Nie żyje polski tancerz. Śmierć przyszła niespodziewanie. Tragedia
Polski artysta i filantrop zmarł w wieku 88 lat. Właśnie poinformowano o odejściu słynnego tancerza, który wystąpił przed samym Janem Pawłem II. Cały kraj pogrążył się w żałobie, a jego śmierć odcisnęła piętno na środowisku artystycznym.
Nie żyje znany tancerz
Zenon Hajduga był znanym tancerzem, a wraz ze swoją żoną tworzył jedną z najsłynniejszych par w całej Polsce. Jako ZEN-BARA występowali na scenach na całym świecie, osiągając olbrzymie sukcesy. Informację o śmierci 88-latka przekazała Opera Krakowska.
W pierwszej połowie lat 80-tych XX wieku: przez cały okres pełnienia funkcji dyrektora w Operze i Operetce był obecny na każdym przedstawieniu teatrów - czytamy na stronie Opery Krakowskiej.
Mężczyzna wraz z małżonką współpracował z gwiazdami takimi jak Josephine Baker i Marlene Dietrich. Wykonywał zarówno tańce polskie, jak i hiszpańskie, rosyjskie, klasyczne, a także południowoamerykańskie.
Zenon Hajduga odniósł wiele sukcesów
Do śmierci słynnego tancerza doszło 13 listopada 2024 roku. Za życia mężczyzna odniósł szereg olbrzymich sukcesów w swojej branży. Przyszedł na świat w styczniu 1936 roku, w późniejszych latach zaczął rozwijać swoją karierę u boku swojej żony. W połowie lat 50. ubiegłego roku zaangażował się w działalność Krakowskiego Towarzystwa Muzycznego.
W 1954 roku powstało Krakowskie Towarzystwo Muzyczne, które z czasem przekształcono w Operę i Operetkę. Kiedy więc w 1954 roku Krakowskie Towarzystwo Operowe organizowało operę, zostałem od razu zaangażowany jako tancerz zespołowy. Potem przeszedłem kolejne stopnie baletowego wtajemniczenia, byłem koryfejem i wreszcie solistą baletu – mówił dla Głos24.
ZOBACZ TEŻ: Widzowie "Rolnik szuka żony" nie mają wątpliwości. Taki los spotka ulubioną parę
Zenon Hajduga zatańczył przed Janem Pawłem II
Do jednego z największych osiągnięć znanego tancerza należy choćby wykon przed samym Janem Pawłem II. Do tego występu doszło w 1984 roku. w Watykanie. Pojawiał się również w takich państwach jak Bułgaria, Dania, Francja czy Holandia. Gdy przeszedł już na emeryturę, pełnił funkcję dyrektora administracyjnego w Operetce i Operze Krakowskiej, a także w Teatrze Cricot 2 Tadeusza Kantora.
Zenon Hajduga otrzymał również szereg nagród. Chodzi między innymi o Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, ale również odznaka honorowa "Zasłużony dla Kultury Polskiej". Wraz z żoną angażował się w liczne akcje charytatywne, a w 2018 roku przekazał kwotę 500 tys. zł na cel budowy nowego pawilonu Domu Opieki Społecznej w Krakowie.