Lifestyle.Lelum.pl > Plotki i gwiazdy > Nie żyje wybitna Polka. O jej śmierci poinformował Prezydent Andrzej Duda
Anna Frankiewicz
Anna Frankiewicz 02.11.2019 10:12

Nie żyje wybitna Polka. O jej śmierci poinformował Prezydent Andrzej Duda

polka
twitter.com/PL1918

Polka, która w naszym kraju szanowana była przez wszystkich, odeszła wczoraj, w dzień Wszystkich Świętych. O śmierci kobiety poinformował na swoim Twitterze między innymi Prezydent, pisząc o niej „Wielka Dama”. Jej śmierć jest niepowetowaną stratą dla naszego kraju.

Zmarła w wieku 88 lat Polka będzie opłakiwana przez cały kraj. Jej zasługi dla polskiej nauki są nieopisane. Była jedną z najważniejszych kobiet w Polsce, które przysłużyły się polskiej kulturze.

Nie żyje wybitna Polka

Izabella Galicka, bo to o jej smutnym odejściu mowa, była polską badaczką, wybitną historyk sztuki, dzięki której w Polsce został odkryty obraz El Greca „Ekstaza św. Franciszka”

Galicka zmarła 1 listopada w wieku 88 lat. O jej śmierci poinformował Prezydent Polski.

Kim była ta wielka Polka, Izabella Galicka?

Izabella Galicka była polską historyk sztuki, która w latach 60. wraz z Hanną Sygietyńską odkryły obraz El Greca w parafialnym kościółku w niewielkim Kosowie Lackim. Ta zasługa przyniosła jej odznaczenie ze strony Andrzeja Dudy przy okazji 100-lecia Niepodległości. Polka pochodzi z równie wybitnej rodziny.

polka

Zmarła Izabella Galicka.

Jej ojciec profesor Karol Mikulski, był psychiatrą w szpitalu psychiatrycznym w Gostynie, podczas drugiej wojny światowej. Profesor Mikulski nie zgodził się na wydanie Niemcom listy pacjentów. Na tych ludziach wisiał wówczas wyrok śmierci, mężczyzna nie zgodził się na to, a sam popełnił samobójstwo. Bohaterem jednej ze swoich książek „Szpital przemienienia” uczynił go Stanisław Lem.

Odnalezienie El Greca

Kiedy obraz El Greca został odnaleziony w 1964 roku przez Izabellę Galicką, to znalezisko wzbudziło ogromne kontrowersje. Przez pierwsze 10 lat z jednej strony obraz budził ogromne zainteresowanie — ludzie tłumni przyjeżdżali, żeby go oglądać, z drugiej jednak — za tym zainteresowaniem szło szyderstwo, inni badacze nie podzielali opinii doktor Galickiej, nie uważali, że to oryginalny El Greco.

To podejście zmieniło się, kiedy obraz został oddany do konserwacji dziesięć lat po jego odnalezieniu. Wówczas nie tylko odnaleziono podpis wielkiego artysty, oryginalność obrazu potwierdziły również porównania próbek z tego dzieła do tych już nam znanych.

ZOBACZ ZDJĘCIE:

polka

Polka jest opłakiwana przez cały kraj.

polka

Była ważna dla polskiej nauki.

ZOBACZ TEŻ:

  1. Początek 2020 roku uderzy po kieszeni. Ceny kluczowych towarów wystrzelą
  2. Jacek Rozenek szczerze o chorobie: ”Bliscy przyjechali zobaczyć mnie ostatni raz”
  3. Beata Tyszkiewicz szczerze: „Prawdziwa dama pije, pali i przeklina!”
  4. Marta Kaczyńska z całą rodziną odwiedziła grób rodziców na Wawelu
  5. Brytyjczycy aż zamarli, kolejna potworna zdrada w rodzinie królewskiej ujawniona. Tragiczne losy kochanki
  6. Niestety, nie istnieje żaden skuteczny lek. O swojej nieuleczalnej chorobie Karolina Szostak dowiedziała się za późno

źródła: tvn24.pl