Lifestyle.Lelum.pl > Plotki i gwiazdy > Stare dowody osobiste mogą być cenne. Znajdują się w nich wartościowe informacje
Karol Zaborowski
Karol Zaborowski 29.04.2021 11:27

Stare dowody osobiste mogą być cenne. Znajdują się w nich wartościowe informacje

Dowód osobisty może być przydatny
Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych

Choć dla wielu osób ma wartość głównie sentymentalną, to stary dowód osobisty może być niezwykle cenny. Warto go trzymać, ponieważ może nam ułatwić wiele spraw.

Choć ze starych dowodów osobistych już od dawna się nie korzysta, jeżeli chodzi o ich normalne zastosowanie, to wciąż mogą być bardzo przydatne.

Wszystko przez informacje, jakie są w nich zawarte. Chodzi dokładniej o nasz staż pracy, który w przypadku wyliczania emerytury odgrywa kluczową rolę.

Stary dowód osobisty wciąż przydatny

Do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych napływa coraz więcej informacji o emerytach, w przypadku których doszło do zaginięcia dokumentów potwierdzających staż pracy.

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo:

Niestety wiele zakładów pracy, które funkcjonowały w przeszłości, już nie istnieje, przez co uzyskanie z nich dokumentów może być naprawdę trudne.

W takiej właśnie sytuacji pomocny może się okazać między innymi stary dowód osobisty. Chodzi dokładnie o ten, który wydawany był w formie zielonej książeczki.

Jeżeli nie ma dokumentacji ws. pracy, to są dowody pośrednie jak: wpisy w starych dowodach osobistych, książeczka zdrowia, czy inne dokumenty z pracy, potwierdzające awanse z wynagrodzeniem – mówił Wojciech Andrusiewicz, rzecznik prasowy ZUS.

Oczywiście tego typu dokumenty, które potwierdzają nasz staż pracy, mogą się znajdować w archiwach, jednak niektóre z nich są nierejestrowane, przez co ciężko sprawdzić, czy dokument, o który nam chodzi, faktycznie się tam znajduje.

Tak jak stwierdził Wojciech Andrusiewicz, oprócz dowodów osobistych, mogą się przydać książeczki zdrowia i inne dokumenty, dzięki którym będziemy mogli potwierdzić nasz staż pracy. Z tego też względu, jeżeli mamy u siebie w domu takie właśnie dokumenty, to lepiej je trzymać w jednym miejscu, tak aby pamiętać, gdzie one są.

Dzięki temu będziemy mogli sobie zaoszczędzić sporo stresu, jak i przeszukiwania masy dokumentów.

Artykuły polecane przez redakcję Lelum:

Źródło: fakt.pl

Powiązane
Quiz, jak wiele pamiętasz ze szkolnych lat
Pytania ze szkoły podstawowej. Ile zostało ci w głowie? Sprawdź, czy odpowiesz na wszystkie pytania