Lifestyle.Lelum.pl > Plotki i gwiazdy > Szwajcarska twierdza Kulczyka opływa w luksusy. Aż dziw bierze, czym pokrył ściany
Julia Bogucka
Julia Bogucka 12.06.2024 12:02

Szwajcarska twierdza Kulczyka opływa w luksusy. Aż dziw bierze, czym pokrył ściany

Jan Kulczyk, dom
Fot. TheRichest Architecture/YouTube, KAPiF

Jan Kulczyk przez lata był uznawany za najbogatszego Polaka. Kilka lat temu, już po jego śmierci, na sprzedaż wystawiono jedną z najbardziej luksusowych posiadłości, którą posiadał biznesmen. To najdroższy dom w Szwajcarii?

Jan Kulczyk zmarł w 2015 roku

Był przedsiębiorcą, a w rankingach tygodnika “Wprost” przez ponad dekadę plasował się na pierwszym miejscu listy najbogatszych Polaków. Właściciel firmy Kulczyk Holding i międzynarodowej grupy inwestycyjnej Kulczyk Investments wzbudzał wiele emocji w kraju. Swoją karierę rozpoczął jeszcze w latach 80. ubiegłego wieku, aby w końcu zbudować swoje własne imperium finansowe ulokowane w różnych miejscach na świecie.

KAPIF_oryginal_K536307F.jpg
Fot. KAPiF

Jan Kulczyk przez wiele lat był związany z Grażyną Kulczyk, z którą doczekał się dwójki dzieci — Sebastiana i Dominiki. Po rozwodzie przez wiele lat spotykał się również z Joanną Przetakiewicz. Miliarder przeszedł w przeszłości zabieg kardiologiczny, zmarł w wyniku powikłań w Wiedniu w 2015 roku. Został pochowany w rodzinnym grobowcu w Poznaniu.

Największa wpadka w historii polskiej telewizji?! Kammel po latach zdradził kulisy Milionerzy: To pytanie trafiło do sądu! Uczestnik nie chciał odpuścić producentom

Jan Kulczyk pozostawił po sobie fortunę

Biznesmen od 2002 roku regularnie był umieszczany na szczycie list najbogatszych Polaków. Wyjątek stanowił rok 2012, kiedy rozwiódł się ze swoją wieloletnią żoną — wówczas uplasował się na pozycji dwunastej. Rok później amerykańskie czasopismo “Forbes” uznało go za 384. najbogatszego człowieka na świecie. W roku swojej śmierci jego majątek był szacowany na 15,1 miliarda złotych.

Nie jest tajemnicą, że Jan Kulczyk pozostawił po sobie niezwykłą fortunę. Jej dziedzicami zostały jego dzieci, które również podążyły ścieżką inwestycyjną. Sebastian od 2013 roku jest prezesem Kulczyk Investments, Dominika zaś pełni tę samą funkcję w Kulczyk Foundation. Na uwagę zasługują również nieruchomości, w których posiadanie wszedł za życia biznesmen. Jedna z nich znajduje się w Szwajcarii.

ZOBACZ TEŻ: Po latach wyszło, jaki za zamkniętymi drzwiami był Jan Kulczyk. Córka ujawniła nieznane fakty, “Nie uznawał nas za osoby tak samo...”

Tak wygląda dom Jana Kulczyka w Szwajcarii

Willa ulokowana w szwajcarskim kurorcie narciarskim St. Moritz, z widokiem na Alpy jest prawdopodobnie najdroższym domem postawionym w tym państwie. Gdy został wystawiony na sprzedaż w 2017 roku, jego wartość wyceniono na 185 milionów dolarów, co stanowi około 700 milionów złotych. W środku można znaleźć takie luksusy jak spa, teatr, kino domowe, winnica czy sauna himalajska.

kulczyk dom2.png
Fot. TheRichest Architecture/YouTube
kulczyk dom3.png
Fot. TheRichest Architecture/YouTube
kulczyk dom5.png
Fot. TheRichest Architecture/YouTube

Na uwagę zasługuje fakt, że ściany w kąciku śniadaniowym słynnej willi Jana Kulczyka zostały pokryte 24-karatowym złotem. Niektóre pomieszczenia wyściela futro z norek, a okna, przez które widać Alpy, mają aż 35 metrów. W środku znajdziemy również bibliotekę połączoną z gabinetem, która została obita eleganckim, czerwonym aksamitem. Pod domem umieszczono również prywatny wyciąg narciarski, a w piwnicy jest nawet jezioro. Wygląd posiadłości można obejrzeć w nagraniu poniżej.