Tylko u nas: Odwiedziliśmy grób Edmunda Niziurskiego. Zdumiewający widok, TO stawiają mu zamiast zniczy
Edmund Niziurski był autorem książek, na których wychowało się kilka pokoleń Polaków. To on stoi za „Sposobem na Alcybiadesa”, „Klubem włóczykijów”, „Niewiarygodne przygody Marka Piegusa” czy „Księgą urwisów”. Pisarz zjednał sobie pokolenia czytelników, łącząc przewrotny humor z nutą refleksji. Pisarz urodzony 10 lipca 1925 roku zmarł 9 października 2013 roku w wieku 88 lat.
Edmund Niziurski – kim był?
Edmund Niziurski był nie tylko pisarzem powieści dla młodzieży. To także prozaik, publicysta, scenarzysta i dramaturg, który z wykształcenia był socjologiem i prawnikiem. Twórca miał na koncie także powieści dla dorosłego czytelnika – „Przystań Eskulapa”, „Pięć manekinów”, „Salon wytrzeźwień” czy „Eminencje i bałłabancje”.
Jego karierę zainspirował „Szatana z siódmej klasy” Kornela Makuszyńskiego. Po jego lekturze w wieku 13 lat postanowił zostać pisarzem, nabył gruby zeszyt i zaczął wypełniać go treścią.
Miał pójść do mieszkania ofiar tragedii na promie. Dramatyczne kulisy, niestety się spóźnił!Edmund Niziurski – jak dziś wygląda jego grób?
Po swojej śmierci w wieku 88 lat Edmund Niziurski został pochowany na Starych Powązkach w Warszawie. Jego grobowiec jest z płyt w dwóch kolorach – płyt nagrobnych w odcieniu brązu i czarnego nagrobka, któremu towarzyszy prosty krzyż. Obecnie wraz z pisarzem spoczywa także żona, Zofia Barbara Niziurska, która zmarła w 2019 roku.
To, co zwróciło naszą uwagę to fakt, że na grobie pisarza nie stoi zbyt wiele zniczy. Dwie duże lampy zdobią potężny krzyż, kilka stoi też na podstawie. Płyta jednak zdominowana została przez rośliny doniczkowe.
Grób Edmunda Niziurskiego – gdzie go znaleźć?
Grób Edmunda Niziurskiego jest zlokalizowany na cmentarzu Powązkowskim. Najłatwiej dotrzeć do niego wchodząc do nekropolii przez IV bramę znajdująca się w pobliży skrzyżowania ulic Powązkowskiej i Tatarskiej. Następnie należy odszukać kwaterę 66 położoną po prawej stronie ścieżki. Grób pisarza jest w niej położony jako 23. w 3. rzędzie.
Źródło: culture.pl, rp.pl