Witold Sadowy nie żyje. Kilka miesięcy przed śmiercią ujawnił prawdę skrywaną całe życie
Witold Sadowy nie żyje. Najstarszy polski aktor odszedł w wieku 100 lat w Domu Aktora w Skolimowie. O jego śmierci poinformował portal Film Polski. Aktor kilka miesięcy przed śmiercią ujawnił prawdę na swój temat. – Niczego nie żałuję. Nie ożeniłem się. Urodziłem się inny. Jestem gejem – mówił w dokumencie Sto lat Witolda Sadowego.
Witold Sadowy był najstarszym polskim aktorem. Swoją karierę rozpoczął tuż po II wojnie światowej. Pierwsza duża rola, jaką zagrał był występ w Zakazanych Piosenkach. Później Sadowy skupił się na swojej największej pasji, czyli teatrze i to właśnie tej tematyce poświęcał się do końca swoich dni.
Witold Sadowy nie żyje
Witold Sadowy dożył dumnego wieku 100 lat. Niemal do końca swoich dni był aktywny, pragnął pozostać wierny swojej pasji – czyli dokumentowaniu wydarzeń, osobistości i wspomnień teatralnych. Na Facebooku Związek Aktorów Polskich wspomina, że jeszcze na początku wiosny miał dużo energii:
-W dniu swoich ostatnich urodzin, podczas których specjalnie dla niego wystąpili artyści kilku pokoleń, widząc salę teatralną pełną przyjaciół, był promienny, radosny i szczęśliwy. Zapowiadał też kolejną książkę. Wydawało się, że spokój, cisza i otaczająca zieleń Domu Artystów w Skolimowie, dokąd zdecydował się przeprowadzić na wiosnę tego roku, będzie sprzyjała skupieniu przy wystukiwaniu kolejnych rozdziałów – wspomina ZASP.
-Plany pokrzyżowała pandemia, przez którą zamknięto sale koncertowe i teatry, jego naturalne środowisko, które dawało mu napęd do wszelkich działań i aktywności. Jeszcze 1 maja był pełen wigoru, ale chwilę później zaczął tracić chęć do pisania i coraz częściej powtarzał, że i do życia. Dzisiaj się dokonało… – czytamy na Facebooku ZASP.
Witold Sadowy był niezwykle znaną osobowością w środowisku teatralnym. Szczególną zaś sławą okryły się jego słowa, które wypowiedział w dokumencie wyprodukowanym przez Telewizję Polską:
-Dla mnie najważniejsza jest prawda przeżycia. Jestem dumny z tego, że byłem uczciwym człowiekiem. Niczego nie żałuję. Nie ożeniłem się. Urodziłem się inny. Jestem gejem.
- Fani programu „Rolnik szuka żony” będą załamani. Dziś nie zobaczą kolejnego odcinka, wiemy kiedy program wróci
- Śmierć przyszła nagle. Nie żyje aktor znany z „M jak miłość”, „Na wspólnej”, „Barw szczęścia” i wielu innych serialów
- Niewiarygodna decyzja Edyty Górniak. Widzowie „The Voice” zdębieli, nie wierzyli, że wszystko dzieje się naprawdę
Kim był Witold Sadowy?
Witold Sadowy był aktorem. Urodził się w 7 stycznia 1920 roku w Warszawie. Po raz pierwszy na deskach teatru stanął już w latach szkolnych. Dwudziestolecie międzywojenne było dla niego bardzo szczęśliwe, miał okazję poznać marszałka Piłsudskiego, a także pomieszkać u Radziwiłłów.
Tuż po wojnie, bo już w 1945 roku grał w warszawskich teatrach powstałych na gruzach zniszczonego miasta. Jego pasją był teatr i nie wyobrażał sobie obrać innej drogi zawodowej. Do lat 80. grał na najlepszych deskach teatralnych w Polsce. Gdy spłonął Teatr Rozmaitości, porzucił dotychczasową drogę i zajął się recenzowaniem spektakli teatralnych oraz tworzeniem wspomnień na temat wybitnych aktorów.
Sadowy miał znajomości wśród największych, sam do nich należał, na jego temat wypowiadali się najwybitniejsi teatrolodzy w tym sam Leon Shiller. W wyżej wspomnianym dokumencie Sadowy wspomina, że Shiller wiedział o jego orientacji, o czym aktor opowiedział w wywiadzie dla Vivy!:
-nazywał mnie Wsadowym, bo byłem gejem, ale wtedy o homoseksualizmie się nie mówiło tak jak teraz. Zresztą, co ludzie o tym wiedzą? […] Ja się nie puszczałem, miałem całe życie swego Janka i byłem z nim szczęśliwy. Kochaliśmy się. Janek był inżynierem i jednym z dyrektorów dużej firmy. Znał języki, jeździł za granicę. Kiedy był stary i schorowany, opiekowałem się nim do końca – opowiadał o swojej miłości aktor.
ZASP honorował artystę, nadając mu tytuł członka zasłużonego. Natomiast w 2012 roku został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski przez prezydenta Bronisława Komorowskiego za „wybitne zasługi dla kultury polskiej, za osiągnięcia w pracy twórczej i działalności artystycznej”. W tym samym roku został wyróżniony medalem „Pro Masovia”.
ZOBACZ ZDJĘCIE:
15 listopada w Domu Aktora w Skolimowie zmarł w wieku 100 lat aktor Witold Sadowy.
W swojej karierze zagral kilkanaście…Opublikowany przez Filmpolski.pl Niedziela, 15 listopada 2020
ZOBACZ TEŻ:
- Nagła zmiana planów. nie będzie blokad ulic. Kobiety wydały oświadczenie, w zamian inna akcja
- W bezduszny sposób pozbył się niechcianego już psa. Wszystko zarejestrowały kamery, ogromny żal
- Wszystkie znamy jego głos, słyszymy go nawet kilkanaście razy dziennie. Wiedziałaś, że należy do niego?
- Fatalna, niespodziewana wiadomość dla największych polskich gwiazd. Jednak nie dostaną pieniędzy z Funduszu Wsparcia Kultury?
- Świerzyński z Bayer Full: ”Może te 550 tys. zł robi na ludziach wrażenie, ale na mnie nie”. Wyjaśnił dlaczego
- Dlaczego pies kładzie się przy Twoich stopach? Spanie w nogach jest ważnym sygnałem, lepiej go nie bagatelizować
- Zbigniew Boniek nie wytrzymał po porażce reprezentacji. Brzęczek może zacząć drżeć o posadę?