Lifestyle.Lelum.pl > Programy > "Jeden z dziesięciu": "Co to jest bakszysz"? Każdy w Polsce zna związany z nim zwyczaj. Uczestnik nie miał pojęcia
Michał Fitz
Michał Fitz 20.04.2023 22:45

"Jeden z dziesięciu": "Co to jest bakszysz"? Każdy w Polsce zna związany z nim zwyczaj. Uczestnik nie miał pojęcia

Tadeusz Sznuk
fot. kadr z programu "Jeden z dziesięciu"

“Jeden z dziesięciu” to program, który sprawdza szczegółową wiedzę uczestników z każdej dziedziny. Nawet ci, którzy wydają się ekspertami na wielu płaszczyznach, na innej mogą polec. Przekonał się o tym dobitnie jeden z uczestników ostatniego odcinka.

Padło bowiem pytanie o obco brzmiące słowo, którego ten nawet nie znał. Co oznaczało?

"Jeden z dziesięciu": Trudne pytanie

Jeden z uczestników w ostatnim odcinku dostał od Tadeusz Sznuka krótkie, ale wcale nie proste pytanie. Brzmiało bowiem: “Co to jest bakszysz”? Gdy gracz usłyszał to pytanie, dosłownie zdębiał. Nie miał bowiem pojęcia, co oznacza to słowo i wyglądał, jakby słyszał je pierwszy raz w życiu.

Jak się później okazało, do udzielenia poprawnej odpowiedzi na to pytanie potrzebna była wiedza na temat Bliskiego Wschodu. Ci, którzy jeździli na tam na wakacje, na pewno dobrze to słowo kojarzą.

Adam Małysz ma problemy ze zdrowiem. Trwają badania, "nie chcę o tym mówić publicznie"

"Jeden z dziesięciu": Co to jest bakszysz?

Jak sprawnie wytłumaczył Tadeusz Sznuk, bakszysz to inaczej jałmużna lub napiwek. To określenie stosowane jest głównie w kulturze islamu. Pierwotnie oznaczało dzielenie się pieniędzmi z biednymi, czego nakazuje wspomniana religia.

Dziś najczęściej słyszą je turyści na ulicach i w knajpach, od których bakszysz jest najczęściej wymagany. Ci są często pod jego pretekstem oszukiwani, bo niektóre sprawy, za które płacą bakszyszem, można rozwiązać za darmo.

"Jeden z dziesięciu": Nie tylko bakszysz to trudne słowo

W programie “Jeden z dziesięciu” często padają pytania o pojedyncze słowa, których raczej na co dzień się nie używa. W jednym z ostatnich odcinków inny z uczestników dostał pytanie o znaczenie słowa wiktuały. 

Tamten gracz również nie miał pojęcia, jak powinien odpowiedzieć. Postanowił jednak strzelić, twierdząc, że wiktuały to artykuły gospodarstwa domowego. Niestety, to jednak artykuły spożywcze.

Jeden z dziesięciu.jpg
fot. kadr z programu "Jeden z dziesięciu"
Powiązane
Sławomir, Zenon Martyniuk
Jak dobrze znasz disco polo? 7 na 10 to już świetny wynik