Lifestyle.Lelum.pl > Programy > Członek ekipy programu „Nasz nowy dom” zabrał głos ws. rodzin, którym pomagają. „Większość nie ma dostępu do podstawowych mediów”
Katarzyna Derda
Katarzyna Derda 28.12.2021 18:14

Członek ekipy programu „Nasz nowy dom” zabrał głos ws. rodzin, którym pomagają. „Większość nie ma dostępu do podstawowych mediów”

nasz nowy dom
fot. instagram.com/nasznowydom

Program Polsatu „Nasz nowy dom”, prowadzony przez Katarzynę Dowbor emitowany jest od 2013 roku. Teraz jeden z architektów, pracujących przy remontach domów i mieszkań, ujawnił przykrą prawdę o wspieranych w produkcji rodzinach.

Ekipa „Naszego nowego domu” pomaga najuboższym rodzinom, żyjącym w skandalicznych warunkach rozpocząć nowe życie. Wyemitowano już 17 serii programu. Maciej Pertkiewicz udzielił wywiadu portalowi „Wirtualna Polska”, w którym opowiedział, z czym zespół Katarzyny Dowbor musi mierzyć się na co dzień.

Architekt ekipy „Nasz nowy dom”: „Nie mają dostępu do bieżącej wody, do kanalizacji, do prądu”

Remont domu czy mieszkania nie tylko poprawia komfort życia uczestników programu, ale często jest niezbędny dla poprawy ich zdrowia – warunki bywają tak złe, że są zagrożeniem dla kondycji mieszkańców.

O tragicznej sytuacji najuboższych opowiedział na portalu wp.pl Maciej Pertkiewicz, architekt pracujący z ekipą Katarzyny Dowbor. Zaznaczył też, że sprawy, o jakich mówi, dotyczą całej Polski, także okolic Warszawy:

– Większość rodzin, którym pomagamy, nie ma dostępu do podstawowych mediów. Już brak jednego z nich wydaje się czymś niepojętym, a tak naprawdę jest wiele rodzin, które nie mają dostępu do bieżącej wody, do kanalizacji, do prądu.

Architekt dodał, że szczególnie źle wygląda sytuacja osób mieszkających w domkach jednorodzinnych:

To z reguły są to budynki dziedziczone po bliskich. Często są to wysokie koszty utrzymania, z którymi rodziny nie potrafią sobie poradzić. […] Dla nich koszt doprowadzenia szamba czy kanalizacji jest zbyt duży. […] Wydatek w wysokości kilku tysięcy jest ogromnym obciążeniem. Dla nich ważniejsze jest, żeby się ogrzać czy zjeść – tłumaczy Pertkiewicz.

Warto dodać, że diagnoza architekta „Naszego nowego domu” znajduje potwierdzenie w danych Głównego Urzędu Statystycznego. Choć średnio w Polsce w 2017 roku 95,6% mieszkań w miastach i 82,8% lokali na wsi miało łaziankę, to wciąż istnieją powiaty, gdzie nawet 45% lokali jest jej pozbawionych.

Szczególnie źle sytuacja wygląda na Podlasiu, gdzie w samym powiecie bielskim tylko 55% lokali ma łazienkę. Zaledwie o kilka procent więcej mają powiaty sokólski, siemiatycki czy hajnowski. Podobnie źle jest też w województwie lubelskim. Nawet w Łodzi tylko 89% mieszkań ma łazienkę.

Źródło: wp.pl, se.pl

Artykuły polecane przez redakcję Lelum:

  1. Sara James pochwaliła się zdjęciem z mamą. Pani Arleta wygląda jak siostra piosenkarki
  2. Dominika Gwit niknie w oczach. Fanka pod najnowszym zdjęciem całej sylwetki: „Mega widać różnicę”
Powiązane
Pazura, Wiśniewski, Kurdej-Szatan
Ile oni mają dzieci? Te gwiazdy to też rodzice. Zgadniesz, kto ma całą gromadkę?