Lifestyle.Lelum.pl > Plotki i gwiazdy > Ile ksiądz dostaje emerytury? Stawki są zawrotne, szary Polak może pomarzyć o podobnych kwotach
Aleksandra Kwaterkiewicz
Aleksandra Kwaterkiewicz 15.06.2020 16:12

Ile ksiądz dostaje emerytury? Stawki są zawrotne, szary Polak może pomarzyć o podobnych kwotach

msza święta
fot. unsplash.com/Z I

Emerytura to świadczenie, z którego teoretycznie powinniśmy być w stanie utrzymać się w czasie jesieni naszego życia. Dla wielu z nas jednak kwota wypłacana przez państwo zupełnie nie wystarcza. Jednak nie wszyscy znajdujemy się w tak trudnej sytuacji. Świadczenia emerytalne księży mogą nas zaskoczyć. Są znacznie wyższe niż przeciętna wysokość świadczenia.

Księża tak samo jak my mają prawo do emerytury. Jednak jej wysokość jest naprawdę zawrotna. Przypomnijmy tylko, że najniższe świadczenia w Polsce wynoszą 1 200 zł brutto. Za przeciętną emeryturę uważa się tę w wysokości 2 400 zł brutto. Jest to niewielka część tego, co dostają księża.

Emerytury księży wysokość

Jak podaje se.pl, wysokość świadczenia zależy od hierarchii danego księdza w kościele. Kilka lat temu dość głośno było o świadczeniu emerytalnym, jakie miał dostawać Leszek Sławoj Głódź. Jego świadczenie miało wynosić 10 000 złotych miesięcznie.

Od tego czasu świadczenia były parokrotnie waloryzowane. A więc wysokość świadczeń zdecydowanie wzrosła. Świadczenia wydawane księżom są także zależne od Funduszu Kościelnego, a ten stale rośnie. Jakiś czas temu Gazeta Krakowska podawała, że proboszcz może dostawać ok. 5 tysięcy złotych miesięcznie.

  1. Piorunująca przepowiednia siostry Łucji. Powiedziała, co stanie się z Polską, niesamowite
  2. Robert zamówił skromny obiad dla 2 osób nad polskim morzem. Dostał paragon i zastygł, musiał zapłacić 200 zł, ceny orbitują
  3. Wypłynęły najnowsze informacje o bonie 500 plus na wakacje. Podano prawdopodobny termin wypłat

Czym jest Fundusz Kościelny?

Fundusz Kościelny to majątek, jakim dysponuje kościół. Składa się on z datków wiernych, a także darowizn ze strony państwa. Jak podaje money.pl, większość wartości funduszu jest przeznaczana na składki emerytalne dla ZUS-u.

W 2019 roku NIK podał, że ilość pieniędzy, jaka trafiła do funduszu kościelnego w 2018 roku, wyniosła 20 milionów więcej niż państwo ofiarowało do tej pory. Na portalu money.pl czytamy, że w 2018 roku kościół na składki ZUS przeznaczył aż 147,5 milionów zł. Tymczasem każdy Polak czeka na waloryzację lub jakąkolwiek szansę na podwyższenie zazwyczaj za niskiego świadczenia.

ZOBACZ ZDJĘCIA:

emerytura

Przeciętny Polak podczas zasłużonego wypoczynku szuka dodatkowych form zarobku, by zarobić do świadczenia z ZUS.

emerytura

Wysokość świadczeń wypłacanych księżom jest zależna od ich miejsca w hierarchii kościelnej.

ZOBACZ TEŻ:

  1. Zaskakująca awantura w programie „Kropka nad i”. Monika Olejnik broniła TVN przed atakami, „niech nas pan nie poucza”
  2. Jutro wprowadzają bezwzględny zakaz na północy Polski. Jest potwierdzenie urzędu
  3. Aleksandra Kwaśniewska z tatą pokazuje się rzadko, teraz zrobiła niespodziewany wyjątek. Były prezydent zmienił się nie do poznania
  4. Zdjęcie z dzieciństwa Doroty Szelągowskiej odbiera mowę. Nijak nie przypomina samej siebie
  5. Smutne wiadomości z rana, nie żyje kultowy muzyk. Świat stracił dziś ogromny talent
  6. Artur Barciś nie lubi mówić o jednym fakcie. Wszedł do domu i padł na kolana, powód może załamać każdego

źródło: se.pl, money.pl

Powiązane
Eurowizja Marcin Mroziński
Kto w poprzednich latach reprezentował Polskę na Eurowizji?