Lifestyle.Lelum.pl > Plotki i gwiazdy > Wyliczyli, jaką emeryturę dostanie Agata Duda. Kwota już zaskakuje, a z roku na rok rośnie
Katarzyna Derda
Katarzyna Derda 26.01.2023 16:57

Wyliczyli, jaką emeryturę dostanie Agata Duda. Kwota już zaskakuje, a z roku na rok rośnie

Agata Duda
Fot. KAPiF

Agata Duda, odkąd jej mąż został prezydentem Polski, nie pracuje zarobkowo. Wcześniej pełniła funkcje w prywatnych firmach i krakowskim liceum. Na jaką emeryturę może liczyć? Media podjęły się oszacowania jej wysokości.

Żona Andrzeja Dudy z wykształcenia jest germanistką. Od 1998 roku pracowała w zawodzie, w II Liceum Ogólnokształcącym im. Jana III Sobieskiego w Krakowie. Od 2015 roku pełni jedynie funkcję Pierwszej Damy.

Jaką emeryturę może mieć Agata Duda?

Zanim Agata podjęła pracę w liceum w Krakowie, była zatrudniona w prywatnej firmie. Kiedy Andrzej Duda został prezydentem, jego żona zrezygnowała z zawodu germanistki.

Funkcja reprezentacyjna, jaką pełni obecnie, należy do swego rodzaju tradycji. Żona prezydenta Polski nie otrzymuje pensji za rolę, jaką pełni. Wygląda jednak na to, że mimo to może być spokojna o wysokość swojej emerytury.

W 2021 roku podniesiony został temat uregulowania świadczeń oraz składek emerytalnych dla małżonek i małżonków prezydentów Polski. W wyniku tych dyskusji pierwszym damom III RP wypłacono rekompensaty za czas prezydentury ich mężów

Wysokość emerytury Agaty Dudy

To państwo opłaca składki emerytalne Agaty od prognozowanej średniej pensji. W 2015 roku wynosiła ona 3959 złotych. Do 2023 roku wzrosła ona o niemal trzy tysiące. Portal Fakt postanowił zatem oszacować przyszłą emeryturę Pierwszej Damy.

W serwisie czytamy, że do tej pory dzięki dodatkowym składkom, konto ZUS żony prezydenta powinno zostać zasilone kwotą 83 tysięcy złotych, a do końca tego roku powinno to już być 99,6 tysięcy.

Kiedy żona Andrzeja Dudy osiągnie 60. roku życia i przejdzie na emeryturę, będzie mogła dzięki tym składkom podnieść swoje świadczenie o około 400 złotych miesięcznie. Kadencja prezydenta kończy się dopiero w 2025 roku, więc kwota ta jeszcze wzrośnie.

Zobacz zdjęcia:

Agata Duda
Agata Duda

Artykuły polecane przez redakcję Lelum:

  1. Przeraźliwy krzyk i krew w PnŚ, nagle zakończono transmisję. O tym wydaniu nigdy nie zapomnimy
  2. Weszła do kościoła i dopuściła się porażającego czynu. Parafia pilnie szuka kobiety
  3. Cleo zdradziła, dlaczego zawsze nosi spięte włosy. Powód zdumiewa

Źródło: Fakt, Plotek