Lifestyle.Lelum.pl > Programy > Darek z "Sanatorium miłości" dostanie bajońską emeryturę. Polacy mogą pomarzyć o takich sumach
Marcin Gałązka
Marcin Gałązka 24.02.2023 15:43

Darek z "Sanatorium miłości" dostanie bajońską emeryturę. Polacy mogą pomarzyć o takich sumach

Sanatorium miłości
fot. kadr z porogramu "Sanatorium Miłości"

W przyszłym roku Dariusz z "Sanatorium miłości" może przejść na emeryturę. Liczy jednak na to, że pracodawca pozwoli ma na dłuższe wykonywanie obowiązków zawodowych. Pomimo tego, że tęskni za Polską to praca w Norwegii umożliwia mu życie na wysokim standardzie.

Dariusz ze Szczecina jest bohaterem piątej edycji programu produkcji TVP. Od wielu lat pracuje jako kierowca autobusów w Norwegii. Wyjechał tam “za chlebem” chcąc zapewnić jak najlepszy byt swojej rodzinie.

Dariusz z Sanatorium Miłości zawodowo

Kuracjusz mieszka w norweski mieście Lillestrøm. Pomimo tego, że tęskni za naszym krajem to nie chce do niego wracać. Za granicą trzyma go myśl o norweskim świadczeniu emerytalnym.

W rozmowie z “Faktem” bohater programu przyznaje:

Do Norwegii wyjechałem z czysto ekonomicznych względów, żeby mojej rodzinie w Polsce zapewnić godny byt na wysokim poziomie. Jeżeli chodzi o powrót do Polski. Powiem tak: w Norwegii przysługuje mi wcześniejsza emerytura już w wieku 62 lat z racji wykonywanego zawodu, jakim jest kierowca autobusów. Nie ukrywam, że wolałbym pracować do 65 roku życia, ponieważ wtedy otrzymam wyższą emeryturę. Za krajem oczywiście bardzo tęsknię i za synem, który ze mną mieszka w Szczecinie.

Rodzice Polki podającej się za Madeleine McCann przerwali milczenie. Wstrząsające oświadczenie

Emerytura Dariusza z "Sanatorium miłości"

Na razie nie wiadomo na jak wysoką emeryturę może liczyć Dariusz. On sam nawet nie wie jaką kwotę dokładnie może dostać. Jednak norweskie świadczenia emerytalne są trzecimi najwyższymi w Europie zaraz po islandzkich i szwajcarskich.

Polacy mogą liczyć na jedną trzecią wysokości świadczenia norweskiego. Do pobierania emerytury z tego kraju należy pracować w skandynawskim państwie przez co najmniej 5 lat i zbierać przez ten czas ich kapitał emerytalny. 

Norweski system emerytalny

Minimalna norweska emerytura w przeliczeniu na złotówki wynosi 6 tysięcy. Przeciętna jest o 50% wyższa i wynosi 9 tysięcy złotych. Są to rzecz jasna dane wyłącznie statystyczne i wysokość świadczenia Dariusza będzie zależna od indywidualnych wyliczeń.

W programie postać Dariusza budzi wiele kontrowersji. Za jego zachowania wylało się na niego sporo krytyki zarówno wśród uczestników, jak i internautów, ale jak on sam przyznaje w ogóle się tymi głosami nie przejmuje. 

Powiązane
Quiz, jak wiele pamiętasz ze szkolnych lat
Pytania ze szkoły podstawowej. Ile zostało ci w głowie? Sprawdź, czy odpowiesz na wszystkie pytania