Lifestyle.Lelum.pl > Plotki i gwiazdy > Czekają nas wielkie zmiany w dowodach osobistych. Na dokumentach pojawią się dwa zaskakujące elementy
Karol Osiński
Karol Osiński 28.09.2020 00:35

Czekają nas wielkie zmiany w dowodach osobistych. Na dokumentach pojawią się dwa zaskakujące elementy

dowód osobisty
fot. eastnews.pl/ARKADIUSZ ZIOLEK

Dowód osobisty jest jednym z wielu dokumentów tożsamości, który musi posiadać każdy pełnoletni obywatel kraju. Z biegiem czasu wdrażane były coraz bardziej innowacyjne pomysły, które zmieniały nie tylko szatę graficzną, ale również użytkowanie dowodów. Tym razem rząd ogłosił, że wkrótce wejdą w życie kolejne zmiany w naszych dowodach osobistych. Pojawią się dwa nowe elementy.

Już wkrótce będziemy świadkami najnowszych zmian, które zostaną wdrożone w dowodach osobistych. Rząd ogłosił, że pojawią się na nich dwa nowe elementy.

Dowód osobisty ulegnie zmianie

Jak można przeczytać na oficjalnym serwisie Rzeczypospolitej Polskiej gov.pl, od sierpnia 2021 roku w warstwie elektronicznej dowodów osobistych zamieszczane będą odciski palców. Taka procedura jest wprowadzona w naszym kraju po raz pierwszy. Natomiast do wersji graficznej dowodu osobistego powróci podpis posiadacza, który jakiś czas temu został usunięty z dowodów.

O zmianach, jakie nastąpią, wypowiedział się sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji Paweł Szefernaker:

– Zmiany w ustawie o dowodach osobistych są przygotowywane przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, przy współpracy z Ministerstwem Cyfryzacji. Przyczyną zmian jest konieczność dostosowania przepisów ustawy z 6 sierpnia 2010 r. o dowodach osobistych do rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1157 z 20 czerwca 2019 r – mówił sekretarz stanu.

  1. Martyna Wojciechowska drży o swoją córkę. Sytuacja jest fatalna, wystosowała pilny apel
  2. Monika Jaruzelska ocenzurowana? Jej film zniknął z internetu, sama jest zaskoczona
  3. Pilny komunikat Ministra Zdrowia. Zabrał głos w sprawie obostrzeń, powiedział jak naprawdę wygląda sytuacja w Polsce

Nie wszyscy będą zobowiązani do dodawania odcisków palców

Jak można przeczytać na stronie gov.pl, odciski palców nie będą pobierane od dzieci poniżej 12 roku życia. Inni ludzie będą zobowiązani do przekazania swoich odcisków palców na dowód osobisty w urzędzie:

Będzie to podobna procedura do tej, która ma miejsce przy wydawaniu paszportów. Już dziś, składając wniosek o paszport, taka procedura jest przeprowadzana – powiedział Paweł Szefernaker.

Wszystkie kraje należące do Unii Europejskiej będą zobowiązane do wdrożenia nowych wzorów dowodów osobistych do sierpnia 2021 roku. Sekretarz stanu zapewnił, że przedawnione dowody osobiste będą sukcesywnie wymieniane na nowe.

Waszym zdaniem to dobry pomysł?

ZOBACZ ZDJĘCIE:

dowód osobisty

Wkrótce czekają nas dwie zmiany w dowodach osobistych. Wróci konieczność podpisu w warstwie graficznej oraz zostanie dodany odcisk palca w warstwie elektronicznej dowodu.

ZOBACZ TEŻ:

  1. Tragiczne sceny na autostradzie, nie żyje 13 osób. Wśród ofiar dzieci, porażające informacje z zagranicy
  2. Okropny koniec sezonu wakacyjnego dla Adama Małysza. Niestety, żywioł uderzył w jego posesję, mamy zdjęcie
  3. Pamiętacie cieniutkie wafle? Dzieci uwielbiały andruty
  4. Przekazano niepokojące informacje, Polacy muszą być w gotowości. Wszystko zacznie się już za kilka godzin, przestrzegają przed niebezpieczeństwem
  5. Cała Polska żegna wybitnego mężczyznę. Niestety, właśnie potwierdzono najgorsze informacje, łzy same cisną się do oczu
  6. Najgorszy i skrajnie szkodliwy błąd podczas rozmrażania mięsa, masowo popełniany przez zwykły pośpiech

Źródło: gov.pl

Powiązane
Quiz, jak wiele pamiętasz ze szkolnych lat
Pytania ze szkoły podstawowej. Ile zostało ci w głowie? Sprawdź, czy odpowiesz na wszystkie pytania