Sprzed chwili: Nie żyje legenda polskiej sceny. Napływają kondolencje
Właśnie pojawiła się informacja o nagłej śmierci słynnego śpiewaka. Informację potwierdziła Polska Opera Królewska, całe środowisko muzyczne zalało się łzami. To nie musiało się tak skończyć. Bliscy i rodzina pogrążeni są w żałobie.
Nie żyje słynny śpiewak
Media obiegła informacja o śmierci Andrzeja Klimczaka, słynnego śpiewaka operowego. Mężczyzna od lat był związany z Polską Operą Królewską, której był współzałożycielem. Te przykre doniesienia przekazano za pośrednictwem strony facebookowej instytucji, we wzruszających słowach opowiedziano o bolesnej stracie.
Odszedł Andrzej Klimczak – współzałożyciel Polskiej Opery Królewskiej, jej dyrektor w latach 2019 - 2024, śpiewak i reżyser, a dla wielu z nas przede wszystkim przyjaciel, kolega i mentor.
Był prawdziwym człowiekiem sceny, artystą wyjątkowym, którego kreacje w niezliczonych operach Mozarta, Rossiniego, dziełach barokowych i współczesnych pozostaną na zawsze w pamięci i sercach melomanów. W naszej pamięci pozostanie jako człowiek ciepły, bezpośredni, o ciętym dowcipie, zawsze niezwykle zaangażowany w swoją pracę.
Będziemy bardzo tęsknić, Panie Dyrektorze.
Pogrążonej w żałobie Rodzinie i Bliskim składamy wyrazy współczucia - czytamy.
Koledzy artysty podkreślali, że był on "był prawdziwym człowiekiem sceny, artystą wyjątkowym, którego kreacje w niezliczonych operach Mozarta, Rossiniego, dziełach barokowych i współczesnych pozostaną na zawsze w pamięci i sercach melomanów". Współpracownicy żegnają go z wielkim żalem.
Andrzej Klimczak pozostawił po sobie znaczący dorobek artystyczny
Andrzej Klimczak po ukończeniu studiów na Wydziale Wokalno-Aktorskim Akademii Muzycznej we Wrocławiu, został solistą Warszawskiej Opery Kameralnej. Jego pierwsze, fenomenalne partie solowe wybrzmiewały w rolach Osmin w Zaide Mozarta i Jana w Żółtej szlafmycy Gaetano (K. Majer).
Przez całe swoje życie zgromadził ponad pięćdziesiąt pierwszoplanowych partii bas-barytonowych. Do jego największych życiowych wykonów należy zaliczyć przede wszystkim Eugeniusza Oniegin w operze Czajkowskiego i Forda w Falstaffie Verdiego.
Śpiewak występował przed publicznością na całym świecie
Andrzej Klimczak występował jako solista na wielu najbardziej prestiżowych scenach i salach koncertowych całego świata. Pojawiał się między innymi w Japonii, Libanie, Izraelu czy Omanie. Brał udział w najważniejszych festiwalach muzycznych, takich jak Carrintischer Sommer (1995).
W 2001 roku śpiewak został odznaczony przez prezydenta Złotym Krzyżem Zasługi dla Rzeczypospolitej Polskiej, natomiast w 2012 roku otrzymał Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski.