Lifestyle.Lelum.pl > Plotki i gwiazdy > Wykształcenie Andrzeja Dudy. Jakie studia ukończył prezydent?
Katarzyna Derda
Katarzyna Derda 17.10.2021 22:07

Wykształcenie Andrzeja Dudy. Jakie studia ukończył prezydent?

Andrzej Duda
The White House from Washington, DC, Public domain, via Wikimedia Commons

Andrzej Duda w 2015 roku został prezydentem Polski. Zanim jednak otrzymał najwyższy urząd państwowy, w jego życiu działo się wiele rzeczy. Samo wykształcenie prezydenta zaskakuje, a jeszcze większą niespodzianką są zawirowania wokół niego.

Duda urodził się 16 maja 1972 w Krakowie. Jego rodzicami są Jan Tadeusz Duda i Janina Milewska-Duda. Co działo się z Andrzejem, zanim został prezydentem naszego kraju? Ta historia ma zwroty akcji!

Wykształcenie Andrzeja Dudy: oblane egzaminy i zaskarżanie decyzji rady adwokackiej

Duda skończył szkołę podstawową imienia Janka Krasickiego w Krakowie. W podstawówce należał też do harcerstwa. Później wybrał klasę humanistyczną w II Liceum Ogólnokształcącym w Krakowie. Maturę zdał w 1991 roku.

Po maturze wybrał studia prawnicze. Ukończył je na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego w 1996 roku, broniąc pracę magisterską „Wywłaszczenie nieruchomości pod budowę autostrad płatnych”.

W trakcie studiów startował w Akademickich Mistrzostwach Polski w narciarstwie alpejskim — ale nie to jest najciekawszym epizodem w jego studenckiej karierze.

Niezdane egzaminy prezydenta

W 1997 roku Duda pracował w Katedrze Postępowania Administracyjnego UJ. W 2001 roku został asystentem w Katedrze Prawa Administracyjnego.

W 2005 roku otrzymał tytuł doktora nauk prawnych, broniąc rozprawy doktorskiej „Interes prawny w polskim prawie administracyjnym”. Praca została wydana w publikacji książkowej w 2008 roku.

Niestety, w międzyczasie, w 2003 roku skończyła się jego dobra passa – Duda nie zdał egzaminu na aplikację adwokacką, ponieważ nie uzyskał wymaganego minimum punktów.

Konflikt prezydenta z radą adwokacką w Krakowie

W 2003 roku rada adwokacka w Krakowie nie zgodziła się na wpisanie Andrzeja Dudy na listę aplikantów adwokackich. Zdobył tylko 67 punktów z testu pisemnego, a minimum wynosiło 85 punktów.

Duda postanowił odwołać się od tej decyzji w 2004 roku, powołując się na wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 18 lutego 2004. Okręgowa Rada Adwokacka w Krakowie nie zgodziła się jednak wznowić postępowania.

Rada Adwokacka wskazała, że zgodnie z wyrokiem TK uznano postępowania konkursowe, przeprowadzone przed ogłoszeniem tegoż wyroku trybunału.

Duda zaskarżył decyzję okręgowej rady adwokackiej do Naczelnej Rady Adwokackiej, ale prezydium podtrzymało jej postanowienia. Na dodatek okazało się, że Duda w odwołaniu pomylił przepisy.

Źródło: Wikipedia, prezydent.pl, andrzejduda.pl, wyborcza.pl

Artykuły polecane przez redakcję Lelum:

  1. Pogoda na niedzielę. Nie będzie warunków na długie spacery
    2. Szczere wyznanie prowadzącego „Kanapowców”. Ujawnił, że wraz z ukochaną stracili dziecko
    3. Nie żyje 19-latka. Zginęła w wypadku

Powiązane
Quiz, jak wiele pamiętasz ze szkolnych lat
Pytania ze szkoły podstawowej. Ile zostało ci w głowie? Sprawdź, czy odpowiesz na wszystkie pytania