Nie żyje legendarny polski reżyser Marian Marzyński
Niestety ze Stanów Zjednoczonych docierają do nas bardzo przykre informacje, które w szczególności mogą zasmucić fanów filmów dokumentalnych. Zmarł bowiem Marian Marzyński, reżyser i scenarzysta. Miał 86 lat.
TVN podał, że przykre wieści przekazała pisarka Agata Tuszyńska, która była z nim spokrewniona. Czule się z nim pożegnała.
Nie żyje Marian Marzyński
Jak poinformowała wyżej wspomniana artystka, Marian Marzyński zmarł dokładnie 4 kwietnia w Miami. Już jakiś czas temu wyemigrował bowiem do Stanów Zjednoczonych. Tuszyńska nie podała jednak w swoim komunikacie przyczyny śmierci mężczyzny.
Znaczną część wpisu poświęciła wspomnieniu Marzyńskiego, który był dla niej i innych członków rodziny niezwykle ważną osobą. Podkreśliła, że był niezwykle odważny, ale za dziecka również nieznośny i przemądrzały. Mimo to nikt nie potrafił się na niego gniewać.
Wygrała milion w "Milionerach", z pieniędzy już nic nie zostało. Niesłychane, co zrobiła z nimi seniorkaMarian Marzyński - dzieciństwo
We wpisie Tuszyńskiej sporo miejsca poświęcono także dzieciństwu Marzyńskiego, które z pewnością do łatwych nie należało. Ten był bowiem Polakiem żydowskiego pochodzenia, przez co przez pewien moment mieszkał w getcie. Potem z kolei musiał się ukrywać. W TVN24 szczerze opowiadał o swoim pochodzeniu i podejściu do antysemityzmu w Polsce.
- Później ocalał tylko on, przechowywany w przyklasztornym sierocińcu i moja mama. Wygrali grę w chowanego. O życie. On stracił ojca, ona matkę. Inaczej gospodarowali lękiem i wojenną tajemnicą — czytamy w pożegnaniu reżysera.
Marian Marzyński - kariera
Marian Marzyński rozpoczął swoją karierę w połowie ubiegłego wieku. Zaczynał od tworzenia skromnych filmów dokumentalnych oraz programów telewizyjnych. Swoją pracę kontynuował również w Stanach Zjedoczonych. Tam ceniono go tak bardzo, że został wykładowcą na Rhode Island School of Design.
Za jakie produkcje odpowiadał? Stworzył chociażby program o nazwie “Turniej miast”. Szerokie uznanie zebrały także jego filmy dokumentalne, na przykład “Skibet” i “Nie zapomnij kłamać”.
Zobacz post: