Lifestyle.Lelum.pl > Plotki i gwiazdy > Sprzed chwili: Podjęto nagłą decyzję, nowy zakaz na święta. Rodzice i uczniowie będą załamani
Aleksandra Kwaterkiewicz
Aleksandra Kwaterkiewicz 16.12.2020 23:10

Sprzed chwili: Podjęto nagłą decyzję, nowy zakaz na święta. Rodzice i uczniowie będą załamani

BENEDYKT XVI
fot. Lelum

Ważne zmiany w rozporządzeniu, które podpisał minister edukacji Przemysław Czarnek. Decyzję podjęto dosłownie w ostatniej chwili, dzisiejsza nowelizacja zakłada zakaz organizacji wypoczynku z pewnymi wyjątkami w trakcie przerwy świątecznej. Rodzice i uczniowie będą niezadowoleni.

Z nowelizacji, jaką podpisał minister edukacji, wynika wiele zmian. Jak się okazuje, nowelizacja nie zawierała jedynie decyzji dotyczących zmian programowych i matur. Znalazł się tam także zapis o zakazie organizacji wypoczynku nie tylko w czasie ferii, ale także w czasie przerwy świątecznej.

Minister Edukacji podpisał nowelizację rozporządzenia

W środę minister edukacji Przemysław Czarnek podpisał nowelizację w sprawie szczególnych rozwiązań w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem Covid-19.

Z nowelizacji wynika, że ograniczony wypoczynek dla uczniów nie tylko będzie miał miejsce w czasie ferii, ale także w trakcie przerwy świątecznej.

To obostrzenie jest powiązane z apelem premiera o niemobilności w święta Bożego Narodzenia. Obowiązuje więc zakaz organizacji wypoczynku dla dzieci i młodzieży. Wyjątkiem są półkolonie dla klas I-IV oraz obozy szkoleniowe dla uczniów szkół mistrzostwa sportowego i oddziałów mistrzostwa sportowego.

Organizatorami wymienionych wydarzeń mogą być tylko szkoły i placówki oświatowe, a także organy prowadzące szkoły lub placówki oraz stowarzyszenia i inne organizacje, w szczególności te harcerskie, w których statucie znajduje się działalność wychowawcza. Półkolonie mają odbywać się na wyraźnie określonych przez MEN zasadach.

Od kiedy przerwa świąteczna?

Przypomnijmy, że dzieci i młodzież z pewnymi wyjątkami, odbywają naukę zdalną do 22 grudnia. 23 grudnia rozpoczyna się przerwa świąteczna, która potrwa do 3 stycznia. Z kolei ferie trwają od 4 do 17 stycznia.

Przez cały ten czas młodzież i uczniowie będą musieli spędzić czas wolny w domu, ponieważ ministerstwo jasno określiło zakaz organizacji wypoczynku. To obostrzenie ma spowodować spowolnienie transmisji koronawirusa i umożliwić powrót do nauczania stacjonarnego.

Wiceszef resortu nauki Wojciech Murdzek potwierdził w poniedziałek, jak podaje wiadomosci. radiozet.pl, że jak na razie wydaje się bardzo możliwy powrót do nauczania stacjonarnego dzieci w klasach od I-IV. Tę wiadomość nieoficjalnie potwierdził ostatnio Przemysław Czarnek.

Minister Czarnek podczas środowej konferencji poinformował, że powrót do nauki stacjonarnej roczników starszych jest jednym z pięciu wariantów wypracowanych przez ministerstwo. Oczywiście, ostateczna decyzja zależeć będzie od sytuacji epidemicznej, jaka w połowie stycznia będzie miała miejsce.

Artykuły polecane przez redakcję Lelum:

źródło: wiadomosci.radiozet.pl

Powiązane
Edyta Górniak
Kto to powiedział: Edyta Górniak czy Violetta Kubasińska? Arcytrudny quiz