Nie żyje legendarna Polka, była naszą dumą. Smutną wiadomość przekazał teatr, z którym była związana
Nie żyje wspaniała Polka, Maria Drue — pianistka, kompozytorka, autorka tekstów, akompaniatorka Mariana Hemara i legenda polskiej emigracji w Londynie. Miała 97 lat. O jej śmierci donosi londyński teatr.
Z tego artykułu dowiesz się:
- Kim była Maria Drue
- Jak wspominają ją znani Polacy
- Gdzie zostanie pochowana Maria Drue
Akompaniowała m.in. w kabaretach Feliksa Konarskiego, Mariana Helmara, Wiktora Budzyńskiego w teatrze dla dzieci Syrena i na wielu innych scenach. Przez wiele lat pracowała w teatrze Ognisko Polskie, które udostępniło wiadomość o jej śmierci.
Nie żyje Polka Maria Drue
Maria Drue urodziła się w 1923 roku w Krakowie. Pochodziła z zasymilowanej żydowskiej rodziny inteligenckiej, która w czasie wybuchu wojny musiała uciekać do Lwowa.
Pianistka i kompozytorka tekstów od 1945 roku mieszkała w Londynie. Tam stała się prawdziwą legendą.
Na podstawie jej osoby powstał jeden z odcinków Notacji na TVP: Notacje — Maria Drue. Pani baronowa i austriacki bauer. Jest on dostępny do obejrzenia na platformie VOD.
Informacje o jej śmierci przekazano m.in. za pośrednictwem mediów społecznościowych. Strona Teatru Ognisko Polskie — Polish Hearth udostępniła tę smutną wiadomość. Kompozytorka przez wiele lat pracowała właśnie tam.
Maciej Cybulski na łamach Dziennika Polskiego o jej niezwykłym talencie muzycznym pisał tak:
— Kiedy Maria Drue siada do klawiatury, to jakby smakosz siadał do obiadu z kawiorem, pasztetem sztrasburskim, pieczenią z dzika i winami z piwnic Rothschilda…
Publicysta, filozof i nauczyciel Jan Hartman, związany m.in. z tygodnikiem Polityka, zdradził, że razem z przyjaciółmi mieli nakręcić film z przedwojennymi wspomnieniami Marii z Krakowa. Jednak nie zdążyli.
— Ekipa filmowa była już zamówiona, lecz z jakichś powodów doszło do kilkudniowej zwłoki. W tym czasie stan zdrowia Marii się pogorszył. Film nie powstał. Śpieszmy się rozmawiać z najstarszymi, bo utracone wspomnienia to zbrodnia na kulturze i pamięci narodowej — podkreślał Hartman na swoim Facebooku.
Teksty wybrane dla Ciebie:
- Znany dziennikarz odchodzi z TVN po 15 latach pracy. Widzowie w szoku
- Mamy zdjęcia. Wiadomo, w jakich warunkach mieszka Cichopek
- Wstrząsające wiadomości TVP: młoda gwiazda nie żyje. Fani w rozpaczy
Kim była Polka Maria Drue?
Polka Maria Drue była kompozytorką, autorką tekstów piosenek, akompaniatorką Mariana Hemara i wielu innych artystów, legendą londyńskiej emigracji. W rodzinnym Krakowie, w którym się wychowywała, ukończyła szkołę muzyczną.
Maria była zapewne ostatnią, która pamiętała koncerty w Starym Teatrze i występ Kiepury w Teatrze Słowackiego. Wspomnienia ze swojej młodości i wielu lat pracy z muzyką spisała w książce Swoją drogą… Opowiadania.
— Starałam się jak najmniej pisać o sobie, a więcej o ludziach, z którymi w życiu się zetknęłam, którym wiele zawdzięczam, nieraz nawet życie. Jest to niełatwe zadanie, zwłaszcza że opowiadania są w pierwszej osobie, w której słowo „ja” jest trudne do przeskoczenia — napisała we wstępie do autobiograficznych historii.
Maria Drue zostanie skremowana w Warszawie i pochowana w Londynie, z którym była związana od zakończenia II wojny światowej.
To niejedyna smutna wiadomość, o której informowaliśmy ostatnio.
Zobacz zdjęcie:
Nie żyje legendarna Polka Maria Drue.
Zobacz także w naszych serwisach:
- „Brudas ma to posprzątać”. Syf i psia kupa pod drzwiami na klatce
- Na zdjęciu sypialni ukrył się pies. 88% internautów nie potrafi go znaleźć w mniej niż 20 sekund
- Dowiedział się o romansie żony. Upokorzył ją w najgorszy możliwy sposób
- Kiedy koniec semestru szkolnego? Jest komunikat MEN
- Agata Duda w końcu przemówiła. Pierwsza Dama prosi o pomoc
- Bezpański pies nie chciał wyjść ze sklepu. Zrobili coś niesamowitego
- Córka Adama Małysza przeżyła chwile grozy. Wszystko przez ojca
Źródła: onet.pl, facebook.com, polskieradio24.pl