Lifestyle.Lelum.pl > Plotki i gwiazdy > Zniesienie celibatu w kościele, ogromny przełom? Papież Franciszek przekazał światu
Martyna Pałka
Martyna Pałka 13.03.2023 18:06

Zniesienie celibatu w kościele, ogromny przełom? Papież Franciszek przekazał światu

papież Franciszek
fot. Rex Features/East News

Papież Franciszek zabrał głos w sprawie obowiązującego w Kościele Katolickim celibatu. Czy to możliwe, że jesteśmy świadkami prawdziwego przełomu?

Duchowny po raz kolejny zaskoczył wiernych swoją wypowiedzią na temat zasad panujących w Kościele. Tym razem wyznał, że nie ma przeciwwskazań, aby księża brali ślub.

Papież Francieszek zaskoczył wypowiedzią o celibacie

Papież Franciszek znany jest swoich “postępowych” wypowiedzi na temat wiernych i Kościoła Katolickiego, którego jest duchowym przewodnikiem. Tym razem w rozmowie z argentyńskim portalem infobae.com wyznał, że celibat nigdy nie był trwałym nakazem.

Biskup Rzymu poinformował o tym, że w przeciwieństwie do Kościoła Wschodniego, w Kościele Zachodnim celibat wciąż obowiązuje, jednak jest on jedynie prawem tymczasowym, które można w każdej chwili zdjąć.

Artur odszedł z ekipy Katarzyny Dowbor. Miał smutny powód, wiemy co dziś robi

Czy papież Franiszek zniesie celibat w Kościele Katolickim?

Głowa Kościoła Katolickiego przypomniała w rozmowie z argentyńskimi mediami, że celibat został ustalony w XI wieku z powodów finansowych - w ten sposób księża cały swój majątek pozostawiali w parafiach. Teraz jednak nie jest on aż tak wymagany, jak miało to miejsce w przeszłości.

Ku zaskoczeniu wielu papież Franciszek wyznał, że celibat jest jedynie prawem tymczasowym, które w każdej chwili może zostać zniesione.

-Celibat w Kościele zachodnim jest przepisem tymczasowym. Nie jest wieczny jak święcenia kapłańskie, które "są na zawsze". Przed święceniami jest wybór, czy chcą się żenić, czy żyć w celibacie - zdradził biskup Rzymu.

Kiedy dziennikarze zapytali go, czy byłby skłonny zrewidować nakaz celibatu wśród księży, papież Franciszek odpowiedział, że tak.

Papież Franicszek po raz kolejny szokuje swoją wypowiedzią

To nie pierwszy raz, kiedy głowa Kościoła Katolickiego zaskoczyła wszystkich wiernych swoimi “nowoczesnymi” i niestandardowymi wypowiedziami na temat sytuacji w Kościele. Bardzo wiele osób kojarzy duchownego z niechęcią do gromadzenia bogactw, kapitalizmu i chęcią stworzenia kościoła dla ubogich.

Jest to jedyny papież, który zrezygnował z noszenia czerwonego uroczystego obuwia, a także preferuje przemieszczenie się transportem publicznym, zamiast dobrze wszystkim znanym papieskim samochodem - papamobile.

Głośno było również o wypowiedzi papieża Franciszka na temat osób LGBTQ+. Duchowny przyznał wówczas, że homoseksualizm nie jest czymś złym.

-Bycie osobą homoseksualną nie jest przestępstwem. Wszyscy jesteśmy dziećmi Boga, a Bóg kocha nas za siłę, z jaką walczymy o swoją godność - wyznał biskup Rzymu podczas rozmowy z Associated Press.

Źródło: noizz.pl, wiadomości.onet.pl, wgospodarce.pl