"Pytanie na śniadanie": uśmiechy zeszły z twarzy Cichopek i partnera. Goście dali im sążnistą lekcję na wizji
Ratownicy medyczni byli gośćmi Katarzyny Cichopek i Macieja Kurzajewskiego w studiu programu “Pytanie na śniadanie”. Tematem ich rozmowy były niebezpieczeństwa czyhające na człowieka w jego własnym domu. Okazuje się, że jest ich sporo. Dali prowadzącym i widzom prawdziwą lekcje tego, jakich niebezpieczeństw nie wolno bagatelizować.
Wiele z tych zagrożeń dotyczy przede wszystkim dzieci, które są ciekawe świata i w bardzo młodym wieku nie rozróżniają co jest dobre, a co złe. W domu wbrew pozorom może stać im się duża krzywda.
Niebezpieczne meble w domu omówione w "Pytaniu na śniadanie"
Ratownicy przyznali, że dla dzieci szczególnie niebezpieczne są komody i półki na książki, ponieważ dzieci bardzo lubią się wspinać i mogą wywrócić na siebie mebel, bądź nawet na niego wejść i spaść.
Dodatkowo ratownicy zwrócili uwagę na fakt, że dzieci wiele rzeczy biorą do buzi. Z tego powodu, nie powinno kupować im się zabawek ze zbyt małymi elementami i należy respektować ograniczenia wiekowe, które są na zabawkach, np. “od 3 lat”.
Niebezpieczeństwa czyhające na dziecko w domu
Dzieci mają również tendencję do zatrzaskiwania drzwi i nie zabierania dłoni spod spodu. Takie zdarzenie jest dla nich bardzo bolesne, a może nawet prowadzić do poważniejszych problemów z dłonią. Aby temu zaradzić ratownicy proponują założyć odbojnik u góry drzwi, aby dziecko nie mogło go usunąć.
Uwaga została również zwrócona na preparaty chemiczne, które są kolorowe i wyglądają jak cukierki, przez co dzieci myślą, że to cukierek i mogą próbować je zjeść. Kolejnym aspektem o którym powiedzieli goście programu jest spożywanie gorących napojów. Najlepiej nie robić tego przy dzieciach, a jeśli już tak się zdarzy to należy zabrać zwisające obrusy, aby pociecha nie miała za co pociągnąć i na siebie wylać.
Czy w domu może stać sie krzywda?
W programie poruszony został nie tylko temat dzieci, ale i dorosłych. Dla nich szczególnie niebezpieczne mogą być rozszczelnione instalacje gazowe.
Dla starszych osób problemem mogą być również śliskie podłogi. Emeryci często mają problem z normalnym chodzeniem i szurają po podłodze, co może spowodować, ze się poślizgną i wywrócą. Dlatego zawsze trzeba być czujnym i mieć w głowie instynkt samozachowawczy, a także zwracać szczególną uwagę na małe dzieci.