwiedza bowiem domy rodzinne i spędza czas ze swoimi bliskimi. Jak wyjaśnił nam ksiądz Piotr Jarosiewicz:

[…] my do tych domów polskich, czyli do domów naszych rodzinnych, do rodziców, do naszego rodzeństwa wracamy, odwiedzamy i tam obchodzimy Święta Bożego Narodzenia. Więc przede wszystkim jest to święto rodzinne. […] na co dzień rzeczywiście parafia, kancelaria i plebania jest domem, natomiast miejmy świadomość, że święta Bożego Narodzenia, wigilia Bożego Narodzenia to jest moment, w którym wracamy do domów rodzinnych po to, żeby być chwilę z tymi, którzy są najbliżsi dla nas, czyli z naszą rodziną.

Jak odróżnić prawdziwego księdza od przebranego oszusta? Duchowny zdradził trik, wystarczy zrobić jedno Tego nie mów podczas spowiedzi pod żadnym pozorem. Ksiądz nie da rozgrzeszenia. "Świat stałby się piekłem"

Ksiądz zdradził, że świąteczny czas jest dla wszystkich, którzy tego potrzebują

Ksiądz Piotr Jarosiewicz w rozmowie z portalem Lelum rzucił także nieco światła na to, czy księża spędzają czas świąt z innymi duchownymi. Jak wyjaśnił, z chwilą przyjęcia święceń kapłańskich najbliższą rodziną, z którą spędza się czas na co dzień, rzeczywiście stają się inni księża, a domem zostaje plebania. Czas świąt jest jednak wyjątkowym okresem, gdy – o ile tylko jest taka możliwość – wielu kapłanów odwiedza swoich bliskich i to z nimi spędza te chwile. Oprócz tego ksiądz Piotr Jarosiewicz ujawnił, że dla niego ważną częścią świąt jest także kolędowanie wraz z młodzieżą:

[…] razem z młodzieżą […] idziemy i kolędujemy, czyli głosimy Jezusa Chrystusa po domach. Jest tak, że my zaraz po świętach wyjeżdżamy z naszej diecezji drohiczyńskiej na Taizé. Taizé jest w tym roku w Słowenii, to jest Europejskie Spotkanie Młodych, w którym razem z kilkudziesięcioma tysiącami młodych z całego świata chcemy modlić się, prosząc o pokój w tych wszystkich miejscach, które dzisiaj są pogrążone w wojnie. […] Nie jest to czas tylko przeznaczony dla księży, ale dla wszystkich, którzy tak naprawdę tego czasu potrzebują.

ZOBACZ TEŻ: Nie o takiej Wigilii marzyli. Kasia Cichopek i Maciej Kurzajewski nie będą mogli świętować w spokoju

Ksiądz podzielił się tym, co dla niego jest najważniejsze w czasie świąt

Postanowiliśmy zapytać księdza Piotra Jarosiewicza o wigilijne tradycje. Jak zdradził duchowny, wraz z braćmi co roku spotykają się w tym czasie w domu rodziców i to właśnie tam spędzają święta. Potrawy na świątecznym stole są bardzo tradycyjne, a ulubioną potrawą kapłana, jaką można znaleźć na wigilijnym stole, jest karp. Ksiądz Piotr Jarosiewicz w naszej rozmowie postanowił zwrócić uwagę na inny aspekt świętowania, a mianowicie wspólnie spędzony czas.

[…] myślę, że tutaj ważne jest, żeby powiedzieć to, co czuje moje serce, że nie tyle jedzenie jest najważniejsze i super potrawy, które przygotowują rodzice, co moim zdaniem, w pewnym momencie ważniejszy już jest czas, ludzie i ten moment, w którym możemy pobyć ze sobą. Jeden ze znanych autorów powiedział kiedyś, że słowo miłość pisze się czterema literami – c z a s – czas. To są szczególne święta, w których czas możemy poświęcić tym, którzy są dla nas najbliżsi. Bardzo często jedziemy z różnych części Polski, a nawet z zagranicy, po to, żeby te parę dni pobyć ze sobą. Dlaczego? Żeby tworzyć coś, czego nie zastąpi żaden pieniądz i czego nie wypełni najlepsza potrawa, czyli miłość, która się tworzy, jeśli się w nią inwestuje, więc ten czas moim zdaniem jest bardzo potrzebny.

Jak księża spędzają sylwestra?

Ksiądz Piotr Jarosiewicz ujawnił także, w jaki sposób księża spędzają sylwestra. Jak podaje, odkąd trafił do kurii, ten dzień wygląda nieco inaczej niż w poprzednich latach – w ubiegłym roku był w tym czasie w Medjugorie, czyli miejscu objawień Matki Boskiej, a w tym roku wraz z młodzieżą będzie w tym czasie w Lublanie. Wcześniej jednak gdy jeszcze był na parafii księdzem wyznaczonym do spraw młodzieży, sytuacja wyglądała zgoła inaczej. Przez wiele lat duchowny zajmował się bowiem organizacją bezalkoholowej zabawy sylwestrowej dla młodzieży. 

[…] mając 11 lat kapłaństwa, jak patrzę na swoje życie kapłańskie, to wszystkie sylwestry poświęciłem dla młodych. Czyli noc sylwestrową poświęcamy młodzieży, w kontekście organizowania im Sylwestra bezalkoholowego – tak bez alkoholowego – na który jak patrzę z perspektywy czasu, rok rocznie w parafiach, w których byłem, czyli parafia w Drohiczynie, w Korytnicy, w Łochowie, w Siemiatyczach, było coraz więcej młodych ludzi, aż do 230 osób młodych. 

Powiązane
Michał Wiśniewski
Jak dobrze znasz teksty piosenek Michała Wiśniewskiego? Prawdziwy fan zdobędzie komplet punktów