Lifestyle.Lelum.pl > Plotki i gwiazdy > Porażające dane z OFE. Co z emeryturami? Środki błyskawicznie się kurczą
Aleksandra Kwaterkiewicz
Aleksandra Kwaterkiewicz 28.04.2020 19:54

Porażające dane z OFE. Co z emeryturami? Środki błyskawicznie się kurczą

emerytura
fot. Arkadiusz Ziolek/ East News

Fundusze emerytalne tracą z powodu koronawirusa. Jedną z głównych przyczyn są spadki na warszawskiej giełdzie związane ściśle z panującą pandemią. Inwestorzy wycofują się z kupowania akcji z powodu niepewnej sytuacji. Stopa oprocentowania OFE jest ujemna.

Fundusze emerytalne zmieniły swoją wartość. Jest to bardzo ważny komunikat dla emerytów. Komisja Nadzoru Finansowego podała najnowsze dane dotyczące spadku wartości Otwartych Funduszy Emerytalnych. Niestety dane przywołane przez portal Business Insider nie są zbyt optymistyczne.

Fundusze emerytalne – spadek stopy procentowej

Rzecznik Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego Jacek Barszczewski podał najnowsze dane dotyczące funduszy emerytalnych. Przypomniał, że są one ściśle związane z Giełdą Papierów Wartościowych.

– Średnia trzyletnia stopa zwrotu wszystkich OFE na koniec marca 2020 roku była ujemna i wyniosła -25 procent. Bezpośrednią przyczyną takiego wyniku były głębokie spadki cen akcji na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie wywołane przez reakcję inwestorów na pandemię koronawirusa – wyjaśnił rzecznik KNF.

Inwestorzy z uwagi na pandemię koronawirusa panującą na całym świecie, wstrzymali większość swoich inwestycji. Siłą rzeczy musiało mieć to swoje konsekwencje. Według portalu Business Insider, w związku z tym przeciętnie emerytury mogą spaść aż o 60%, czyli miesięcznie nawet o 14 złotych.

  1. Przyjaciółki zrobiły sobie wspólne zdjęcie. Minęło sporo czasu, zanim zauważyły budzący dreszcze szczegół
  2. Ministerstwo Zdrowia podjęło ostateczną decyzję. Wchodzi w życie już dzisiaj
  3. Katarzyna Dowbor do dziś żałuje jednej rzeczy. Temat z przeszłości wciąż do niej powraca, nie miała wyboru

OFE a koronawirus

Silne spadki na giełdzie związane z epidemią przypadły akurat na ostatnie trzy miesiące zaliczające się do okresu trzyletniego, za który OFE ustalają swoje stopy zwrotu.

Blisko trzydziestoprocentowe spadki indeksów na GPW miały decydujący wpływ na wysokość stóp zwrotu OFE w całym okresie – wyjaśnia rzecznik KNF Jacek Barszczewski.

Według wcześniejszych planów rządu OFE miało zostać zlikwidowane w połowie 2020 roku. Ustawa jednak została wstrzymana. Jednak, jak podaje tvn24.pl Jadwiga Emilewicz, minister rozwoju zapewnia, że reforma nie zostanie zawieszona. Z kolei Paweł Borys, szef Polskiego Funduszu Rozwoju podczas tej samej wideokonferencji przyznał, że przewiduje realizację reformy na kwiecień lub maj. Wszystko jednak będzie zależne od sytuacji epidemicznej i nowelizacji budżetu państwa.

ZOBACZ ZDJĘCIA:

fundusze emerytalne

Premier Mateusz Morawiecki planował na 2020 roku przeniesienie OFE do IKE. Epidemia koronawirusa może diametralnie wpłynąć na planowaną reformę.

ZOBACZ TEŻ:

  1. Pracownik Kauflandu zakażony koronawirusem. Kilkanaście osób na kwarantannie
  2. Jedyny kontynent, na którym nie ma koronawirusa. Życie się zatrzymało, izolacja jest bardzo ostra
  3. Jarosław Gowin powiedział, ilu Polaków może zarazić w ciągu kilkunastu miesięcy. Nie uwierzycie
  4. 3 pary znaków zodiaku, które nigdy nie powinny być razem. Ich związki skończą się katastrofą
  5. Pamiętacie córkę wójta z „Rancza”? Gdy zobaczycie, jak dziś wygląda Marta Chodorowska, zdębiejecie. Jest piękna
  6. Dramatyczny apel dyrektora szpitala. Auto wjechało w wózek z 1,5-rocznymi bliźniakami

źródło: tvn24.pl, businessinsider.com.pl

Powiązane
Agnieszka Włodarczyk
Czy zgadniesz, która gwiazda wcieliła się w tę postać w "Twoja twarz brzmi znajomo"? 1/2 poprawnych odpowiedzi to już sukces