Lifestyle.Lelum.pl > Plotki i gwiazdy > Dzięki posiadaniu starego dowodu osobistego można zyskać wyższą emeryturę
Karol Osiński
Karol Osiński 19.04.2021 17:45

Dzięki posiadaniu starego dowodu osobistego można zyskać wyższą emeryturę

Emerytura
fot. facebook.com

Zbliża się Twoja emerytura i posiadasz stary dowód osobisty? Wobec tego może być to dla Ciebie bardzo dużym plusem. Jeśli podatnik nie posiada dokumentów, które mogą potwierdzić lata pracy, dokument ów może posłużyć, jako zastępstwo i dokument pomocniczy.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że wysokość emerytury jest zależna od potwierdzonego stażu pracy, do czego przydatny może być stary dowód osobisty.

Wyższa emerytura dzięki staremu dowodowi osobistemu

Nie oznacza to, że sam dokument podwyższy nam należne pieniądze za odbyty czas pracy. Chodzi o to, iż stary dowód osobisty może posłużyć jako potwierdzenie odbywanej przez nas pracy w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych.

Stare dowody osobiste, wydawane w formie zielonej książeczki, książeczki zdrowia oraz zeznania świadków mogą potwierdzić staż pracy, od którego zależy wysokość emerytury – czytamy na stronie internetowej ZUS-u.

Co więcej, rzecznik prasowy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, Wojciech Andrusiewicz miał potwierdzić prawdziwość owej teorii. Stary dowód nie jest jedynym dokumentem, który może pomóc nam w udowodnieniu odbywanej pracy:

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo:

Jeżeli nie ma dokumentacji ws. pracy, to są dowody pośrednie jak: wpisy w starych dowodach osobistych, książeczka zdrowia, czy inne dokumenty z pracy, potwierdzające awanse z wynagrodzeniem – cytuje słowa Andrusiewicza portal finanse.wp.pl.

Czy zeznania świadków mogą potwierdzić nasz staż pracy?

Według Wojciecha Andrusiewicza zeznania świadków nie mogą potwierdzić naszego stażu pracy, a jedynie udokumentować okres odbywanej pracy. ZUS przyjmuje wówczas minimalne wynagrodzenie, które w danym czasie obowiązywało.

Jak twierdzi, można odwołać się od decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych do sądu, co często jest zalecane przez pracowników instytucji, ponieważ ZUS może jedynie uznać okres pracy, a zarobków nie są w stanie określić.

Według rzecznika prasowego ZUS-u sąd może przyjąć zeznania świadków dotyczące otrzymywanego wówczas przez podatnika wynagrodzenia, ponieważ ma większe możliwości.

W przypadku braku odpowiedniej dokumentacji warto odwiedzić także stronę internetową Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, gdzie znajduje się baza zlikwidowanych zakładów pracy. Można wpisać tam nazwę swojej firmy i zobaczyć, czy znajduje się w ich bazie. To wszystko jest zależne od tego, jakiej wysokości będzie nasza emerytura.

Artykuły polecane przez Redakcję Lelum:

Źródło: finanse.wp.pl

Powiązane
mamy gwiazd
Dopasuj mamę do gwiazdy! Niektóre z nich są identyczne. 6 na 10 to już dobry wynik