Lifestyle.Lelum.pl > Plotki i gwiazdy > Nie żyje jedna z największych gwiazd Polskiego Radia. Wielka żałoba w kraju
Julia Bogucka
Julia Bogucka 13.02.2024 07:17

Nie żyje jedna z największych gwiazd Polskiego Radia. Wielka żałoba w kraju

Stanisława Grotowska
AKPA, CanvaPro

Media obiegła informacja o śmierci Stanisławy Grotowskiej. Kobieta miała 93 lata. Znana była przede wszystkim z powieści radiowej “Matysiakowie”. Pogrążeni w żałobie bliscy żegnają.  

Nie żyje Stanisława Grotowska

W piątek 9 lutego informację o śmierci Stanisławy Grotowskiej przekazał Teatr Polskiego Radia poprzez swoje media społecznościowe. Kobieta zdobyła ogromną popularność w kraju poprzez współtworzenie słuchowiska radiowego o tytule “Matysiakowie”, nad którym pracowała ponad pół wieku.

Z przykrością informujemy, że w dniu 9 lutego 2024 r. w wieku 93 lat zmarła Stanisława Grotowska. […] Początkowo pracowała na stanowisku realizatora w dziale realizacji Polskiego Radia, a potem, przez ponad 20 lat, zatrudniona była jako realizator akustyczny w Teatrze Polskiego Radia

- czytamy w komunikacie.

Nie żyje ceniona, polska dziennikarka. Miała jedno życzenie Nie żyje gwiazda polskiego kina. Dobrze znacie go z "Psów". Ogromna strata

Stanisława Grotowska współtworzyła Polskie Radio

Stanisława Grotowska urodziła się w Krakowie 6 stycznia 1931 roku. W wieku około dwudziestu lat, postanowiła wyjechać do Warszawy i tam ułożyć sobie dalsze życie. Tam związała się z rozgłośnią Polskiego Radia i została w nim przed ponad 50 lat. Objęła stanowisko realizatorki, a następnie realizatorki akustycznej w Teatrze Polskiego Radia.

Pomimo przejścia na emeryturę w 1990 roku, Stanisława Grotowska nie przestała reżyserować słuchowiska “Matysiakowie”. Oprócz niego współpracowała też przy wielu innych audycjach, przede wszystkim tych skierowanych do najmłodszych. To między innymi “Bracia Lwie Serce”, “Królowa Śniegu” i “Kopciuszek”.

ZOBACZ TEŻ: Poinformowano, że aktorka nie żyje. Teraz do sieci trafiło jej nagranie

Tak jest żegnana Stanisława Grotowska

Współpracownicy Stanisławy Grotkowskiej postanowili uhonorować jej udział w tworzeniu stacji, więc we wzruszających słowach żegnają zmarłą. Swojego komentarza udzielił dyrektor Teatru Polskiego Radia Janusz Kukuła:

“Mówiliśmy do niej z wielką czułością Stenia. Aktorzy uwielbiali z nią pracować. Niezwykła postać. Wielka serdeczność i czułość, do słów oraz do aktorów. W pewnym sensie stworzyła ten dom oraz tę rodzinę. Jak mało kto potrafiła trafiać z obsadą, to jest wielka umiejętność reżysera. Żeby to robić dobrze, a ona to robiła najlepiej, to trzeba ten świat aktorski znać na wylot, na wskroś”

Warto wspomnieć, że reżyserowane przez Stanisławę Grotkowską słuchowisko “Matysiakowie” nazywane jest radiowym fenomenem. Jego twórcą i głównym scenarzystą był Jerzy Janicki. Stanisława Grotkowska z okazji 45-lecia emisji powieści została odznaczona przez Prezydenta RP Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

akpa20161205_splendory_mp_2841.jpg
Źródło: AKPA
Tagi: nie żyje