Lifestyle.Lelum.pl > Plotki i gwiazdy > Koszmar tuż przed świętami. Bawił kilka pokoleń Polaków, nie żyje
Natalia Andrejuk
Natalia Andrejuk 23.12.2020 17:25

Koszmar tuż przed świętami. Bawił kilka pokoleń Polaków, nie żyje

Bydgoszcz
lelum.pl

Nie żyje Aleksander Kurlandski, radziecki pisarz i scenarzysta, m.in. do wszystkich odcinków dobrze znanej kreskówki Wilk i Zając. Otrzymał tytuł Zasłużonego Działacza Sztuk Federacji Rosyjskiej. Miał 82 lata.

21 grudnia w Moskwie w wieku 82 lat zmarł Aleksander Kurlandski. Smutne informacje o jego śmierci przekazali agencji Interfax rodzina, przyjaciele oraz ekipa produkcyjna serialu.

Nie żyje Aleksander Kurlandski. Pisarz i scenarzysta miał 82 lata

Aleksander Kurlandski urodził się w 1938 roku w Moskwie. Zajmował się pisaniem oraz scenariuszami, m.in. do wszystkich odcinków Wilka i Zająca. W 1988 roku został laureatem Nagrody Państwowej ZSRR.

Oprócz kultowej bajki stworzył również Powrót marnotrawnej papugi, zwany również po prostu Ucieczką papugi. Miał na swoim koncie jeszcze kilka tytułów, jednak nie były one emitowane w Polsce.

Chyba każdy z nas pamięta kultową bajkę Wilk i Zając. Przez niektórych jest ona uznawana nawet za jeden z symboli dzieciństwa. W Polsce również za sprawą wpływów radzieckich zyskała ogromną popularność.

Nie żyje scenarzysta bajki Wilk i Zając. Kreskówka jest jednym z symboli dzieciństwa

Wilk i Zając to kreskówka, na którym wychowało się tysiące dzieci. Była to radziecka, a później rosyjska bajka, bardzo popularna szczególnie w krajach bloku wschodniego.

We wszystkich odcinkach możemy zobaczyć, jak Wilk próbuje złapać sympatycznego Zająca, a ten zawsze z pogoni wychodzi cało. Dochodziło na tym tle do wielu zabawnych sytuacji, które potrafiły rozśmieszyć nie tylko najmłodszych widzów, lecz także ich rodziców i opiekunów.

Wilk nienawidzi Zająca od momentu, kiedy ten, podlewając kwiaty na swoim balkonie, przez przypadek zgasił mu papierosa. Czarny charakter jest nałogowym palaczem i potrafi wypalić nawet jedną paczkę naraz.

Jedną z cech charakterystycznych kreskówki były słynne słowa wypowiadane przez Wilka na końcu każdego odcinka. Brzmiały one: Nu, pogodi!, co można tłumaczyć jako polskie: Ja ci pokażę!, lub po prostu Pokażę ci!

Premiera pierwszego odcinka w ZSRR miała miejsce 1 stycznia 1969 roku. Dzisiaj, ponad 50 lat od premiery, serial nadal uważany jest za najbardziej lubianą rosyjską produkcję.

Oprócz głównych bohaterów, czyli tytułowego Wilka oraz Zająca, w bajce pojawiały się również inne postaci, m.in. wielki i silny Hipopotam. W niektórych odcinkach pełnił on ważną funkcję sytuacyjną, np. występował w roli budowniczego na placu budowy, dyrektora muzeum czy sprzedawcy w sklepie. W Wilku i Zającu mogliśmy zobaczyć też Babę Jagę, czarodziejskiego kota czy śpiewaczkę Lisicę.

Serial cieszył się ogromną popularnością, dlatego później na jego podstawie powstało wiele gier wideo oraz różnych akcesoriów, np. breloczki z podobiznami Wilka i Zająca. We wrześniu 2010 roku Mennica Polska wydała drugą monetę z głównymi bohaterami w serii kolekcjonerskich monet „Bohaterowie kreskówek”.

Scenariusz Kurlandskiego pozostanie jeszcze na długo w pamięci miliona osób. Niestety to niejedyna smutna wiadomość, o której ostatnio informowaliśmy.

Artykuły polecane przez redakcję Lelum:

Powiązane
Edyta Górniak
Kto to powiedział: Edyta Górniak czy Violetta Kubasińska? Arcytrudny quiz