Lifestyle.Lelum.pl > Plotki i gwiazdy > Jak naprawdę nazywa się Jarosław Kaczyński? Niewiele osób wie o jego drugim imieniu
Katarzyna Derda
Katarzyna Derda 25.12.2021 16:56

Jak naprawdę nazywa się Jarosław Kaczyński? Niewiele osób wie o jego drugim imieniu

Jarosław Kaczyński
Fot. Silar, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

Jarosław Kaczyński jest jednym z tych polityków, których działania prasa śledzi bardzo uważnie. O jego życiu wiemy bardzo wiele – okazuje się jednak, że mało kto zdaje sobie sprawę, że Jarosław Kaczyński ma drugie imię.

Kaczyński urodził się, jako jeden z dwójki słynnych bliźniaków, 18 czerwca 1949. Znamy historię jego rodziny i dzieciństwa oraz coraz prężniej rozwijającej się drogi do władzy. Wciąż jednak wiele faktów pozostaje nieznanych.

Jak naprawdę nazywa się Jarosław Kaczyński?

Kaczyński działa w polityce już od kilkudziesięciu lat. Trzy dekady temu założył pierwszą partię. Zanim jednak wraz ze swoim bratem bliźniakiem Lechem sięgnęli po najwyższe urzędy w państwie, byli zwykłymi dziećmi.

Ich ojciec, Rajmund Kaczyński, był inżynierem oraz żołnierzem Armii Krajowej. Walczył też w powstaniu warszawskim. Ich matka – Jadwiga była filolożką polską, pracującą w Instytucie Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk.

Kiedy Jarosław i Lech Kaczyńscy mieli 13 lat, w 1962 roku, zagrali w filmie Jana Batorego „O dwóch takich, co ukradli księżyc”. Była to adaptacja powieści Kornela Makuszyńskiego, a bliźniacy wcielili się w role Jacka (Lech) i Placka (Jarosław).

Mało kto wie, że braci łączyło – poza wyglądem i datą urodzenia – coś jeszcze. Okazuje się, że oboje nosili to samo drugie imię. Nie znajdziemy go w oficjalnym biogramie, znajdującym się na stronie KPRM. Znajduje się ono za to na stronie Państwowej Komisji Wyborczej.

Drugie imię Jarosława Kaczyńskiego (i jego brata Lecha) brzmi Aleksander. Obaj bracia otrzymali je dlatego, że ich dziadkowie (ojciec Jadwigi Kaczyńskiej oraz ojciec Rajmunda) nosili właśnie to samo imię.

Źródło: se.pl

Artykuły polecane przez redakcję Lelum:

  1. Widzowie TVP włączą dziś telewizory i zaniemówią. Stacja już ogłosiła, co pokaże po godzinie 15
    2. Przykre, co chce zrobić Ewa Krawczyk podczas pierwszych świąt bez Krzysztofa
    3. Barbara Kurdej-Szatan dodała mocny wpis. Jest wstrząśnięta, chodzi o sytuację na granicy
Powiązane
Marcin Miller
Znasz perfekcyjnie utwory zespołu Boys? Ten quiz jest arcytrudny