Smutek i żal ogarnął wielu Polaków, był cudowną osobą. Niestety, nie żyje
Nie żyje wielki człowiek, ceniony naukowiec, wybitna jednostka. Nieprawdopodobnie smutna wiadomość właśnie obiegła cały kraj. Zmarł 7 września. Jego nagłe odejście to ogromna strata.
Nie żyje wielki profesor i ceniony znawca literatury romantycznej, Julian Maślanka
– Profesor prawie do końca był sprawny intelektualnie i fizycznie, zainteresowany problemami naukowymi i polityką. Umarł niemal przy warsztacie pracy. Pod koniec czerwca zawiozłem mu do domu 153. numer „Arcanów” z jego artykułem o prof. Florianie Znanieckim, napisanym w 100. rocznicę napisania dzieła „Upadek cywilizacji zachodniej. Szkic z pogranicza filozofii kultury i socjologii”. Zapowiadał kolejny tekst i pytał, czy go przyjmiemy do druku. Byłem jego seminarzystą i doktorantem. Był człowiekiem skromnym, ale żył wielkimi sprawami, wśród wielkich uczonych i ich cieni – przekazał prof. Andrzej Waśko, polonista z UJ, redaktor naczelny dwumiesięcznika „Arcana”, czytamy w gosc.pl.
Smutna wiadomość właśnie obiegła media. Nie żyje znany i ceniony profesor, wybitny polonista, prasoznawca, znawca epoki romantyzmu, a także wykładowca Uniwersytetu Jagiellońskiego, Julian Maślanka. Wiadomość o jego odejściu zasmuciła wielu Polaków. To nieprawdopodobna strata dla świata nauki.
- Przypadkiem znalazł zdjęcie w torebce żony. Kiedy je zobaczył, wybiegł z krzykiem na ulicę
- Ostra awantura na antenie Polsat News. „Tadeusz Rydzyk nie jest moim ojcem”
Julian Maślanka urodził się 5 marca 1930 roku w Łukawcu w pobliżu Rzeszowa. Studiował polonistykę oraz dziennikarstwo na Uniwersytecie Jaiellońskim. Jego mistrzem polonistycznym był prof. Stanisław Pigoń, w którego ślady poszedł, zajmując sie problemami polskiej literatury z okresu romantyzmu.
Śmierć profesora jest ogromną stratą dla literaturoznawstwa
Jest autorem książek takich jak między innymi: „Zorian Dołęga Chodakowski”, „Słowiańskie mity historyczne w literaturze polskiego oświecenia” czy „Literatura a dzieje bajeczne”. Był również wydawcą pism Mickiewicza oraz Norwida. Jego prace naukowe były bardzo wysoko oceniane przez znanych uczonych, jak Stanisław Pigoń, Tadeusz Ulewicz czy Czesław Zgorzelski.
Ogromną sensacją edytorską było odnalezienie oraz opublikowanie przez profesora Maślankę wierszy Augusta Antoniego Jakubowskiego, który był nieślubnym synem Antoniego Malczewskiego (autor słynnego poematu „Maria”). Wydał również odkryty przez Wiesławę Litwornię w 1977 roku w Bolonii rękopis „Pierwszych wieków historii polskiej” Mickiewicza z lat 1836-1838. Jego śmierć jest ogromną stratą dla świata nauki. Zmarł 7 września w wieku 90 lat.
Składamy najszczersze wyrazy współczucia bliskim zmarłego.
ZOBACZ TEŻ:
- Media obiegła tragiczna wiadomość. Nie żyje ikona polskiej telewizji
- Potężny żywioł na południu Europy. Niszczy wszystko, co spotka na drodze
- Ojciec zabrał trójkę dzieci i ruszył z nimi do lasu. Kiedy ich odnaleziono, na jaw wyszła porażająca prawda
- Edyta Zając opowiedziała o rozwodzie. Rozstanie z Jakubem Rzeźniczakiem nie było dla niej łatwe
- Pamiętacie Weronikę ze ”Złotopolskich”? Nagle zniknęła, o jej odejściu krążyły legendy, a prawda wyszła na jaw dopiero po latach
- Z pasją remontuje domy potrzebujących, jej własne lokum wygląda jak marzenie. Każdy smakosz śni o jej kuchni, zdjęcia robią wielkie wrażenie
Źródło: gość.pl