Lifestyle.Lelum.pl > Plotki i gwiazdy > Damięckich było dwóch. Drugi zasłynął w hicie "Noce i dnie". Mało kto wie o jego istnieniu
Julia Bogucka
Julia Bogucka 28.05.2024 12:37

Damięckich było dwóch. Drugi zasłynął w hicie "Noce i dnie". Mało kto wie o jego istnieniu

Maciej Damięcki
Fot. KAPiF

Maciej Damięcki odszedł w listopadzie ubiegłego roku, pozostawiając pogrążoną w żalu rodzinę. Okazuje się, że branża filmowa jest w tym domu wielopokoleniową pasją. Nie każdy wie, że brat aktora również osiągał w niej sukcesy.

Maciej Damięcki zmarł w ubiegłym roku

Aktor odszedł w listopadzie 2023 roku w wieku 79 lat. Dzieci mężczyzny umieściły w mediach społecznościowych fotografie z podpisami “Pa Tato”, czym poinformowały świat o przykrym zdarzeniu. Maciej Damięcki był znany z takich filmów jak "Szatan z siódmej klasy", "Stawka większa niż życie", "Rzeczpospolita babska", “Chłopi” czy "Rozmowy kontrolowane". Na stałe związał się również z produkcjami telewizyjnymi “Plebania” i “M jak miłość”.

Do publicznej wiadomości nie została podana bezpośrednia przyczyna śmierci aktora, znany jest jednak fakt, że dwukrotnie zmagał się z chorobą nowotworową. Jako dziecko zmagał się z rakiem tarczycy, którego pokonał, jak twierdził, dzięki angażowi w produkcji “Król Maciuś I”.

Miałem grać Felka. Umowa była już podpisana i ktoś z produkcji zauważył, że zamiast dołka mam górkę na szyi. Skierowano mnie do lekarza i okazało się, że to nowotwór, do tego złośliwy. Natychmiast wysłano mnie do Szwecji na operację. Gdyby nie to, że produkcja filmu pomogła w wyjeździe, pewnie już bym nie żył - opowiadał Maciej Damięcki.

Będąc już dorosłym, zachorował na nowotwór prostaty. Choć diagnoza była trudna, postanowił z uśmiechem iść przez życie i doceniać każdy dzień, który został mu dany. Ostatecznie chorobę udało się pokonać.

Zima zebrała żniwo. Druzgocące widoki przy grobie Damięckiego, niestety teraz ciężko go odnaleźć Żona Damięckiego ujawniła prawdę o małżeństwie z Maciejem. Joanna wzruszająco o wszystkim opowiedziała

Maciej Damięcki pochodzi z aktorskiej rodziny

Nie tylko on spełniał się zawodowo w branży filmowej. Jego dwoje dzieci również osiąga sukcesy w roli aktorów. Starszy Mateusz zadebiutował już jako pięciolatek w “Pastorałce” odgrywanej w warszawskiej Sali Kongresowej. Ma na swoim koncie dziesiątki ról w filmach i serialach, udzielał również głosu wielu postaciom. Matylda również zaczęła karierę jako dziecko, mając dziesięć lat pojawiła się w spektaklu telewizyjnym “Różany zamek”, znana jest z takich produkcji jak “Wataha”, “Apokawixa” czy “Czas honoru”.

KAPIF_oryginal_K554718F.jpg
Fot. KAPiF

Aktorstwo w rodzinie Damięckich jest niemal tradycją. Okazuje się bowiem, że również rodzice zmarłego mężczyzny spełniali się w tym zawodzie. Dobiesław Damięcki reprezentował Związek Artystów Scen Polskich i brał czynny udział w ruchu oporu w okresie II wojny światowej, po jej zakończeniu znów występował w filmach. Jego żona, Irena Górska-Damięcka pojawiała się w teatrach w Wilnie, Lwowie i Warszawie.

ZOBACZ TEŻ: To stało się dokładnie 7 dni temu. Maciej Damięcki wyszedł na scenę, niesłychane do czego doszło

Brat Macieja Damięckiego zasłynął z głośnej roli

Nie każdy jest świadomy tego, że zmarły w ubiegłym roku aktor ma również sławnego brata. Damian jest o trzy lata starszy od Macieja i podobnie jak pozostali członkowie swojej rodziny postanowił związać swoją przyszłość z aktorstwem. Zaczął występować pod koniec lat 70. ubiegłego wieku, zadebiutował w “Opowieści atlantyckiej”. Najbardziej znany jest jednak z późniejszej roli.

Damian Damięcki na przestrzeni lat pojawił się w wielu popularnych filmach i serialach takich jak “Pitbull”, “Nigdy nie mów nigdy” czy Rzeczpospolitej babskiej". Jednak to udział w nagraniach do produkcji “Noce i dnie” przyniósł mu ogólnopolską popularność. Zagrał tam rolę właściciela majątku. Aktor ma syna Grzegorza, który również pracuje w ten samej branży.