Lifestyle.Lelum.pl > Plotki i gwiazdy > Dzisiaj upływa ważny termin dla seniorów. Jeśli nie dopełnią obowiązku, mogą stracić pieniądze
Karol Zaborowski
Karol Zaborowski 31.05.2021 22:55

Dzisiaj upływa ważny termin dla seniorów. Jeśli nie dopełnią obowiązku, mogą stracić pieniądze

Agnieszka Włodarczyk
fot. Lelum.pl

ZUS przypomina seniorom, że dziś upływa bardzo ważny termin. Jeżeli nie dopełnią obowiązków, mogą stracić swoje pieniądze.

Choć mówi się, że pieniądze szczęścia nie dają, to nie da się ukryć, że są one bardzo ważne. W przypadku, kiedy jesteśmy zdrowi, to bez problemu powinniśmy móc znaleźć pracę, która nas utrzyma.

Niestety problem pojawia się w przypadku osób starszych, które pobierają zasiłki lub wcześniejsze emerytury, których wysokość może nie starczyć nawet na zapewnienie minimalnych potrzeb. Z tego też względu wiele osób postanawia sobie w tym czasie nieco dorobić. Jednak takie rozwiązanie wiąże się z dodatkowymi obowiązkami, których trzeba dopilnować.

ZUS przypomina o złożeniu dokumentów, w przeciwnym razie możemy stracić pieniądze

Właśnie dzisiaj 31 maja mija termin, w którym wszyscy dorabiający do zasiłku przedemerytalnego mają czas na złożenie deklaracji o przychodach. Jest to niezwykle ważne, ponieważ w przypadku, kiedy nie złożymy takiej deklaracji, lub nasz przychód będzie zbyt wysoki, możemy utracić świadczenie lub zapłacimy za nadwyżkę z własnej kieszeni.

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo:

To, jak szybko świadczeniobiorca poinformuje nas o swoich przychodach i ich wysokości, jest bardzo ważne i ma duże znaczenie przy rozliczeniu świadczenia. Jeśli w wyniku rozliczenia przychodu stwierdzimy, że przychód przekroczył dopuszczalne limity, a osoba pobrała świadczenie w pełnej wysokości, wówczas ZUS ustali kwotę nienależnie pobranych świadczeń i trzeba będzie je zwrócić – informuje rzecznik ZUS Paweł Żebrowski.

Warto też podkreślić, że nie ma oficjalnego wzoru dokumentu, który wystarczy wypełnić i złożyć. Sporządzenie pisma spoczywa tylko i wyłącznie po stronie osoby pobierającej świadczenie.

Artykuły polecane przez redakcję Lelum:

Źródło: money.pl

Powiązane
Quiz, jak wiele pamiętasz ze szkolnych lat
Pytania ze szkoły podstawowej. Ile zostało ci w głowie? Sprawdź, czy odpowiesz na wszystkie pytania