Lifestyle.Lelum.pl > Plotki i gwiazdy > Nie żyje uwielbiany polski artysta. Właśnie przekazano dramatyczne wieści
Marcelina Gancarz
Marcelina Gancarz 15.10.2024 18:41

Nie żyje uwielbiany polski artysta. Właśnie przekazano dramatyczne wieści

nie żyje Leszek Szaruga
Fot. facebook.com/Leszek Szaruga, Canva

Był solą w oku władz PRL. Przez lata działał we współpracy z Radiem Wolna Europa i z paryską "Kulturą". Zdecydowanie można go określić mianem mistrza słowa pisanego. Na jego wykładach zbierały się rzesze studentów. Niestety już niczego więcej nie stworzy. Nie żyje znany polski pisarz i krytyk literacki. 

Nie żyje znany polski poeta i prozaik

O śmierci pisarza poinformowała Radiowa "Dwójka". Wiadomości potwierdziło również wydawnictwo, w którym wydawał swój ostatni tomik wierszy. Zmarł 15 października w Warszawie w wieku 78 lat. Dla świata literackiego będzie to niepowetowana strata. 

Czytelnicy Leszka Szarugi ze smutkiem będą teraz sięgać po jego utwory. Zdobyły uznanie zwłaszcza wśród krytyków. Poeta został odznaczony m.in. Srebrnym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis" oraz nominacją do nagrody literackiej Nike.

 

Michał Wiśniewski w żałobie. O śmierci milionera poinformował nagle Takie były ostatnie chwile Marzeny Kipiel-Sztuki. Poruszające słowa serialowej Mariolki

Nie żyje Leszek Szaruga

Zmarł Leszek Szaruga. Zostawił po sobie ogromny i doceniany dorobek literacki zarówno w poezji, prozie jak i eseistyce. Pisarz urodził się w 1946 roku w Krakowie i zanim rozpoczął swoją karierę, był znany jako Aleksander Wirpsza. Jego ojciec — Witold również był poetą

Już jako bardzo młody człowiek Szaruga był wrażliwy na to, co dzieje się wokół niego i musiał ponosić tego konsekwencje. W 1968 roku został relegowany ze studiów i aresztowany za udział w protestach studenckich, choć wtedy jeszcze kierunkiem jego zainteresowań była filozofia. Swój pseudonim literacki zaczerpnął z powieści Marka Nowakowskiego pt. Robaki.  

Polscy artyści i czytelnicy docenili twórczość Leszka Szarugi

Polski kompozytor i pieśniarz — Przemysław Gintrowski stworzył muzykę do utworu Szarugi pt. “Gdy tak siedzimy”. Poeta zajmował się również przekładami z języka niemieckiego. Tłumaczył m.in. utwory Rose Ausländer, Barbary Köhler, Hermana Hesse, czy wiersze Herty Müller. 

Odznaczył się także wielkimi zasługami dla świata akademickiego. Wykładał na Uniwersytecie Szczecińskim, Częstochowskiej WSP oraz na Uniwersytecie Warszawskim. Znawcy poezji zaliczali jego twórczość do tak zwanej “Nowej Fali” ze względu na styl i nieufność w stosunku do języka oficjalnego i nowomowy, której był zagorzałym przeciwnikiem. 

Jak na razie nie zdradzono przyczyn śmierci. Przejmujący wpis pojawił się na profilu Programu 2 Polskiego Radia. Na antenie podczas jednej z audycji wspominano zmarłego poetę. Społeczność literacka pogrążyła się w smutku i przesyła kondolencje.

  • Odchodzą ostatni autorzy paryskiej Kultury 
  • Uczęszczałam na Jego wykłady, dotyczace sztuki przekładu na Uniwersytecie Warszawskim. Fantastycznie opowiadał, prawdziwy erudyta i klasa człowiek. Niektóre przykłady i spostrzeżenia pamiętam do dziś.
  • Umawialiśmy się na październikowe zwiedzanie muzeum w Sulejówku.
  • Zostaniesz wpisany w pamięć serca i umysłu.
  • Z jakiegoś powodu ze 2 dni temu o nim pomyślałem, był jedynym ważnym pisarzem polskim który był bywalcem tej samej kawiarenki, w której i ja bywałem.