Lifestyle.Lelum.pl > Plotki i gwiazdy > Zanim zmarł nieliczni wiedzieli, jak wiele łączy go z Tomaszem Lisem. Jedna rzecz szczególnie zaskakuje
Marcin Gałązka
Marcin Gałązka 06.03.2023 18:30

Zanim zmarł nieliczni wiedzieli, jak wiele łączy go z Tomaszem Lisem. Jedna rzecz szczególnie zaskakuje

Kamil Durczok/Tomasz Lis
fot. KAPiF

Tomasz Lis i Kamil Durczok mają taką samą datę urodzenia i swoje dziennikarskie kariery rozpoczynali w podobnym czasie. Obaj byli wpływowym telewizyjnymi osobowościami. Co łączy ich kariery? 

Obaj w swoim pokoleniu są jednymi z najbardziej szanowanych dziennikarzy. Wspólnie otrzymali wiele dziennikarskich nagród. Potrafili jednak zniechęcić do siebie wiele osób i obaj oskarżani byli przez współpracowników o mobbing.

Tomasz Lis - dorobek zawodowy

Tomasz Lis i Kamil Durczok urodzili się 6 marca. Lis w 1966 roku, dwa lata wcześniej od Durczoka. Drugi z wymienionych dziennikarzy zmarł 2 lata temu, pierwszy w tym roku będzie obchodził 57. urodziny.

Lis swoją karierę zawodową rozpoczął od telewizji. W czasie studiów wygrał konkurs na reportera TVP, a kilka miesięcy później przeprowadzał wywiad z Wojciechem Jaruzelskim. Został także korespondentem TVP w Stanach Zjednoczonych.

W 1997 roku Lis przeniósł się do TVN. Najważniejsze dziennikarskie nagrody, które otrzymał to: laureat Grand Press, oraz laureat Telekamer. Został także odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski za wkład w rozwój wolnych mediów i niezależnego dziennikarstwa.
 

Nie żyje Eryk Romanowski. Został zaatakowany na ulicy, miał tylko 16 lat

Dorobek zawodowy Kamila Durczoka

Karierę dziennikarską Kamil Durczok rozpoczął od radia, jednak szybko przedostał się do Telewizji Polskiej. Podobnie jak Lis po czasie zamienił nadawcę publicznego na TVN. W 2003 roku wybrano go na najpopularniejszego prezentera telewizyjnego według badań IPSOS.

Durczok także wygrywał Telekamery oraz nagrodę Grand Press. Został odznaczony Złotym Krzyżem Zasług. Pracował nawet gdy prowadził walkę z rakiem. Leczenie onkologiczne nie stanęło mu na drodze do posługi dziennikarskiej. 

Co łączy Tomasza Lisa i Kamila Durczoka?

Obaj dziennikarze mieli trudny charakter i wdawali się w liczne konflikty z podwładnymi. Słynną wpadką Durczoka był brudny stół jeszcze przed rozpoczęciem emisji “Faktów”. W 2015 roku został oskarżony o mobbing, co potwierdzało kilka osób. Przeciwko Durczokowi prowadzony był także proces dotyczący prowadzenia samochodu pod wpływem alkoholu.

Lis także został oskarżony o mobbing. Zrobili to pracownicy “Newsweeka”, gazety której Lis był redaktorem naczelnym. Zarzucano mu również stronniczość i podawanie niesprawdzonych informacji. Na wizji cytował wpisy z konta Kingi Dudy, które nie należało do niej. Dostał za to tytuł Hieny Roku.

Kamil Durczok
fot. KAPiF
Tomasz Lis
fot. KAPiF

Źródło: pomponik.pl