Lifestyle.Lelum.pl > Plotki i gwiazdy > Polska dostała natychmiastowe wezwanie. Cały świat czeka na reakcję
Marta Kulik
Marta Kulik 08.08.2020 15:16

Polska dostała natychmiastowe wezwanie. Cały świat czeka na reakcję

Agnieszka Włodarczyk
fot. Lelum.pl

Polska dostała natychmiastowe wezwanie do działania. Obserwuje nas cała Europa, a wszystko za sprawą wczorajszych wydarzeń, kiedy to aktywistka Margot została przewieziona do aresztu na okres dwóch miesięcy. Sytuacja zbulwersowała wiele osób, w tym komisarz praw człowieka Rady Europy.

Polska znowu została skrytykowana za działanie wobec osób LGBT. Zdaniem komisarz praw człowieka Rady Europy Dunji Mijatović, zatrzymanie Margot jest mrożącym sygnałem dla wolności słowa i praw LGBT w Polsce.

Polska wezwana do działania

Polski rząd oficjalnie został wezwany do natychmiastowego uwolnienia aktywistki. Wczoraj sąd zdecydował, że Margot ma trafić do aresztu na dwa miesiące w związku z uszkodzeniem furgonetki z homofobicznymi hasłami i szarpaniny z kierowcą.

Wzywam do natychmiastowego uwolnienia aktywistki LGBT Margot z kolektywu Stop Bzdurom, która została zatrzymana wczoraj za blokowanie furgonetki promującej nienawiść do osób LGBT i umieszczenie tęczowych flag na warszawskich pomnikach. Zatrzymanie jej na dwa miesiące jest mrożącym sygnałem dla wolności słowa i praw LGBT w Polsce – napisała Dunja Mijatović.

  1. Zaczęło się. Z samego rana gigantyczna zmiana w Polsce
  2. Niebezpieczny wypadek na żywo w „Pytanie na śniadanie” TVP. Mogło źle się skończyć

Rzecznik Praw Obywatelskich zajął się sprawą

Wiele osób uważa, że kara jest nieadekwatna do czynu, a areszt w tym wypadku to chęć zastraszenia aktywistów. Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar wszczął z urzędu postępowanie wyjaśniające.

-Dostępne w mediach nagrania z miejsca zdarzenia oraz publiczne relacje świadków, w tym posłów i posłanek na Sejm RP, wskazują, że postępowanie funkcjonariuszy Policji wymaga pilnego wyjaśnienia pod kątem jego prawidłowości i zgodności z prawem – stwierdził, podaje wiadomosci.gazeta.pl.

W piątek przed siedzibą KPH, skąd miała zostać zabrana Margot, zgromadził się tłum. Policja zatrzymała 48 osób.

ZOBACZ ZDJĘCIA:

I call for immediate release of LGBT activist Margot from .@stopbzdurom detained yesterday for blocking an anti-LGBT hate van & putting rainbow flags on #Warsaw monuments.Order to detain her for 2 months sends very chilling signal for #FreedomOfSpeech & #LGBT rights in #Poland

— Commissioner for Human Rights (@CommissionerHR) August 8, 2020

W trakcie zatrzymania aktywisty tłum utrudniał działania policjantów. Wobec najbardziej agresywnych osób podejmowane są interwencję. Zero tolerancji dla łamania prawa.

— Policja Warszawa (@Policja_KSP) August 7, 2020

Tagi: LGBT polska
Powiązane
Eurowizja Marcin Mroziński
Kto w poprzednich latach reprezentował Polskę na Eurowizji?