Grób Ryśka Riedela łamie serce. Coś takiego pozostawiono na nagrobku
W okresie obchodów związanych z dniem Wszystkich Świętych i Zaduszkami niektórzy decydują się nie tylko na odwiedziny grobów swoich bliskich i przyjaciół. W te święta często odwiedzane są również miejsca spoczynku sławnych artystów, sportowców, pisarzy, polityków czy działaczy społecznych. Symboliczne zapalenie znicza jest wyrazem szacunku dla spuścizny, jaką po sobie zostawili.
Tam znajdują się groby polskich gwiazd
Wiele znanych osobistości i ludzi szczególnie zasłużonych dla polskiej kultury spoczywa na warszawskim cmentarzu na Powązkach. To właśnie tam został pochowany Emilian Kamiński, Marek Perepeczko czy Irena Jarocka. Nekropolia istnieje od ponad 200 lat, więc jest miejscem wiecznego spoczynku postaci z nieco bardziej odległej historii jak: Władysław Reymont, Jan Parandowski czy Leopold Staff
Nie tylko Powązki są odwiedzane przez fanów zmarłych gwiazd. Na grobie Anny Przybylskiej w okresie Wszystkich Świętych oraz w rocznicę jej śmierci można zauważyć wiele kwiatów, palących się zniczy oraz innych pamiątek. Niektórzy podchodzą do tematu dość niekonwencjonalnie, o czym może świadczyć to, co niedawno ktoś zostawił na grobie Kory.
Nie do wiary, co ktoś położył na grobie Kory. Lepiej tego nie dotykać "Tu leży zawsze świerzy". Można się przewrócić na widok grobu znanego PolakaNie tylko kwiaty i znicze są stawiane na grobach gwiazd
W Polsce najsłynniejszym cmentarzem jest ten znajdujący się na warszawskich Powązkach, we Francji takim odpowiednikiem jest paryski Père-Lachaise, gdzie pochowani są m.in. Jim Morrison, Édith Piaf czy Oscar Wilde. Znajdują się tam również prochy wielu Polaków a wśród nich Fryderyka Chopina, Marii Walewskiej czy słynnego generała Józefa Wysockiego. Pamięć o tych, którzy odeszli jest głęboko zakorzeniona w naszej kulturze a składanie wyrazów szacunku przez zapalenie zniczy nie tylko na grobach przodków, ale również obcych osób jest piękną tradycją.
Choć listopadowe uroczystości to zazwyczaj czas przeznaczony na refleksje, niektórzy podchodzą do tego w bardziej swobodny sposób. Palący się znicz czy złożone kwiaty nie zawsze mogą oddać uczucia, jakie ktoś żywił do osoby zmarłej. Czasami na grobach można zauważyć pozostawione listy, pluszowe misie lub inne pamiątki.
Niezwykłe znalezisko na grobie polskiego muzyka
Ryszard Riedel jest uznawany za jednego z najlepszych wokalistów w historii polskiej muzyki rozrywkowej. Zmarł na skutek niewydolności serca 30 lipca 1994 w Chorzowie. Pochowano go na Cmentarzu Komunalnym na Wartogłowcu w Tychach, w grobowcu spoczywa również jego żona. Na płycie nagrobnej wyryto napis nawiązujący do jednego z jego utworów “Naiwne pytania”.
W życiu piękne są tylko chwile...
Fani przynoszą na jego grób nie tylko znicze i kwiaty. Czasami ktoś zostawi tam gitarę albo nuty, a niedawno w Tychach przy grobie Riedela znaleziono interesujący kamień. Jak się okazało, to część zaczerpniętej z Czech gry, polegającej na malowaniu kamyczków i zostawianiu ich w różnych misjach dla kolejnego znalazcy. Ludzie dzielą się swoimi odkryciami w Internecie.
Na grobie Ryszarda Riedela znaleziono biały kamień z napisami:
Dżem. Płyńcie z bluesem. Ikona polskiej sceny — Rysiek Riedel.