Lifestyle.Lelum.pl > Plotki i gwiazdy > Chcą zmienić datę ważnego święta. To ma sens
Alicja Kowalska
Alicja Kowalska 20.02.2024 16:14

Chcą zmienić datę ważnego święta. To ma sens

None
pixabay/crsntdesign; KAPIF

Zgodnie z tradycją, Narodowe Święto Niepodległości obchodzone jest 11 listopada. Od pewnego czasu pojawiają się jednak pomysły, aby datę tę zmienić. Teraz temat powrócił za sprawą złożonej do Sejmu petycji. 

Obchody Święta Niepodległości 11 listopada

Narodowe Święto Niepodległości to jeden z najważniejszych dni dla kraju. Jest to święto państwowe ustanowione na mocy ustawy z 1937 roku. W tym dniu czczony jest powrót Polski na mapę po 123 latach zaborów

Choć zgodnie z tradycją od prawie 100 lat jest obchodzone 11 listopada, od pewnego czasu pojawiają się pomysły zmiany daty obchodów. 

W 2018 roku obchodziliśmy 100 lecie odzyskania niepodległości. 11 listopada jest datą symboliczną: to wtedy w 1914 roku marszałek Józef Piłsudski powrócił do kraju, co było zwiastunem rychłego odzyskania niepodległości z rąk zaborców. 

14-latek w nietypowy sposób świętował Dzień Dziecka. Samochodem mamy doprowadził do kolizji 11 listopada. Polskie gwiazdy świętują Dzień Niepodległości. Robert Lewandowski, Sylwia Bomba, Ida Nowakowska i inni

Święto w innym terminie

Pomysł zmiany terminu Narodowego Święta Niepodległości nie jest wcale nowy. Już wcześniej pojawiały się (głównie w Internecie) postulatu nawołujące do przesunięcia obchodów na inny miesiąc. 

Najczęstszym argumentem za zmianą była… zła pogoda. Listopad w Polsce lubi płatać figle, a 11 listopada na przestrzeni ostatnich lat potrafił być zarówno mokry i zimny, jak i słoneczny z dodatnią temperaturą. 

Niektórzy chcieli połączenia świąt np.: z 1 lub 3 maja, by wydłużyć majówkę. Teraz pojawił się nowy pomysł, który może zyskać uznanie wielu osób. Projekt trafił do Sejmu. 

Święto Niepodległości z nową datą

Do Sejmu trafiła petycja Remigiusza Grabca, który chce przeniesienia święta z 11 listopada na 7 października. 

Zgodnie z ogólnoświatowym zwyczajem, data święta niepodległości danego państwa jest rocznicą wydania przez władzę narodową dokumentu zwanego deklaracją niepodległości. W przypadku Stanów Zjednoczonych Ameryki jest to dzień 4 lipca. W przypadku Polski – dzień 7 października. W tym bowiem dniu, w 1918 r. Rada Regencyjna Królestwa Polskiego proklamowaną Polskę Zjednoczoną i Niepodległą — podkreśla Grabiec.

Podkreśla, że 11 listopada można stworzyć święto, które uczci pamięć o marszałku Józefie Piłsudskim. 

EN_01544944_0678_Easy-Resize.com.jpg
Pawel Wodzynski/East News