Lifestyle.Lelum.pl > Plotki i gwiazdy > Minister edukacji zapowiedział zmiany w polskich szkołach. Padły mocne słowa, jak zareagują rodzice?
Karina Sulich
Karina Sulich 02.11.2020 15:55

Minister edukacji zapowiedział zmiany w polskich szkołach. Padły mocne słowa, jak zareagują rodzice?

minister edukacji
Fot. Taylor Wilcox, Unsplash

Minister edukacji w Polskim Radiu 24 zapowiedział wprowadzenie poważnych zmian w polskich szkołach i systemie edukacji. Podczas rozmowy padły mocne słowa. Przemysław Czarnek przekazał, jak będą wyglądały kolejne elementy reformy, jak się okazuje, jednym z nich ma być sprawdzenie do kanonu nowych lektur.

Ostateczne zakończenie tej pedagogiki wstydu, która towarzyszyła naszej edukacji przez kilkadziesiąt lat i dzisiaj mamy tego efekty – powiedział nowy minister edukacji, który gościł na antenie radia w sobotę 31 października. Wiadomo, jakie reformy chce wprowadzić Przemysław Czarnek.

Minister edukacji zapowiada zmiany w szkołach

Przemysław Czarnek, nowy minister edukacji, podczas sobotniej wizyty na antenie Polskiego Radia 24 zabrał głos w sprawie dotychczasowego systemu polskiej edukacji. Jak się okazuje, polityk ma mu wiele do zarzucenia, a z jego ust padły bardzo mocne słowa. Zapowiedział poważne zmiany, jakie mają zajść w szkołach.

Minister edukacji podkreślił, że jego zdaniem ostatnie 30, a zwłaszcza 25 lat, jeżeli chodzi o kwestię lustracji i dekomunizacji środowiska akademickiego, uważa za czas stracony. Przemysław Czarnek ogłosił, że zmiany będą dotyczyły nie tylko szkół podstawowych i średnich, ale również uczelni wyższych. Wiadomo, jakie elementy reformy chce wprowadzić szef resortu edukacji i nauki.

Minister edukacji: zmiany w szkołach podstawowych i średnich

Przemysław Czarnek zapowiedział, że zmiany w szkołach podstawowych i średnich będą dotyczyć treści podręczników historii, a nauki humanistyczne zostaną wzmocnione. Kolejny element reformy ma opierać się na nowych pozycjach w kanonie lektur.

– Nauki humanistyczne będą zdecydowanie wzmacniane w polskim systemie edukacji. Zostało to gdzieś stłumione, a mamy ogromny potencjał w tym zakresie. Nauczanie historii będzie ostatecznym zakończeniem pedagogiki wstydu – mówił w Polskim Radiu 24 minister edukacji.
Jak podkreślił Przemysław Czarnek, choć polscy uczniowie, w porównaniu do tych z innych państw europejskich, mają doskonałą wiedzę w zakresie starożytności i średniowiecza, sprawa historii współczesnej wygląda już inaczej.

Brakuje często czasu na to, żeby się mogli dogłębnie zapoznać studenci, uczniowie, z wiedzą z najnowszej historii, która jest kluczowa, jeśli chodzi o zrozumienie sytuacji, w jakiej dzisiaj jesteśmy i skąd się znaleźliśmy w tej sytuacji – powiedział.

Co więcej, szef resortu edukacji zapowiedział, że do kanonu lektur uczniów starszych roczników, wejdzie nowa pozycja, jaką będą działa papieża Polaka.
Jeśli słyszę dziś, że w wielu polskich uczelniach odmawia się prawa doktorantom do cytowania św. Jana Pawła II, a także św. Tomasza z Akwinu, mówiąc, że to nie byli naukowcy, to jest niestety zgnilizna naszego systemu szkolnictwa wyższego, z którą będziemy musieli kończyć, poprzez wprowadzanie również do kanonu lektur dzieł Jana Pawła II, zwłaszcza w tych starszych rocznikach – przekazał.
Minister edukacji: zmiany na uczelniach wyższych
Przemysław Czarnek zapowiedział także zmiany na uczelniach wyższych. Minister edukacji uznał, że obecnie w nauce i szkolnictwie wyższym odbiera się wolność nauki. Jak stwierdził, odbiera się ją stronie konserwatywnej i chrześcijańskiej, a także naukowcom, którzy bazują na myśli chrześcijańskiej.
– Bardzo często nie można zorganizować konferencji o tematyce pro-life czy o tematyce chrześcijańskiej, natomiast bardzo chętnie pozwalają rektorzy na organizowanie konferencji o tematyce lewicowo-liberalnej czy wręcz lewackiej mówił szef resortu edukacji.
Jak podkreślił, to również ulegnie zmianie.
ZOBACZ ZDJĘCIE:

Minister edukacji ogłosił etapy reformy edukacji. Jak się okazuje, zajdą poważne zmiany, dotyczące przede wszystkim nauk humanistycznych.

źródło: Twitter, Polskieradio24.pl
Powiązane
Sławomir i Kajra
Sam Sławomir będzie miał problemy aby zdobyć komplet punktów. Ten quiz jest najtrudniejszy na świecie