Lifestyle.Lelum.pl > Plotki i gwiazdy > Leon Niemczyk zmarł samotnie we własnym mieszkaniu. Tak wygląda grób legendy polskiego kina
Martyna Pałka
Martyna Pałka 21.02.2023 12:14

Leon Niemczyk zmarł samotnie we własnym mieszkaniu. Tak wygląda grób legendy polskiego kina

Leon Niemczyk, grób
fot. KAPIF

Leon Niemczyk bez wątpienia był jedną z największych legend polskiej kinematografii. Aktor urzekał nas swoimi rolami w “Chłopaki nie płaczą”, “Akademii Pana Kleksa” czy “Vabank”. Smutne, jak po latach wygląda grób wybitnego artysty.

W tym roku minie 17 lat od śmierci aktora.

Leon Niemczyk był jednym z najwybitniejszych polskich aktorów

Utalentowany aktor przez lata zaskakiwał nas swoją charyzmą i zdolnościami aktorskimi. Do jego najbardziej kultowych ról należą te w “Krzyżakach” Aleksandra Forda, “Bazie ludzi umarłych” i “Pociągu” Jerzego Kawalerowicza czy nominowanym do Oskara “Nożu na wodzie” Romana Polańskiego.

Później Leon Niemczyk pojawiał się także w wielu popularnych serialach, jak chociażby “Klanie”, “Złotopolskich”, czy “Na dobre i na złe”. Fani pokochali go także za rolę bywalca kultowej ławeczki z serialu “Ranczo” - Jana Japycza. Urzekał nie tylko swoimi kreacjami aktorskimi, ale też stylem bycia i osobowością. Sam twierdził, że do końca swojego życia oddawał się pracy, która była jego ogromną pasją.

„Odeszła po cichu”. Nie żyje Joanna Jureczko-Wilk, dziennikarka miała 54 lata

Leon Niemczyk zmarł na raka płuc

Wybitny aktor zmarł niespodziewanie 29 listopada 2006 roku, zaledwie dziewięć miesięcy po emisji pierwszego odcinka serialu „Ranczo”. Przez rok zmagał się z nowotworem płuc, z czego doskonale zdawał sobie sprawę reżyser kultowej produkcji. Wówczas podjęto decyzję o powolnym wprowadzaniu do serialu postaci brata Japycza - Stacha, w którego przez lata wcielał się Franciszek Pieczka.

- Nie wiedzieliśmy, czy Leon Niemczyk będzie mógł pracować, więc pisane były dwie wersje scenariusza. Franciszek Pieczka wiedział, że będą sceny, w których – w zależności od samopoczucia pana Leona – albo zagra, albo nie zagra. I nie miał z tym żadnego problemu  - wyznał reżyser serialu Wojciech Adamczyk.

Sam Leon Niemczyk powtarzał, że chciałby odejść na planie „Rancza”. Ekipa produkcyjna była na to przygotowana i pomagała profesjonalnemu aktorowi spełnić jego wolę.

-Wszyscy widzieliśmy, że z dnia na dzień jest z nim gorzej i gorzej. Zatrudniliśmy pielęgniarkę, która zajmowała się nim na planie. Miał coraz większe problemy z pamięcią. Na początku starał się z tym walczyć, ale od pewnego momentu nie dawał już rady. Jego profesjonalizm został pokonany przez chorobę - wspominał reżyser podczas wywiadu dla portalu Plejada.

Zobacz fragment serialu:
 

Jak dziś wygląda grób Leona Niemczyka?

W tym roku minie 17 lat od śmierci wybitnego aktora. Leon Niemczyk został pochowany na łódzkim Starym Cmentarzu przy ulicy Ogrodowej. 

Nagrobek artysty wyróżnia się na tle pozostałych grobów głównie z uwagi na swój niespotykany kolor, piaskowy kolor. Na płycie nie można zobaczyć ogromnych ilości kwiatów i zniczy, co może wskazywać, że miejsce to nie jest zbyt często odwiedzane.

Na nagrobku widnieje jedynie imię, nazwisko oraz zawód zmarłego. Całość wygląda bardzo elegancko i skromnie.

Zobacz zdjęcia:

Leon Niemczyk 1.jpg
fot. KAPIF
Leon Niemczyk 2.jpg
fot. KAPIF
Grób Leona Niemczyka.jpg
fot. Wikimedia Commons

 

 

Tagi: Ranczo
Powiązane
Agnieszka Włodarczyk
Czy zgadniesz, która gwiazda wcieliła się w tę postać w "Twoja twarz brzmi znajomo"? 1/2 poprawnych odpowiedzi to już sukces