Lifestyle.Lelum.pl > Plotki i gwiazdy > Nie żyje ważny członek polskiego kościoła. Przed śmiercią praktycznie nie wstawał
Wiktoria Wihan
Wiktoria Wihan 05.01.2024 13:20

Nie żyje ważny członek polskiego kościoła. Przed śmiercią praktycznie nie wstawał

świece, ksiądz
Nie żyje ważny członek Kościoła. Fot. Canva

Polski Kościół katolicki właśnie pogrążył się w głębokiej żałobie. 5 stycznia nad ranem odeszła persona, której działania na zawsze odznaczyły się na instytucji duchowieństwa w naszym kraju. Biskup już od kilkunastu lat przebywał na emeryturze, jednak dalej był niezastąpionym członkiem Kościoła. Kulisy jego odejścia są łamiące.

Kim był bp Ryszard Karpiński? Ważna postać w historii polskiego Kościoła

Dziś rano Konferencja Episkopatu Polski przekazała tragiczne wieści. Cała wspólnota Kościoła katolickiego w naszym kraju pogrążyła się w żałobie, gdyż zmarł biskup Ryszard Karpiński. Duchowny był szczególnie znany jako patron inicjatyw pielgrzymkowych, turystycznych oraz tych skierowanych do emigracji. Myśl, która prowadziła go przez życie, doskonale utożsamiała tę misję - "Viatoribus fer auxilium", co znaczy "Podróżującym nieść pomoc".

Zmarły biskup pracował w swojej karierze w Papieskiej Komisji ds. Duszpasterstwa Migracji i Podróżujących, a także przewodniczył Komisji KEP ds. Duszpasterstwa Turystycznego. Na początku lat 2000 bp Ryszard Karpiński zajmował się sprawami duszpasterstwa dot. Polaków na emigracji. 

Okazuje się, że bp Ryszard Karpiński przed śmiercią ciężko chorował. Kulisy jego odejścia są łamiące.

Kard. Stanisław Dziwisz trafił do szpitala. Rozpaczliwe wieści chwilę przed Wigilią. Przekazano prośbę o modlitwę Kardynał Stanisław Dziwisz mieszka jak król. Luksus otacza go nawet na emeryturze, kadry mówią same za siebie

Nie żyje ważny członek Kościoła, przed śmiercią ciężko chorował

Biskup Ryszard Karpiński w strukturze Kościoła katolickiego uchodził za autorytet. Z chęcią dzielił się swoim wieloletnim doświadczeniem i niemal do końca życia aktywnie pełnił posługę kapłańską w archidiecezji lubelskiej, mimo iż od 2012 roku przebywał na emeryturze. Niestety pod koniec zeszłego roku okazało się, że duchowny poważnie podupadł na zdrowiu.

Zaraz po Nowym Roku abp Stanisław Budzik zaapelował do wiernych z prośbą o modlitwę za bp Ryszarda Karpińskiego:

Drodzy Bracia i Siostry! W ostatnich dniach pogorszył się stan zdrowia Księdza Biskupa Ryszarda Karpińskiego i konieczna była Jego hospitalizacja. Zwracamy się do Was wszystkich z prośbą o modlitwę w Jego intencji. W trudnym doświadczeniu cierpienia niech dobry Bóg umacnia Go swoją łaską.

ZOBACZ TEŻ: Pogrzeb papieża Franciszka przygotowany. „Wprowadzę nowy rytuał” to jego życzenie

Kościół opłakuje wielką stratę

5 stycznia nad ranem Konferencja Episkopatu Polski przekazała informacje o śmierci bp Ryszarda Karpińskiego. Jego odejście to wielki cios dla całego Kościoła katolickiego w naszym kraju.

Dziś rano, 5 stycznia 2024 roku, w wieku 88 lat, odszedł do Pana bp Ryszard Karpiński, biskup pomocniczy senior Archidiecezji Lubelskiej – przekazała Konferencja Episkopatu Polski.

W komunikacie przekazano, że nie wiadomo jeszcze, gdzie i kiedy zostanie pochowany bp Ryszard Karpiński. Informacje o uroczystościach pogrzebowych mają zostać wkrótce podane na stronie. Tuż po ogłoszeniu śmierci kapłana jego sylwetkę upamiętnił również Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II w swoich mediach społecznościowych. 

źródło: natemat.pl

Tagi: nie żyje
Powiązane
Uśmiech Dody
Poznajesz uśmiechy tych celebrytek? Nawet ich mężowie mogliby się pomylić!